Kék, piros, sárga, zöld, vízszintesek, függőlegesek. Magyarország és Budapest, Szép Ernő és Térey János, személyes emlékek és univerzalitás: vajon lefordítható-e a tünékeny emberi élet színekre és formákra? Forrai Ferenc sok éve épített Négyszöglet sorozata szeptember 10–31. között látható az Artus Galériában.
A Négyszöglet sorozat alapja egy néhány évvel ezelőtti különleges kísérlet eredménye, ami azt kutatta, vannak-e olyan közös pontok, amelyek minden különbözőségük ellenére összekötik a közép-európai országokat és azok lakóit. Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország, piros, sárga, zöld és kék, négy szín, az ötödik a metszet, a fekete – a középpontban pedig mindig a mi városunk, a mi sorsunk és létezésünk tere, Budapest.
Ez a szín- és formarendszer, tágabban vizuális kódrendszer épült aztán tovább az azóta eltelt csaknem tíz évben. Előbb irodalmi alkotásokat zártak körbe a függőlegesek és vízszintesek: több mint száz magyar író, költő – Szép Ernőtől Nemes Nagy Ágnesen és Juhász Ferencen át Térey Jánosig – Budapest vonatkozású sorai kaptak pluszjelentést különböző formákban és anyagokból megvalósult képek és objektek révén.
A „geometriai együttállásokból” végül, zárt univerzummá tágulva szép lassan az egész emberi lét „társadalmi-lelki térképe” kirajzolódik; folyamat, aminek soha nem volt eleje és soha nincs vége.
Halmazok, metszetek, egyezőségek, különbözőségek és kölcsönhatások: a Négyszöglet hosszú tanulmányozási folyamat eredményeként létrejött, egyedülállóan izgalmas vállalkozás, amely az általunk ismert és azon túli világot tömöríti szín-forma rendszerbe. Otthon, irodalom, otthon, tünékeny életünk nyomai a geometria világos, egyszerre zárt és mégis határtalan rendjében megfogalmazva.
- Megnyitó: 2024. szeptember 10., kedd 18:30.
- Helyszín: Artus, 1116 Budapest, Sztregova u 1–7.
- Facebook-esemény
A kiállítás 2024. szeptember 30-ig látható. A kiállítás hétfőtől szerdáig 12:00–19:00, csütörtökön és pénteken 12:00–20:00, szombaton 15:00–20:00 óra között tekinthető meg. Ettől eltérő időpontokban előzetes egyeztetés szükséges.
(Fotók: Fabinyi Nóra)
kiállítás | budapest | program | ajánló | Artus
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Átfogó Chagall kiállítás nyílik hamarosan Bécsben
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!