Amilyen különös ezt a rendkívül magas torony, annyira szokatlan a funkciója: speciális nagysebességű liftek tesztelésére használják.
Németországban, Rottweil városában – pontosabban annak külterületén – áll egy furcsa torony, ami leginkább úgy néz ki, mint egy fúrófej, csak éppen 246 méter magas. Ez a TK Elevator teszttornya gyors- és expressz felvonók számára; Európa legmagasabb tornya ebben a különös műfajban.
A Thyssenkrupp Elevator 2014 és 2017 között építette a tornyot, ami az átadás idején a világon is a legmagasabb volt, ma már „csak” az ötödik, és mind a négy előtte lévő Kínában épült fel az elmúlt években.
Ilyen a furcsa torony kívülről-belülről:
A liftaknák tesztkörnyezeteként is használt alagsorral együtt az akna teljes hossza 275,5 méter.
A torony számos építészeti, mérnöki és formatervezési díjat nyert, és több egyediséggel is szolgál.
Ez az első olyan építmény a világon, amelyet a toronyaknában lévő rezgő inga segítségével rezgésbe lehet hozni – ezzel a módszerrel a valódi szélterhelést szimulálják.
A torony szerkezetét speciális üvegszálas textil borítja egy spirális cső mentén, ettől kapja végül a jellegzetes külalakját, ugyanakkor ennek köszönhetően lesz a világ legmagasabb textilburkolatú épülete is.
Itt pedig a torony építéséről látható egy timelapse videó:
Ahogy említettük, nem a rotweili az egyetlen hasonló építmény, már csak azért sem, mert több liftgyártó létezik a világon. Az viszont biztos, hogy meglehetősen ritka az ilyen torony. A TKE-nek nemrég épült egy teszttornya az egyesült államokbeli Atlantában, ami a legmagasabb a műfajban Észak-Amerikában, de az is „csak” 128 méteres.
A világrekorder a Hitachi-féle H1 Tower Kínában: 273,8 méter magas, az alépítménnyel együtt a tesztakna teljes hossza 288,8 méter, összesen pedig 15 tesztakna van az épületben.
Létezik ugyanakkor egy „negatív rekord” a sajátos műfajban: a finnországi Tytyriben a Kone cég működtet 11, föld alá ásott tesztaknát, köztük a világon a legmélyebbet, egy 362 métereset.
Ha pedig a híres tornyokat nézzük, azok közt is van sok, amelyekben nem laknak, ilyen mindjárt az Öreg Hölgy, azaz az Eiffel-torony, ami idén nyáron néhány hétre ismét a világ közepe lett a párizsi olimpia és paralimpia idején, és aminek ezért mi is külön cikket szenteltünk.
(Nyitókép: TKE)
teszt | torony | lift | Németország | felvonó
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!