A nyaralás úgy az igazi, ha előtte ráhangolódunk, könnyed, oldott, felszabadult hangulatba kerülünk. Ehhez pedig tökéletes eszköz a zene, kiváltképp ha élőben hallhatunk világklasszis előadókat – pontosan ezt kínálja június-július fordulóján a Müpa. Alfahedonisták behúzhatják a Dee Dee Bridgewater, Take 6, Fakoly zenei Grand Slamet, de már annak is feledhetetlen élményben lehet része, aki csak egy koncertet csíp el a háromból.
Június utolsó napján visszatér a Müpába Dee Dee Bridgewater, 17 év után. Legutóbbi müpás fellépésén Dee Dee Bridgewater arról vallott, hogyan hatott rá a kaland, amelyet afrikai gyökerei után kutatva élt át, majd később a Billie Holiday örökségéhez, New Orleanshoz vagy épp szülővárosához, Memphishez való kapcsolódásával foglalkozott . Hat évtizede van a pályán, de máig hiteles és önazonos előadó maradt, aki lenyűgözően erőteljes színpadi jelenlétével, megalkuvást nem tűrő személyiségével és csodás hangjával hódít – most épp remek kvartettje társaságában hirdeti legfontosabb hitvallását.
We Exist! elnevezésű turnéja állásfoglalás arról, milyen küzdelmeket vívtak már eddig is a hozzá hasonló nők, és milyen elsöprő sikereket értek el tehetségük révén – mint például Carmen Staaf, a kvartett művészeti vezető-zongoristája. Olyan dalok kerülnek terítékre, mint a Mississippi Goddam, a Trying Times vagy a The Danger Zone.
Bridgewater sok munkát fordított arra, hogy megtalálja önmagát, immár kétség sem fér hozzá, hogy a jazzvilág intézményként tekint rá. Régóta saját maga látja el lemezeinek produceri feladatait, sőt DDB Records néven saját kiadót is vezet 2006 óta. Tagja volt a Thad Jones-Mel Lewis Orchestrának, dolgozott Max Roach-csal, Sonny Rollinsszal, Dexter Gordonnal és Dizzy Gillespie-vel, sok egyéb mellett három Grammy-díjat nyert, és a zenés színház világában is letette a névjegyét.
Take 6: a legmenőbb énekes csókák
Quincy Jones szerint ők „a planéta legmenőbb énekes csókái” („the baddest vocal cats on the planet”). Ezt a véleményt valószínűleg osztotta Ray Charles, Ella Fitzgerald vagy Whitney Houston is, akiket a Take 6 partnereinek mondhatott.
A gospel, a jazz, az R'n'B és a pop elemeiből kifinomult ritmikai, harmóniai, dallamvezetési megoldásokkal építkező zenéjükben hat lenyűgözően színes karakter olvad páratlan összhangba.
Az egymás iránt érzett tisztelet, elkötelezettség és szeretet hajtja mindnyájukat, koncertjeiken pedig ez a felemelő érzés hatja át közönségüket is. A legfrissebb, Prelude To Rhapsody című albumukra hat évet kellett várni. Billie Holidaytől Irving Berlinig és Duke Ellingtontól George Gershwinig terjed a legendák sora, akiknek örökbecsű darabjait hallhatjuk olyan módon átharmonizálva, ahogyan csak ők képesek rá.
A Take 6-élmény mindig élőben teljesedik ki igazán, amikor érezhetjük Claude McKnight, Mark Kibble, Joel Kibble, Dave Thomas, Alvin Chea és Khristian Dentley személyes varázsát, és átélhetünk valamit, ami kicsit olyan, mintha a nyár közepén kapnánk karácsonyi ajándékot.
Noha a zenét nem az adatok minősítik, a Take 6 sikerei mellett nem mehetünk el szó nélkül: 10 Grammy-díj, 10 Dove-díj, egyszerre 7 Billboard-listás szereplés, 44 éves karrier, 14 stúdió- és egy élő album.
És van egy saját Müpa-rekord is: az a cappella sztárcsapat eddig ötévente tette tiszteletét a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, és mindig valami újjal rukkoltak elő. Most Prelude To Rhapsody címmel készülő friss gyűjteményükről válogatnak örökérvényű, érzelemmel teli dalokat, hogy saját hangképükre formálják és ezáltal új magasságokba emeljék őket.
Fúvosok és helyi hangszerek Elefántcsontpartról
Az elefántcsontparti Tiken Jah Fakoly Afrika egyik zenei ikonja, az ottani reggae egyik legnagyobb sztárja. A nyolcvanas évek vége óta aktív, politikus hangvételű előadót egy évtizeddel később a világ is megismerte, sikerlemezeivel azóta is a műfaj élvonalába tartozik, energikus koncertjeit pedig rajongói a szívükbe zárták. Sok fúvóssal, helyi hatásokkal, hangszerekkel dúsított sajátos reggae-je egyedi hangzású.
Fakoly 2024-ben Acoustic címmel új albummal jelentkezett, és új programmal turnézik: akusztikus zenekarral lép fel, pályafutása legjobb dalait adva elő.
művészetek palotája | müpa | nagy sztori | jazz | Dee Dee Bridgewater | zene
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!