Véget ért annak a négy NASA-asztronautának a küldetése, akik több mint egy évet töltöttek egy 3D-nyomtatott kutatóközpontban a CHAPEA Mars-szimulációs küldetéssorozat keretében a houstoni Johnson Űrközpontban.
Az űrhajósok életkörülményeit, és a hosszabb távú folyamatokat vizsgálja a NASA CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) küldetéssorozata, aminek keretében júliusban „visszatért a Földre” négy asztronauta– pontosabban 378 nap után véget ért számukra a Mars-szimuláció.
Ezt az időszakot egy szimulált 3D-nyomtatott marsi lakhelyen, a 158 négyzetméteres Mars Dune Alphában töltötték a NASA houstoni űrközpontjában.
Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell és Nathan Jones küldetése még tavaly június 25-én indult, akkor vonultak be a Bjarke Ingels Group által tervezett lakótérbe.A 3D-nyomtatásban élvonalbeli ICON cég egy újgenerációs,
Vulcan nevű géppel nyomtatta ki az egységet, ahol a négy űrhajós különböző műveleteket szimulált a Marsjárástól kezdve a növények termesztésén át a berendezések és a lakótér karbantartásáig – foglalta össze a Parametric Architecture.
„Egymásra és a kiképzésünkre kellett hagyatkoznunk, hogy teljesíthessük az előttünk álló kihívásokat – mondta Kelly Haston, a parancsnok. – Mindennap új akadályokat, de új lehetőségeket is hozott a fejlődéshez és a tanuláshoz.”
Nathan Jones tisztiorvos és kommunikációs a földi személyzetet dicsérte, akik mindennel kapcsolatban voltak, amit ők a CHAPEA-ban tettek, és „nem is kívánhattunk volna jobb munkatársakat”.
A következő CHAPEA küldetést, az Analog Mission 2-t jövőre, míg az Analog Mission 3-at 2026-ra tervezik.
(Forrás: NASA, Parametric Architecture, fotók: NASA, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
ICON | 3D-nyomtatás | föld | Bjarke Ingels | Mars
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!