Amerikát a mai napig szokás a lehetőségek hazájának tekinteni, nem is alaptalanul. Ezzel együtt van olyan építmény, ami Európában már több mint száz éve magától értetődően van jelen mindenfelé, az Egyesült Államokban azonban még egy sincs. Ám ez a helyzet hamarosan megváltozik.
Bár Amerikában rendkívül élénk sportélet zajlik, az ott népszerű major ligák (amerikai futball, kosárlabda, baseball, jégkorong) sportágai hosszú évtizedeken át háttérbe szorították az európai focit. Szerveztek bajnokságot Pelével, rendeztek világbajnokságot is, de az igazi áttörés csak az ezredforduló után érkezett el, robbanásszerű elterjedés helyett fokozatos növekedéssel.
Miután a helyi nagy sportok számára adott volt az infrastruktúra, ezeket a stadionokat „kölcsönözték ki” a foci számára is, elég az 1994-es vb-re gondolni. Ám azt, hogy Európa legnépszerűbb sportágára az Államokban is egyre többen kíváncsiak, az is alátámasztja, hogy
a New York City FC saját, 25 ezres befogadóképességű stadiont épít magának. Ez lesz az első, kifejezetten a profi focinak szentelt stadion az USA történetében.
Az épületet Queens negyedben húzzák majd fel, a New York Mets baseballcsapatának stadionja mellett. A 780 millió dolláros stadion már megkapta az építési engedélyt a New York-i hatóságoktól, és várhatóan 2027-ben adják majd át.
„Végre van egy hely, amit a sajátunknak nevezhetünk” – írta a hírről a klub honlapja.
Egyúttal a stadion kulcseleme lesz egy átfogó fejlesztési programnak: a kilenchektáros területen lakásokat, állami iskolát, üzleteket és egy szállodát is építenek majd. Innen nézve figyelemre méltó, hogy egy ekkora projekt a foci köré szerveződik majd.
(Forrás, látványtervek: New York City FC, borítókép: GettyImages)
new york | amerikai egyesült államok | stadion
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!