Nem lesz könnyű kibírni, amíg elkészül ez a természet mélyén lévő pihenőhely: Norvégia dombos tóvidékén, a Drammen fjordtól északra tervezett tökéletesen elmerülhetünk majd a környező tájban az Atelier Architecture & Design tervezte kisházakban.
Miután számos élvonalbeli skandináv építésziroda létezik, talán kissé különös, de ezúttal a brit AA+D tervezett egy minden túlzás nélkül lenyűgöző pihenőhelyet a mokány norvég tájba, Oslótól nyugatra. Jobban érthető mindez, ha tudjuk, hogy az AA+D átfogóan gondolkozik: összehangolja a projektjei minden elemét a környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóság együttes elérése érdekében.
Így történt az egyszerűen csak Norsk Retreat (Norvég elvonulás) névre keresztelt projektnél is. A helyszín egy gyönyörű, érintetlen táj, fákkal, tavakkal és zord terepviszonnyal, déli kilátással. A megérkezés drámai, az út szűk szurdok mellett, sebes sodrású folyón át halad, utána viszont nyugalmat árasztó, mozdulatlan, kristálytiszta vizű tavak várnak.
Felszálló köd, északi fény, sejtelmes kontúrok. A táj maga a hely, a kicsiny házakba tényleg csak visszavonul a látogató átmenetileg. Az alapvető feltöltődésen és elvonuláson túl két magasabb rendű célt igyekszenek elérni a tervezők: megmutatni, hogy együtt lehet élni a természettel anélkül, hogy ártanánk neki, illetve ismét összehozni a technológia által egymástól elszakított embereket.
Kihasználva a lejtős táj adottságait minden kunyhó a tó felé néz, és az erdő/tó peremének kontúrjait követve helyezkedik el.
Még a helyi síközpont közlekedését is alaposan kihasználták: az építési folyamat során a szén-dioxid-kibocsátást csökkentik a segítségével, később pedig lehetővé teszi a mozgáskorlátozottak hozzáférését e távoli helyszínhez. Azzal is csökkentik a természetbe való beavatkozást, hogy a téli hónapokban építkeznek, amikor amikor a talaj fagyott, és a növény- és állatvilág nagy része nyugalmi állapotban van,
A házak alapanyaga a helyben beszerzett fából készült, előregyártott CLT fapanel, annak is a saját fejlesztésű „Tewo-Thermowood” modellje. Mindössze a helyszíntől bő húsz kilométerre gyártják a paneleket, amelyekből aztán a passzívház sztenderdnek megfelelő házak épülnek majd.
Az áramot vízenergia adja és talajhőszivattyúval fűtenek majd, a szennyvizet egy biológiai tisztítóműben hasznosítják újra, míg a felszíni vizeket a kabinokat körülvevő „esőkerteken” keresztül szűrik meg, azután visszavezetik a vízfolyásba.
A Norsk Retreat újra rátalálna az iparosodással elveszett tudatosságra, hogy lehetővé tegye az önmagunkkal és a környezettel való kapcsolatbalépést, és az ezzel járó nyugalmat, derűt és tudatosságot.
(Forrás, látványtervek: AA+D)
nyaraló | AA+D | slow living | norvégia | pihenőhely
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!