Így még aligha láthattuk gyerekkorunk egyik kedvenc meséjét

Kívülről felmondjuk a klasszikus meséket, de a jól ismert történetek mélyén rejtőző titkos szálak új felismeréseket és tapasztalatokat tartogathatnak.

Nincs ez másként a Hamupipőkével sem, amelyet most némiképp új oldaláról ismerhetünk meg. A mese mélyebb rétegeit, a szereplők egymáshoz való viszonyának pszichológiai mozgatórugóit, illetve a figurák metaforikus-szimbolikus értelmét a tánc varázsa tárja fel előttünk a Bartók Tavaszon az Erkel Színházban, egy valódi világklasszis előadás során.

Mindezt a nemzetközi táncvilág egyik vezető társulatává váló Monte-Carlói Balett előadásában láthatjuk, amelynek története szintén egészen különleges:

1985-ben Caroline hercegnő, III. Reiner, Monte-Carlo hercegének és Grace Kelly amerikai színésznőnek a lánya alapította, édesanyja kérésére.

A balettnek ekkor már majdnem egy évszázados hagyományai voltak Monte Carlóban, ahová Szergej Gyagilev világhírű Orosz Balett társulata a huszadik száza elején tette a székhelyét. A Monte-Carlói Balett ezekből a klasszikus hagyományokból is merített.

A társulat egyik alapműve a Szergej Prokofjev zenéjére készített Hamupipőke, amelyet huszonöt éve mutattak be. Az alkotás az elmúlt negyed évszázadban a világ számos pontján volt látható, és mindenhol osztatlan lelkesedést váltott ki. Jean-Christophe Maillot koreográfus a családi, emberi kapcsolatok mélységeibe vezeti a nézőt a mozaikcsalád kontextusán keresztül, ahol a gyász megélése elképzelhetetlennek tűnik a hiú és lusta karaktereknek, akik egy mesterkélt világot próbálnak fenntartani.

A koreográfus ezt a világot állítja szembe Hamupipőke lecsupaszított egyszerűségével, melynek szimbóluma a meztelen láb.

Hamupipőke mezítelen lába ugyanakkor az egész balett szimbolikus tárgyává válik: egyszerre jelképe a fiatal lány szegénységének, kivetettségének és az a testrész, amely nélkül nem létezhet a tánc.

A társulat vezetője, a világhírű, többek között Nijinsky-díjas és Lausanne-életműdíjas Jean-Christophe Maillot koreográfus ugyanakkor rugalmasan kezeli a tánc adta kereteket. Merít a színház, a vizuális művészetek eszközeiből és az irodalom különböző formáiból is. Maillot harminc év alatt hatvan darabból álló repertoárt hozott létre, amely a nagy elbeszélő balettektől a rövidebb formátumú előadásokig terjed, és amelyben egyaránt megtalálhatók a kortárs és klasszikus elemek, melyek párbeszédbe lépnek a hagyományokkal.

Ezúttal mindez Szergej Prokofjev fülbemászó dallamaira épül, melyek plasztikusan elevenítik meg az érzelmek széles skáláját, könnyen érthetően festik alá a karaktereket és a drámai fordulópontokat egy fiatal, egyszerű és őszinte lány történetén keresztül, amely a csodáról és az igazi szépségről szól.

Ezt az igazán különleges világszámot pedig a Bartók Tavasz keretében kétszer is láthatjuk Budapesten, április 5-én és 6-án 19 órától az Erkel Színházban, ahol a látvány elképzelhető legmagasabb foka fogadja majd a nézőket.

(Forrás: Les Balletts de Monte Carlo, képek: Les Ballets de Monte-Carlo)

Szergej Prokofjev | Hamupipőket | balett | kortárs | Monte-Carlói Balett

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom