A szaúd-arábiai Turajf települését egy oázisban alapították, hatalmi központtá vált, majd elhagyatott romváros lett. Most világörökségi helyszín, amit a külföldiek is megismerhetnek.
At-Turaif vagy magyar átírásban csak Turajf települését a 15. században alapították ad Dir’ijah-oázisban, jelenleg pedig Szaúd-Arábia fővárosa, Rijád északnyugati elővárosához tartozik. 1446-ban az akkori uralkodó, Ibn Dir hívta be a Perzsa-öböl mellől a baráti Murada-törzset, amelynek tagjai több telepet is alapítottak, a településegyüttest pedig Dir’ijah-nak nevezték el.
Hamarosan a leendő Szaúd-Arábia legfontosabb politikai és történelmi központjává vált a település.
A Hanifa-vádi nyugati oldalán lévő Turajf uralkodója a Szaud-dinasztiát és a területen később létrejövő Szaudi-államot alapító Muhammad ibn Saud volt, aki 1744-ben egyezségre lépett a keleti oldalt uraló Muhammad ibn Abd al-Wahhab sejkkel. Muhammad ibn Saud később kiterjesztette a hatalmát az arab félsziget nagyobb részére, és 1806-ban Mekkát is elfoglalta.
Dir’ijah maradt a hatalmi központ 1818-ig, amikor lerombolták a törökökkel vívott háborúban. Hosszú ideig csak az egykori főváros romjai álltak a területen, az elmúlt években viszont egyre több maradványt hoztak olyan állapotba, hogy a turisták is felkereshessék azokat.
Több palota és a teljes város romjai fennmaradtak, de a terület elsivatagosodott az ezredfordulóra, amikor az erre létrejött fejlesztési hatóság nagyszabású helyreállítási projektet indított, hogy a nagyvilág is megismerhesse a romvárost. A vályogból készült épületek a Najdi építészeti és dekorációs stílus jegyeit hordozzák, míg a terület 2010 júliusa óta UNESCO világörökségi helyszín, ahol jelenleg is régészeti feltárások zajlanak, hogy fokozatosan egy szabadtéri múzeummá fejlesszék.
Turajf vályogépületei alkalmazkodnak a sivatagi klímához; a legfontosabb közülük a négy emelet magas Szalva-palota a 19. század elejéről
, amit az első Szaúdi-dinasztia egyik legjelentősebb épületének tartanak, de kulturálisan hasonlóan jelentős a város erődrendszere, illetve a fellegvára, a muszlim vallást megreformáló vahhábita mozgalom első központja.
Ezeket az épületeket már fel is újították, ahogy a Szaad Szaúd-palotát is, a hozzátartozó vendégházzal és a fürdővel együtt.
(Fotók: GettyImages)
unesco világörökség | unesco | At-Turaif | szaud-arábia
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!