Furcsa paradoxonra derült fény egy, a nyaralási szokásokra vonatkozó globális felmérés során: a németek és franciák veszik ki a legtöbb szabadnapot, mégis ők érzik a legnagyobb arányban „nyaralástól megfosztottnak” magukat.
Világszerte a dolgozók közel kétharmadának hiányzik a nyaralás – derül ki az Expedia átfogó, több mint 11 500 dolgozó megkérdezésével készült felméréséből. Igaz, a kutatás mindössze 11 országban zajlott, ami egyfelől elárul valamit arról, hogy mit jelent amerikai nézőpontból a „világszerte”, másfelől a levont következtetések így is jókora kulturális eltérésekre világítanak rá.
A németek 84, a franciák 69 százaléka mondta, hogy nincs elég szabadnapja, miközben a kérdezettek közül pont ebben a két országban veszik ki a legtöbb napot (27-et, illetve 29-et).
Ehhez képest egy átlagos amerikai munkavállaló 11, egy japán csupán 12 szabadnapot vesz ki évente, és mit mondanak? Az amerikaik 65, a japánok 53 százaléka érzi úgy, hogy nem pihen eleget.
A kutatás szerint (is) a furcsa ellentmondásnak kulturális okai vannak, és kevésbé a tényleges szabadsághoz van köze. Például a franciák hagyományosan az alapvető, elidegeníthetetlen joguknak tekintik a szabadságot, míg az amerikaiak hajlamosak guilty pleasure-ként tekinteni rá.
„Ez az oka, hogy egy átlagos francia munkvállalónak még egy hónap szabadság sem tűnik elégnek”
– jegyezte meg Christie Hudson, az Expedia egyesült államokbeli munkatársa. A németeknél kicsit más a helyzet: csak a 42 százalékuk érzi úgy, hogy a munkaadóik támogatják a szabadságuk kiadását, ez pedig a legalacsonyabb arány minden felmért ország közül.
Sok kis pihenő
A válaszadók szinte sehol nem veszik ki a teljes éves keretüket, az egyetlen kivétel ebben Hongkong, ahol ezek szerint mindenki nagyon gondosan megtervezi a nyaralását.
Különös a japán szokás is: a 12 napjukat nem évi két nagyobb szabadságra osztják, hanem jellemzően minden hónapban kivesznek egy-egy napot.
Még egy kulturális eltérés: az amerikaiak számára nem prioritás a pihenés és a kikapcsolódás nyaraláskor, legalábbis csak a 61 százalékuknak, míg a japánok 84 százalékának éppen ez a fő célja.
Az említett országok mellett Mexikó, Szingapúr, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és az Egyesült Királyság szerepelt a felmérésben. Az Expedia hozzáteszi, hogy a „szabadságelvonás” számos országban csökkent, ugyanakkor az Egyesült Államokban 11 éves csúcson van.
(Forrás: CNBC, fotó: Unplash)
pihenés | amerikai | német | nyaralás | szabadság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!