Furcsa paradoxonra derült fény egy, a nyaralási szokásokra vonatkozó globális felmérés során: a németek és franciák veszik ki a legtöbb szabadnapot, mégis ők érzik a legnagyobb arányban „nyaralástól megfosztottnak” magukat.
Világszerte a dolgozók közel kétharmadának hiányzik a nyaralás – derül ki az Expedia átfogó, több mint 11 500 dolgozó megkérdezésével készült felméréséből. Igaz, a kutatás mindössze 11 országban zajlott, ami egyfelől elárul valamit arról, hogy mit jelent amerikai nézőpontból a „világszerte”, másfelől a levont következtetések így is jókora kulturális eltérésekre világítanak rá.
A németek 84, a franciák 69 százaléka mondta, hogy nincs elég szabadnapja, miközben a kérdezettek közül pont ebben a két országban veszik ki a legtöbb napot (27-et, illetve 29-et).
Ehhez képest egy átlagos amerikai munkavállaló 11, egy japán csupán 12 szabadnapot vesz ki évente, és mit mondanak? Az amerikaik 65, a japánok 53 százaléka érzi úgy, hogy nem pihen eleget.
A kutatás szerint (is) a furcsa ellentmondásnak kulturális okai vannak, és kevésbé a tényleges szabadsághoz van köze. Például a franciák hagyományosan az alapvető, elidegeníthetetlen joguknak tekintik a szabadságot, míg az amerikaiak hajlamosak guilty pleasure-ként tekinteni rá.
„Ez az oka, hogy egy átlagos francia munkvállalónak még egy hónap szabadság sem tűnik elégnek”
– jegyezte meg Christie Hudson, az Expedia egyesült államokbeli munkatársa. A németeknél kicsit más a helyzet: csak a 42 százalékuk érzi úgy, hogy a munkaadóik támogatják a szabadságuk kiadását, ez pedig a legalacsonyabb arány minden felmért ország közül.
Sok kis pihenő
A válaszadók szinte sehol nem veszik ki a teljes éves keretüket, az egyetlen kivétel ebben Hongkong, ahol ezek szerint mindenki nagyon gondosan megtervezi a nyaralását.
Különös a japán szokás is: a 12 napjukat nem évi két nagyobb szabadságra osztják, hanem jellemzően minden hónapban kivesznek egy-egy napot.
Még egy kulturális eltérés: az amerikaiak számára nem prioritás a pihenés és a kikapcsolódás nyaraláskor, legalábbis csak a 61 százalékuknak, míg a japánok 84 százalékának éppen ez a fő célja.
Az említett országok mellett Mexikó, Szingapúr, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és az Egyesült Királyság szerepelt a felmérésben. Az Expedia hozzáteszi, hogy a „szabadságelvonás” számos országban csökkent, ugyanakkor az Egyesült Államokban 11 éves csúcson van.
(Forrás: CNBC, fotó: Unplash)
amerikai | pihenés | német | japán | nyaralás | szabadság
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!