Magyarország első számú újcirkusz-társulata ősszel egy nem akármilyen előadással szabadítja fel az energiákat a Müpa mellett felállított sátor színpadán. A Recirquelnek előtte nyáron "lesz még dolga", ugyanis előbb a világ legjelentősebb művészeti fesztiválján, az Edinburgh Festival Fringe-en mutatja be új cirque danse produkcióját, aztán októberben itthon ejti ámulatba a közönséget.
Mi is megírtuk, egészen pontosan a Káel Csabával, a Müpa vezérigazgatójával készült beszélgetésünkben hangzott el, hogy a 2024. október 9-22. közötti kulturális fesztivál, a Liszt Ünnep kevesebb programmal érkezik, mint a szezont berobbantó Bartók Tavasz, de így is nagyon jelentős lesz, gyakorlatilag az ősz legfontosabb fesztiválprogramja. Évről évre egyre több külföldit vonz, és érezhető az a folyamat, hogy bár fiatal fesztiválként még nincs annyira bejáratva, mégis nagyon sokan csak a fesztivál kedvéért látogatnak Budapestre. Nem kérdés, hogy a hazai kulturális életben is fontos szerepet tölt be.
Ezúttal sem csak zenét hallgatunk: a Recirquel újcirkusz-társulat a Liszt Ünnepen mutatja majd be a Paradisumot, az elpusztult világ elcsendesedését követő újjászületés mítoszát feldolgozó előadását.
Az igencsak látványos és erős fényhatásokkal kísért produkcióban a kommunikáció eszköze a test, az egyetlen közös nyelv a mozdulat. Az idilli létezés teremtményei a körülöttük lüktető „életanyag” folyamatosan alakuló, örvénylő természeti erejéből bontakoznak ki, hogy a megtisztulás, születés, ébredés és rítus jelenetein át elérjék az anima mundit, a világ szellemét.
A Vági Bence rendezésében és koreográfiájával megvalósuló előadás a kortárs táncot és a cirkuszművészetet ötvöző zsáner, a cirque danse újabb lehetőségeit feltárva keresi az emberiség aggodalmait kifejező éteri mozgásnyelvet.
A társulat egyébként nem először dolgoz fel nagyívű témákat: a 2018-ban debütált My Land a szülőföld erejéből építkezett, a Solus Amor 2020-ban időn és téren átívelő szeretetről mesélt, két évvel később az IMA a csend teremtő erejét idézte meg.
Utóbbival kapcsolatban nagy hír, hogy a tavaly az Edinburgh Fringe Fesztiválon óriási kritikai és közönség sikert arató előadás idén szeptembertől újra látható majd a Müpa mellett felállított sátorban. A Recirquel immerzív produkciójának részévé válva, a néző különleges érzéki és tudati állapotba kerül: a millió fényponttal és hanggal megformált, az univerzumot idéző installációs térben az artistaművészekkel együtt lebegve fedezzük fel a lélek rejtett útjait.
A 2012-ben, Vági Bence rendező-koreográfus által megálmodott Recirquel nemcsak itthon, hanem világszerte népszerű, és a tenyerén hordozza őket többek között Edinburgh, Bogota, Párizs, Montréal, Avignon és New York közönsége is.
(A képek a próbákon készültek, fotók: a Recirquel-társulat Facebook-oldala)
ajánló | paradisum | előadás | program | müpa
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!