The Devil – A Life (Az ördög – egy élet) címmel rendezik Nick Cave első önálló múzeumi kiállítását Hollandiában, a Hága melletti Voorlinden Múzeumban. Bár az ausztrál művészt szinte kizárólag zenészként ismerjük, a pályafutása elején vizuális művészetet tanult, és alkot is ebben a műfajban.
Cave ebben a sorozatban tizenhét, kézzel festett kerámiafigurán keresztül meséli el az ördög életét születésétől haláláig. A művészt az antik Staffordshire-i porcelán figurák – a viktoriánus időszak népszerű kandallópárkány-díszítései – ihlették meg.
Az ausztrál művész 2020 és 2024 között készítette a mázas kerámiafigurák sorozatát, amelyek az ördög életét ábrázolják az ártatlanságtól az élettapasztalaton át a halandóságával való szembenézésig. Ez a sorozat Cave első jelentősebb vizuális munkája, amely első önálló múzeumi kiállításában csúcsosodik ki.
„Egyetlen kis ördögfigurát akartam létrehozni egy intenzív vörös máz számára, ebből lett egy utazás, megrázó események sorozata egyfajta feloldozás felé” – mondja Cave.
Az ördög – egy élet sorozat az emberi állapot összetettségét tárja fel – írja a múzeum hírlevele. Ahelyett, hogy egy félelmetes Antikrisztust ábrázolna, Cave az ördögöt a maga hibáival az emberhez hasonló figuraként mutatja be, bemutatva a jó és rossz keverékét, amely mindannyiunkban megvan.
Az élet viszontagságainak megtapasztalásával az ördög az emberiség sötétebb, irracionális oldalának szimbólumává válik, miközben megtestesíti azt a vágyunkat is, hogy jobbak legyünk és tegyünk. A történet kiindulópontja a keresztút, illetve annak 14 stációja, amely Jézust ábrázolja a keresztre feszítésének napján, olyan szimbolikus figurák kíséretében, mint a jelenések könyvében szereplő Apokalipszis lovasai.
„A Staffordshire-i kerámiák hagyományosan tömegtermékek, Nick Cave kezében azonban művészetté válnak – jelentette ki Suzanne Swarts, a múzeum igazgatója. –
Ez a mélyen személyes szoborsorozat erőteljes színekben mutatja be az ördög, mint egy hétköznapi ember történetét, amelyet dicsőség, gyász és lelkiismeret-furdalás formál.”
A kiállítás december 14-én nyílik meg.
Nick Cave az ausztráliai Warracknabealben született, majd a melbourne-i Caulfield Institute of Technology-ban tanult festészetet, mégis a zenei pályát választotta. Dalszerzőként, szövegíróként és előadóként is visszatérő téma nála a vallás, amelyet kételkedés és hit keverékével közelít meg.
És ha már az Amszterdamon túli Hollandiáról esett szó: az ország bőven kínál látnivalókat, felkeresésre érdemes városokat, amelyekből össze is állítottunk egy válogatást.
(Forrás: Voorlinden Museum, fotók: Thomas Merle, nyitókép: GettyImages)
kiállítás | voorlinden | hollandia | múzeum | nick cave
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!