Az alvás alapvető emberi szükséglet, ami nélkülözhetetlen egészségünk megőrzéséhez. A WHO az egészséget teljes testi, szellemi és társadalmi jóllétként határozza meg, és nem csak a betegség hiányaként.
Az alvás jelentősége
Az alvás egészségre gyakorolt hatásai széles körűek. Tudják ezt a LifestylePro Academy szakemberei is, akik professzionális egészségtudományi képzéseket tartanak szakértőknek számos témakörben.
Az alvás összetett folyamata – hasonlóan a táplálkozáshoz és a testmozgáshoz – alapvető tényezője egészségünknek. A mélységét, az időtartamát, a folyamatosságát és az időzítését együttesen szabályozza a szervezet homeosztázisa és cirkadián rendszere. Az alvásnak kulcsfontosságú szerepe van számos olyan biológiai funkcióban, amely optimalizálja a testünk teljesítményét és alkalmazkodási képességét. A kutatási eredményeknek köszönhetően egyre jobban megismerjük az alvás fontosságát, de az egészséges alvási szokások fontosságát még mindig nem vesszük elég komolyan.
Az alvás hiánya vagy rossz minősége kockázati tényező lehet
A kevés alvás (aminek az időtartama kevesebb, mint 6 óra éjszakánként) és az alvászavarok (pl. az álmatlanság, az alvási apnoe vagy a nyugtalan láb szindróma) negatívan befolyásolják az egészséget. Az alvás hiánya sok negatív klinikai következménnyel jár: többek között rossz általános egészségügyi állapotot, gyenge mentális egészséget, az agyvérzés rizikójának növekedését, elhízást és magas vérnyomást okozhat.
További kockázatok lehetnek még:
- Kardiometabolikus rendellenességek alakulhatnak ki – az alváshiány miatt a test nem képes kellőképpen regenerálni önmagát, nem tudja fenntartani az energia-egyensúlyt és az egészséges szénhidrát-anyagcserét. Mindez kapcsolatba hozható a terhességi diabétesz, az elhízás, a cukorbetegség, a koszorúér-betegség kialakulásával és a kardiovaszkuláris halálozás megnövekedett rizikójával.
- Immunrendszer, fertőzések, rák – alvás hiányában elégtelenné válhat az immunválasz, emelkedhet a megbetegedések kockázata, a immunrendszer tumorellenes védvonalának a károsodása pedig növelheti a rák progresszióját.
- Neurológiai rendellenességek alakulhatnak ki – romolhat a memória, gyorsulhat a kognitív hanyatlás, emelkedhet az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demencia kockázata.
- Pszichiátriai és pszichológiai rendellenességek – kialakulhat szorongásos zavar, bipoláris személyiségzavar, szerhasználati rendellenességek, és nőhet a szuicid hajlam.
Mi befolyásolja az alvás mennyiségét és minőségét?
- Környezeti tényezők: a fény, a hőmérséklet, a zaj és a levegőminőség
- Környezeti és társadalmi stressz, klímaszorongás
- Különböző társadalmi tényezők: pénzügyi nyomás, videojátékok, streaming szolgáltatások, éhség vagy a biztonság fenyegetése.
- Hátrányos társadalmi és fizikai környezet
Az alvás rendkívüli hatással van az emberi egészségre, hiánya számos probléma forrása. Tegyen azért, hogy ezeket ne kelljen megtapasztalnia!
(Szponzorált tartalom)
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!