Egy év után tértek vissza a Földre a Földről a Mars-szimuláció tagjai

Véget ért annak a négy NASA-asztronautának a küldetése, akik több mint egy évet töltöttek egy 3D-nyomtatott kutatóközpontban a CHAPEA Mars-szimulációs küldetéssorozat keretében a houstoni Johnson Űrközpontban.

Az űrhajósok életkörülményeit, és a hosszabb távú folyamatokat vizsgálja a NASA CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) küldetéssorozata, aminek keretében júliusban „visszatért a Földre” négy asztronauta– pontosabban 378 nap után véget ért számukra a Mars-szimuláció.

Ezt az időszakot egy szimulált 3D-nyomtatott marsi lakhelyen, a 158 négyzetméteres Mars Dune Alphában töltötték a NASA houstoni űrközpontjában.

Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell és Nathan Jones küldetése még tavaly június 25-én indult, akkor vonultak be a Bjarke Ingels Group által tervezett lakótérbe.A 3D-nyomtatásban élvonalbeli ICON cég egy újgenerációs,

Vulcan nevű géppel nyomtatta ki az egységet, ahol a négy űrhajós különböző  műveleteket szimulált a Marsjárástól kezdve a növények termesztésén át a berendezések és a lakótér karbantartásáig – foglalta össze a Parametric Architecture.

„Egymásra és a kiképzésünkre kellett hagyatkoznunk, hogy teljesíthessük az előttünk álló kihívásokat – mondta Kelly Haston, a parancsnok. – Mindennap új akadályokat, de új lehetőségeket is hozott a fejlődéshez és a tanuláshoz.”

Nathan Jones tisztiorvos és kommunikációs a földi személyzetet dicsérte, akik mindennel kapcsolatban voltak, amit ők a CHAPEA-ban tettek, és „nem is kívánhattunk volna jobb munkatársakat”.

A következő CHAPEA küldetést, az Analog Mission 2-t jövőre, míg az Analog Mission 3-at  2026-ra tervezik.

(Forrás: NASA, Parametric Architecture, fotók: NASA, nyitókép: Unsplash, illusztráció)

3D-nyomtatás | nasa | ICON | Mars | Bjarke Ingels

FOLYTASD EZZEL

Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni

Így néz ki a gabonasilóból lett szórakozóhely

Rendeld meg a Roadster magazin 16. számát!

Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom