Nem lesz könnyű kibírni, amíg elkészül ez a természet mélyén lévő pihenőhely: Norvégia dombos tóvidékén, a Drammen fjordtól északra tervezett tökéletesen elmerülhetünk majd a környező tájban az Atelier Architecture & Design tervezte kisházakban.
Miután számos élvonalbeli skandináv építésziroda létezik, talán kissé különös, de ezúttal a brit AA+D tervezett egy minden túlzás nélkül lenyűgöző pihenőhelyet a mokány norvég tájba, Oslótól nyugatra. Jobban érthető mindez, ha tudjuk, hogy az AA+D átfogóan gondolkozik: összehangolja a projektjei minden elemét a környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóság együttes elérése érdekében.
Így történt az egyszerűen csak Norsk Retreat (Norvég elvonulás) névre keresztelt projektnél is. A helyszín egy gyönyörű, érintetlen táj, fákkal, tavakkal és zord terepviszonnyal, déli kilátással. A megérkezés drámai, az út szűk szurdok mellett, sebes sodrású folyón át halad, utána viszont nyugalmat árasztó, mozdulatlan, kristálytiszta vizű tavak várnak.
Felszálló köd, északi fény, sejtelmes kontúrok. A táj maga a hely, a kicsiny házakba tényleg csak visszavonul a látogató átmenetileg. Az alapvető feltöltődésen és elvonuláson túl két magasabb rendű célt igyekszenek elérni a tervezők: megmutatni, hogy együtt lehet élni a természettel anélkül, hogy ártanánk neki, illetve ismét összehozni a technológia által egymástól elszakított embereket.
Kihasználva a lejtős táj adottságait minden kunyhó a tó felé néz, és az erdő/tó peremének kontúrjait követve helyezkedik el.
Még a helyi síközpont közlekedését is alaposan kihasználták: az építési folyamat során a szén-dioxid-kibocsátást csökkentik a segítségével, később pedig lehetővé teszi a mozgáskorlátozottak hozzáférését e távoli helyszínhez. Azzal is csökkentik a természetbe való beavatkozást, hogy a téli hónapokban építkeznek, amikor amikor a talaj fagyott, és a növény- és állatvilág nagy része nyugalmi állapotban van,
A házak alapanyaga a helyben beszerzett fából készült, előregyártott CLT fapanel, annak is a saját fejlesztésű „Tewo-Thermowood” modellje. Mindössze a helyszíntől bő húsz kilométerre gyártják a paneleket, amelyekből aztán a passzívház sztenderdnek megfelelő házak épülnek majd.
Az áramot vízenergia adja és talajhőszivattyúval fűtenek majd, a szennyvizet egy biológiai tisztítóműben hasznosítják újra, míg a felszíni vizeket a kabinokat körülvevő „esőkerteken” keresztül szűrik meg, azután visszavezetik a vízfolyásba.
A Norsk Retreat újra rátalálna az iparosodással elveszett tudatosságra, hogy lehetővé tegye az önmagunkkal és a környezettel való kapcsolatbalépést, és az ezzel járó nyugalmat, derűt és tudatosságot.
(Forrás, látványtervek: AA+D)
pihenőhely | slow living | utazás | nyaraló | norvégia
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!