Hogyan oldják meg 8000 ember mentését a világ legnagyobb óceánjáróján?

Mindannyiunkat lenyűgöz egy gigászi óceánjáró – de hogyan mentenek meg egy kisvárosnyi embert, ha baj van?

Sokunkat lenyűgözött a Royal Caribbean hatalmas, új óceánjárója, az Icon of the Sea, amely nem egész egy éve indult el az első útjára Miamiból. A Bahamákon bejegyzett, 365 méter hosszú, 20 szintes sétahajót, sok egyéb mellett negyvennél is több étteremmel és hét medencével szerelték fel, ám a Frommer's utazási magazin egy érdekes kérdést kezdett feszegetni:

az rendben van, hogy a hajón biztosítanak mentőcsónakot a fizető vendégeknek, de ez nem fedezi a teljes létszámot. Hogyan menekül meg mindenki?

Természetesen a valaha épített legnagyobb tengerjáró hajón semmi sincs véletlenül, a biztonság kérdésével is foglalkoztak a tervezői. De nézzük a pontos számokat és körülményeket!

Amikor a hajó teljes kapacitáson üzemel (és mivel a legmenőbb új hajóról van szó, erre 2024-ben sokszor lesz példa), 5610 vendég, valamint a legénység és a személyzet 2350 tagja lesz a hajón. Így jön ki a 7960, ugyanakkor a vendégek vihetnek még gyerekeket a kabinjaikba, tehát akár ennél is magasabb lehet a maximális létszám.

Erre a tömegre tizenhét mentőcsónak jut, melyek befogadóképessége 450 fő, a maximális kapacitásuk tehát 7650, ami nem éri el a vészhelyzetben evakuálásra szoruló utasok teljes számát: marad még 300+ fő.

A magazin emlékeztet, hogy az Icon of the Seast az egyedülálló méreteinél fogva gyakran hasonlítják a Titanichoz (amely ötödekkora volt csupán), de „kerülhet-e hasonló bajba a mentőcsónakjai miatt?”

Azért itt nem tartunk: 1974-ben született egy nemzetközi egyezmény az életbiztonságról a tengeren (Safety of Life at Sea, SOLAS), ami előírja, hogy az adott hajó méretétől függetlenül mindenkit harminc percen belül biztonságosan evakuálni lehessen.

Ha viszont nincs mindenkinek mentőcsónak (mert azok túl sok helyet foglalnának a fedélzeten), akkor más megoldásra is szükség van.

default

Ahogy egyre több hajót manapság, az Icon of the Seast is felszerelték az ún. tengeri evakuációs rendszerrel (Marine Evacuation System, MES). Amikor a hídról jelzést adnak a hajó elhagyására, a MES mentőcsöveket nyit ki a hajó oldalán. A menekülők egy belső létrarendszer segítségével jutnak le a csöveken, az út végén pedig az addigra (90 másodpercen belül) teljesen felfújódó tutajokba érkeznek.

Itt egy 2018-as videó arról, hogy milyen a MES akció közben:

Mivel a MES mentőcsöveiben navigálni – különösen egy hullámokon hánykolódó hajón – előzetes képzés nélkül nem könnyű feladat, ezért csak az Icon of the Seas legénységének tagjait osztják be oda – legalábbis „Corey kapitány” mainstream hajózási iparággal foglalkozó YouTube-csatornája szerint.

A hajótársaság minden ügyfelének (köztük a gyerekeknek, időseknek, mozgáskorlátozottaknak) mindig a hagyományos, kemény oldalú mentőcsónakokon osztanak helyet.

Ugyan Corey kapitány a hajó „sötét titkának” nevezi az evakuálási helyzetet, ez túlzás, elvégre az Icon MES rendszeréről már a nyilvánosság előtt is esett szó, többek között a brit The Telegraph is írt róla. Ezzel együtt érdemes megnézni a videót, amelyen egy olyan MES-t mutat be, amit az Icon of the Seasre szereltek.

A MES-ek folyamatosan fejlődnek megszületésük, az 1970-es évek óta. Azt pedig remélhetőleg soha nem tudjuk meg, hogy működne-e és hogyan ez a mentési technika egy valós vészhelyzetben.

(Forrás: Frommer's, fotó: Royal Caribbean)

óceánjáró | luxushajó | Icon of the Seas | hajó | óceánjáró hajó

FOLYTASD EZZEL

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Salalah – A téli üdülések új slágere

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A csendes luxus titka: ismerd meg a Falconerit!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom