Az oroszok legendás tortájának minden falatja maga a történelem

A Napóleon torta története sok szempontból különleges, hiszen olyan történelmi esemény ihlette, melyet az oroszok a mai napig is ünnepelnek.

A történelem során az ételek gyakran összefonódnak jeles eseményekkel, ismert emberekkel – így volt ez Oroszországban a Napóleon tortával is. A sütemény egyszerre emlékezteti az orosz népet a bolsevik uralom bukására és Napóleon történelmi vereségére.

Egy falat történelem

Magát a tortát először 1912-ben készítették el. Az időzítés nem volt véletlen, hiszen akkor ünnepelték Napóleon orosz hadjárata elbukásának százéves évfordulóját. Hosszú időn keresztül azonban nemcsak erre emlékeztett, hanem a szilveszteri mulatságok elengedhetetlen eleme is volt, melyben segítségével a karácsony szellemét is megidézték. A bolsevik elnyomás ideje alatt ugyanis az oroszok nem ünnepelhették meg a karácsonyt, így az emeletes torta a rusztikus fa hatásával és a karácsonyfadíszekre hasonlító dekorációival jelenítette meg mindezt.

Úgy tudni, hogy magát a desszertet a francia desszert, a mille-feuille ihlette meg, melynek tésztarétegei között krémesen lágy vaníliakrém található. Az 1900-as évek elején azonban Oroszországban a tortákat túlságosan  drágának tartották, a recepteket pedig a cukrászoknak úgy kellett módosítaniuk, hogy a költséges összetevőket olcsóbbakra cseréljék. Nem használhattak vajat vagy tojást, az ezeket az alapanyagokat tartalmazó Napóleon torta a luxust jelentette.

A klasszikus recept

Hozzávalók a tésztához:

  • 2 tojás
  • 30 dkg vaj
  • 6 csésze liszt
  • 4 evőkanál ecet
  • 3 dl víz

Hozzávalók a krémhez:

  • 5 tojás sárgája
  • 1,5 l tej
  • 3 evőkanál keményítő
  • 30 dkg cukor
  • vaníliarúd kikapart belseje

Elkészítése:

  1. Egy tálba beleöntjük a lisztet, szétmorzsoljuk benne a vajat, hozzáadjuk a tojást, az ecetet és a vizet. A tésztát homogén állagúra gyúrjuk, folpackba csomagoljuk, és 1,5-2 órán keresztül a hűtőben pihentetjük.
  2. A tésztát egyenlő részekre osztjuk attól függően, hány rétegű tortát kívánunk készíteni. A tradicionális torta legalább nyolc tésztaréteget és ugyanennyi krémes szintet tartalmaz.
  3. Lisztezett deszkán 2 milliméter vékonyságú, kör alakú tésztalapokat nyújtunk ki, majd sütőpapíron egyesével, 250 Celsius-fokos sütőben nagyjából 5 perc alatt készre sütjük.
  4. A tejet melegíteni kezdjük, majd a tojássárgájával, a vaníliával, a cukorral és a keményítővel behabarva sűrű, főzött krémet készítünk. Félretesszük, és hagyjuk, hogy szobahőmérsékletűre hűljön.
  5. A krémmel rétegezzük a lapokat! Egyet feltétlenül hagyjunk ki, ugyanis miután a torta külsejét is bevontuk egy spatula segítségével a főzött krémmel, a kimaradt lapból tortamorzsát készítünk, és rászórjuk a tetejére és az oldalára is! Ha szeretnénk, bogyós gyümölcsökkel díszíthetjük.

Délutáni kávézáshoz és teázáshoz el sem tudunk képzelni jobb kísérőt, mint egy roppanós tésztával és fantasztikusan lágy krémmel készült mille-feuille. Annak ellenére, hogy a desszert elkészítése ránézésre rendkívül bonyolult, ha a tésztát lecseréljük előre csomagolt, leveles változatra, máris nyert ügyünk van.

(Fotók: Getty Images)

desszert | napóleon | édesség | recept | torta

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom