Véget ért annak a négy NASA-asztronautának a küldetése, akik több mint egy évet töltöttek egy 3D-nyomtatott kutatóközpontban a CHAPEA Mars-szimulációs küldetéssorozat keretében a houstoni Johnson Űrközpontban.
Az űrhajósok életkörülményeit, és a hosszabb távú folyamatokat vizsgálja a NASA CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) küldetéssorozata, aminek keretében júliusban „visszatért a Földre” négy asztronauta– pontosabban 378 nap után véget ért számukra a Mars-szimuláció.
Ezt az időszakot egy szimulált 3D-nyomtatott marsi lakhelyen, a 158 négyzetméteres Mars Dune Alphában töltötték a NASA houstoni űrközpontjában.
Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell és Nathan Jones küldetése még tavaly június 25-én indult, akkor vonultak be a Bjarke Ingels Group által tervezett lakótérbe.A 3D-nyomtatásban élvonalbeli ICON cég egy újgenerációs,
Vulcan nevű géppel nyomtatta ki az egységet, ahol a négy űrhajós különböző műveleteket szimulált a Marsjárástól kezdve a növények termesztésén át a berendezések és a lakótér karbantartásáig – foglalta össze a Parametric Architecture.
„Egymásra és a kiképzésünkre kellett hagyatkoznunk, hogy teljesíthessük az előttünk álló kihívásokat – mondta Kelly Haston, a parancsnok. – Mindennap új akadályokat, de új lehetőségeket is hozott a fejlődéshez és a tanuláshoz.”
Nathan Jones tisztiorvos és kommunikációs a földi személyzetet dicsérte, akik mindennel kapcsolatban voltak, amit ők a CHAPEA-ban tettek, és „nem is kívánhattunk volna jobb munkatársakat”.
A következő CHAPEA küldetést, az Analog Mission 2-t jövőre, míg az Analog Mission 3-at 2026-ra tervezik.
(Forrás: NASA, Parametric Architecture, fotók: NASA, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
Mars | ICON | 3D-nyomtatás | Bjarke Ingels | nasa
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!