Az útlevélgyűjtés és az állampolgárságok halmozása ma nemcsak úri hóbort, de egyes szakértők szerint a szabad utazás záloga is.
A világjárványok és a gazdasági bizonytalanság korszakában sokan keresik a helyüket és a jövőjüket. Vannak, akik a nagyhatalmak összecsapásától félve új-zélandi futurista bunkereket vagy magánszigeteket vásárolnak. És vannak olyan milliárdosok, akik egy új passziót találtak ki maguknak:
egy halom állampolgárságot vásárolnak.
Mennyi az annyi?
Egyiptomban ötszázezer dollárért, azaz nagyjából százhetvenöt millió forintért már állampolgárságot lehet vásárolni, ha pedig háromszázezer dollárért, vagyis körülbelül százöt millió forintnak megfelelő összegért állampapírt vesznek, ajándékba kapják.
De nem ez az egyetlen ország, ahol pénzben mérik az állampolgárságot.
Egyes statisztikai adatok szerint az amerikaiak körében az elmúlt évben a kilencszeresére nőtt a St. Lucia állampolgárságért folyamodók száma.
A Karib-térség is rendkívül népszerű; úgy tudni, ott százhuszonötezer dollárért (nagyságrendileg negyvennégy millió forint) cserébe hatvan napon belül lehetett állampolgársághoz, ezzel párhuzamosan pedig karibi útlevélhez jutni.
Ha pedig az útleveleknél járunk, nem lehet elmenni az európaiak mellett sem, amelyek világviszonylatban is a jóval értékesebbek, emellett pedig drágábbak közé tartoznak.
A legrövidebb út pedig hozzájuk Máltán keresztül vezet.
A máltai állampolgárságot szerzők az öt százalékos, elképesztően kedvező adókulcsot akarják kihasználni – ez az opció különösen népszerű a bankárok és a Szilícium-völgyi vállalkozók körében.
Egy sor előnyt használhatnak ki
Az állampolgárságok és az útlevelek halmozásával a milliárdosok egy sor kényelmetlenségtől megszabadulnak, mentesülnek számos szabályozás alól, adott esetben vízummentességet kaphatnak, vagy éppen egy, a saját országuknál jóval kedvezőbb adórendszer mellett végezhetik például üzleti tevékenységüket. A járvány és a home office széleskörű elterjedése pedig új kapukat nyitott, hiszen lehetővé tette azt, hogy a vagyonosok gyakorlatilag bárhol élhessenek és bárhonnan dolgozhassanak.
Ezt használja ki Vanuatu szigetországa is, amely kifejezetten az amerikaiakat célozta meg állampolgársági programjával a Karib-térségben alkalmazott minta alapján. Ott már kilencvenkilencezer dollár (harmincöt millió forint) értékű állampapírért cserébe jár az állampolgárság és a joker útlevél, amellyel például vízummentesen utazhatnak a schengeni övezetbe.
(Forrás: RobbReport, fotók: Getty)
utazás | útlevél | állampolgárság | milliárdosok
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!