Mind a munkában, mind pedig a magánéletben sokakat érintő probléma a mikromenedzselés, holott a feladatok delegálásával nemcsak a hatékonyság növelhető, de a folyamatos stressznek és túlterheltségnek is véget lehet vetni.
Az irányításmánia káros az egészségre
A legtöbb közép- és felsővezető azt szeretné, ha munkatársai ugyanolyan elánnal, lelkesedéssel és precizitással végeznék munkájukat, ahogyan azt ő teszi. Mindenről tudni szeretne, képben akar lenni a pénzügyektől kezdve az ügyfélkommunikáción át az anyagbeszerzésekig minden területtel.
Azok, akik a mikromenedzselés problémájával küzdenek, nemcsak általános képet akarnak kapni, hanem mindent irányítani akarnak, mindenhez az ő döntésük szükséges, a feladatokat túlzottan is szoros ellenőrzés alatt tartják. Ennek eredményeként rendkívül sokat túlóráznak, szabadidejükben is a munkájukkal foglalkoznak, alvási idejüket minimálisra csökkentették. Ezzel párhuzamosan folyamatos feszültségben élnek, a mindennapos küzdelmeik pedig a magánéletükre és az üzleti hatékonyságukra is károsak.
Bizalom és szakmai felkészültség
A jó vezető azonban ki tudja adni a feladatokat a kezéből. Ehhez olyan csapatot kell tudnia építeni, amelynek tagjai szakmailag megfelelnek az elvárásainak, naprakészek saját területük változásaival kapcsolatban, és akikben meg tud bízni.
A munkák delegálása nem jelenti azt, hogy nem ellenőrzi a feladatokat: az e-mailekre és a telefonhívásokra ugyan nem ő válaszol, de heti jelentésekből tájékozódhat akár ezekről is, ahogyan az egyes munkák státuszáról is. Ma már számos lehetőség nyílik arra, hogy a folyamatban lévő munkákra is ránézzen: különböző online projektmenedzsment alkalmazásoknak köszönhetően naprakész tud lenni a komplex üzleti működéssel úgy, hogy az általános tájékozódásra csupán pár percet szán a napjából.
A vezető és a munkavállaló közötti bizalom fokmérője is lehet az, hogy mekkora felelősségi körrel és döntéshozó joggal van felruházva az illető, így ennek bővülése munkájának nagyra értékelését is jelentheti.
A Motivosity által nemrégiben végzett felmérés szerint tíz megkérdezett munkavállaló közül hét azt állította, hogy munkahelyén a legtöbbet az jelenti számára, ha azt érzi: közvetlen felettese, vagy a vállalati vezető megbecsüli őt és a munkáját.
Ez pedig egyértelműen növeli a lojalitást, ami a munkavállaló és a vállalatok szempontjából is csak előnnyel járhat.
A munkahelyi stressz észrevétlenül gyűrűzik be az életünkbe, gyakran már útközben azon aggódunk, milyen feladatok várnak ránk a nap folyamán, és ennek hogyan tudunk majd megfelelni. A stressz önmagában mentálisan és fizikálisan is befolyásolja az életminőséget, de az Egészségügyi Világszervezet szerint szív- és érrendszeri megbetegedésekhez is vezethet. Így csökkentheted!
(Fotók: Unsplash, Getty Images)
időgazdálkodás | hatékonyság | mikromenedzselés | életmód | motiváció | munka
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!