Ha azon gondolkodsz, hogy idén külföldre költözöl, érdemes először ezt a tanulmányt átnyálaznod – különösen akkor, ha gyerekeid vannak.
A Mental State of the World Report a maga nemében a legkomolyabb tanulmány, amely a világ harmincnégy országában vizsgálja a mentális egészségi állapotot. Ha tehát új életet kezdenél valahol máshol, érdemes ebből a szempontból is áttekinteni az esetleges opciókat.
A dolgozat elkészítéséhez a mentális jóllét öt különböző területét elemezték a kutatók, köztük az általános hangulatot és a kilátásokat, a szociális érzékenységet (hogyan viszonyulunk önmagunkhoz és másokhoz), valamint a lendületet és a motivációt.
A Sapiens Lab nonprofit kutatószervezet által készített tanulmány 223 ezer válaszadó adatait gyűjtötte be a világ minden tájáról. A kutatók valamennyi résztvevőt arra kértek, hogy töltsenek ki egy anonim kérdéssort, és egy kétszáz pontos skála alapján – a szorongástól a boldogságig – határozzák meg a jóllétüket. Az egyes országok eredményeit összehasonlították, hogy aztán nyomon követhessék, hogyan tér el a világ különböző pontjain az emberek mentális egészségi állapota. A jelentés Latin-Amerika, a Közel-Kelet, Afrika, Európa és a nagyobb, angol nyelvterületű (USA, Kanada, Egyesült Királyság, Ausztrália és Új-Zéland) országokat tartalmazza.
Mit fedeztek fel a kutatók?
Nem meglepő módon a koronavírus-járvány idején világszerte romlott a mentális egészségi állapot. A 2020-as nyolc százalékos visszaesés után 2021-ben tovább redukálódott, de valamivel lassabb, három százalékos ütemben.
Egyes országokban erős összefüggés mutatkozott a Covid-intézkedések szigora és a mentális egészség csökkenése között, különösen a 18-34 éves korosztályban.
Angol nyelvű országban élsz? Akkor a mentális egészséged valószínűleg rosszabb lesz
Az egyik legérdekesebb ténynek az tűnt, hogy a mentális jóllét mutatója összességében az angol nyelvű országokban bizonyult a legrosszabbnak. Ezzel szemben a latin-amerikai és más európai országokban az egyik legjobbnak.
Meglepetésnek számít, hogy az egy főre jutó magasabb GDP-értékkel rendelkező országokban rosszabb a helyzet, mint az alacsonyabb GDP-t felmutató országokban.
Ez azt mutatja, hogy bár a gazdasági növekedés jó dolog, a folyton ezt hajszoló társadalmakban élni nem biztos, hogy jót tesz a mentális jóllétnek. Az individualizmusra és a teljesítménymutatókra nagyobb hangsúlyt fektető országokban ugyanis többen számoltak be negatív előjelű mentális állapotról.
Ami a vizsgálatban szereplő harmincnégy országot illeti, az Egyesült Királyságban volt a legalacsonyabb az érték, Dél-Afrikával holtversenyben. Mindkét ország válaszadóinak átlagos mentális egészségi pontszáma 46 százalék volt, míg a magukat szorongónak vagy küszködőnek mondók aránya 36 százalék.
Az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Írország szintén az utolsó tíz ország közé került az általános mentális jóllét tekintetében.
A latin-amerikai és spanyol nyelvű országok teljesítettek a legjobban, hat spanyol nyelvű ország került be ugyanis az első tízbe. Az európaiak közül három szerepel a top 10-ben: Spanyolország a második, Svájc az ötödik, Belgium pedig a nyolcadik helyen végzett.
Az első helyen Venezuela zárt, a mentális egészségi skálán lenyűgözőnek mondható 92 százalékos átlaggal. Szintén jól teljesítettek a közép- és nyugat-afrikai országok: a KDK, Nigéria, Kamerun és Elefántcsontpart mind bekerültek a húsz legjobb közé.
Na és a fiatalok?
A jelentés egyik legmegdöbbentőbb megállapítása az, hogy a fiatal korosztályhoz tartozók mentális jólléte világszerte továbbra is zuhanórepülésben van, a vizsgált országok mindegyikében csökkenés tapasztalható. A kutatók feltételezése szerint ez annak a következménye lehet, hogy "az internet uralta és egyenlőtlen világban" nőttek fel.
Ezzel szemben az idősebb generáció tagjainak mentális egészségét sokkal magasabb pontszámok jellemzik, a legfontosabb, angol anyanyelvű országokban a boldogság 70 éves korban éri el a csúcsot.
Ahhoz, hogy a mindennapok kihívásait sikeresen magunk mögött hagyhassuk, nemcsak fizikai erőre van szükségünk, hanem arra is, hogy fejben stabilak legyünk. Ha úgy érezzük, összecsapnak a fejünk felett a hullámok, érdemes kitisztítani az agyunkat, és új nézőpontból megvizsgálni a problémát. Van három remek megoldás, ami jelentős mértékben hozzájárulhat a mentális egészség megőrzéséhez.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
országok | költözés | legjobb | jóllét | mentális egészség | lista
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!