Új őrület: mesterséges intelligenciával tervezni meg a nyaralást

A legtöbb utazónál már a felkészülés is a nyaralás része, elvégre fejben addig is lehet hangolódni az útra, impulzusokat gyűjteni a helyszínről, ráérezni, hogy mit is akarunk csinálni igazán. Ehhez képest újabban egyre többen különböző MI-eszközökkel tervezik meg a nyaralásukat. 

„Hová menjünk, és mit csináljunk ott?” – ezt a kérdést idáig a párunknak, a családtagjainknak vagy annak a baráti körnek tettük fel, akikkel hajlandóak vagyunk egy nagyobb utat bevállalni. Mostanában viszont egyre többet gépelik be ezt, és hasonló kérdéseket a ChatGPT vagy a Claude nagy nyelvi modelljeibe.

És ha már beszélgetni kezdenek, nem állnak meg ennyinél: az MI lefordítja az egzotikus ételek neveit, segít repülőjegyet találni, miközben a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az említett, széles körben elterjedt MI-szoftverek nyelvi modellek, tehát nem feladatuk a pontos információk gyűjtése, csoportosítása, azaz a lényeges, adatszerű információkat minden esetben le kell ellenőrizni.

A jelenségről a Technologyreview számolt be részletesen, megjegyezve, hogy az utazás egyenesen az egyik legnépszerűbb téma a fent említett platformokon, miközben az olyan „szakcégek”, mint a Tripadvisor, az Expedia vagy a Booking.com szintén elkezdtek MI-alapú nyaralás-tervező termékeket piacra dobni.

Egyelőre nincs olyan MI-ügynökség, amely a teljes nyaralást mindenestül meg tudná szervezni, ellenben számtalan eszköz segíthet felturbózni a nyelvtudásunkat: találni olcsó szállást, ötleteket adni helyi programokra, akár megtervezni a napirendet.

Íme néhány tanulság a cikkből:

  • Ha nem tudjuk, hová utaznánk, rengeteg kutatási időt megtakarítanak a nyelvi modellek, csak adjuk meg nekik minél részletesebben, milyen helyre utaznánk szívesen, és milyen élményre vágyunk.
Rooftop bár Firenzében – Fotó: GettyImages
  • Ha már ott vagyunk, könnyen összeállíthatnak egy napi programot, például Firenze esetében megkérhetjük az MI-t egy toszkánai kirándulás megszervezésére érdekes látnivalókkal, kora délután egy jó étteremmel. Ebben az esetben is ellenőrizni kell gyorsan az útvonalat, az időjárást, hogy ne csússzon félre a program alapvető dolgokon. Hasznos lehet a Google Maps Immersive View funkciója, amely 3D-s modellen ábrázolja, hogyan néz majd egy adott hely egy adott napszakban egy támogatott városban a jövőben, akár négy napra előre. Időjárás-előrejelzés és forgalmi adatok alapján jelentősen változhat egy napi terv a szoftver segítségével, például ajánlhatja vagy épp elutasíthatja egy rooftop bár felkeresését.
  • A repülőjárat- és hotelfoglalások már szinte óhatatlanul is használnak mesterséges intelligenciát, már csak az olcsóbb opciók megtalálása érdekében is. Van átfogó program is erre, mint a Google Geminije, aminek előnye, hogy az egyéni igényre szabott terv aztán egy kattintással megosztható az útitársakkal.

Nyilván fantáziától függően még sokféleképp hasznosíthatjuk a rengeteg tech eszközt egy-egy utazás során, elég a feliratokat automatikusan a mobil kamerájával lefordító programra vagy éppen a jatleg enyhítésében segítő, a személyre szabott átállást megtervező Timeshifter-re gondolni.

(Forrás: Technologyreview, képek: Tengr.ai, saját generálás)

mesterséges intelligencia | nyaralás | külföld | utazás

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom