Véget ért annak a négy NASA-asztronautának a küldetése, akik több mint egy évet töltöttek egy 3D-nyomtatott kutatóközpontban a CHAPEA Mars-szimulációs küldetéssorozat keretében a houstoni Johnson Űrközpontban.
Az űrhajósok életkörülményeit, és a hosszabb távú folyamatokat vizsgálja a NASA CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) küldetéssorozata, aminek keretében júliusban „visszatért a Földre” négy asztronauta– pontosabban 378 nap után véget ért számukra a Mars-szimuláció.
Ezt az időszakot egy szimulált 3D-nyomtatott marsi lakhelyen, a 158 négyzetméteres Mars Dune Alphában töltötték a NASA houstoni űrközpontjában.
Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell és Nathan Jones küldetése még tavaly június 25-én indult, akkor vonultak be a Bjarke Ingels Group által tervezett lakótérbe.A 3D-nyomtatásban élvonalbeli ICON cég egy újgenerációs,
Vulcan nevű géppel nyomtatta ki az egységet, ahol a négy űrhajós különböző műveleteket szimulált a Marsjárástól kezdve a növények termesztésén át a berendezések és a lakótér karbantartásáig – foglalta össze a Parametric Architecture.

„Egymásra és a kiképzésünkre kellett hagyatkoznunk, hogy teljesíthessük az előttünk álló kihívásokat – mondta Kelly Haston, a parancsnok. – Mindennap új akadályokat, de új lehetőségeket is hozott a fejlődéshez és a tanuláshoz.”
Nathan Jones tisztiorvos és kommunikációs a földi személyzetet dicsérte, akik mindennel kapcsolatban voltak, amit ők a CHAPEA-ban tettek, és „nem is kívánhattunk volna jobb munkatársakat”.
A következő CHAPEA küldetést, az Analog Mission 2-t jövőre, míg az Analog Mission 3-at 2026-ra tervezik.
(Forrás: NASA, Parametric Architecture, fotók: NASA, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
Mars | Bjarke Ingels | nasa | ICON | föld | 3D-nyomtatás
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!