Vasárnap véget ért az olimpia Párizsban, de máris vannak róla eredmények – a sporteredményeken túl is. Ahogy Olivia Gregoire turisztikai miniszter fogalmazott, az olimpia „áldás volt” a francia gazdaság számára, miután a vendéglátás és a kulturális szektor is többletbevételt termelt a világ legnagyobb sporteseményének farvizén.
Az olimpiai rendezvényeket befogadó városok szállodái 16 százalékos többletbevételre tettek szert a tavalyi évhez képest, míg az éttermek és múzeumok bevételei negyedével nőttek szintén 2023-hoz viszonyítva. A számokat Olivia Gregorie közölte a La Tribune Dimanche című lapnak.
A párizsi kisvállalkozások eladásai 26 százalékkal növekedtek a játékok első hétvégéjén a Visa hitelkártya-társaság adatai szerint.
Másfelől az NBC News szerint nem minden szektorba hozott fellendülést az olimpia, ahogy a lap fogalmaz
„lehetetlen volt nem észrevenni, hogy Párizs az olimpiai helyszíneken kívül viszonylag csendes.”
A lap helyszíni riportjában számos megszólaló inkább visszaesésről beszélt, ugyanakkor a Visa adatai egyértelmű növekedést mutatnak, és nemcsak Párizsban, de a szintén olimpiai eseményeket rendező Saint-Étienne-ben (+214%), Lille-ben (+100%) és Marseille-ben (+38%) is. Charlotte Hogg, a Visa Europe vezérigazgatója külön kiemelte
a fiatalabb generációk bevonását a turizmusba, és az olimpia tartós hatását.
Még a tengerentúli látogatók költései is mérhető módon emelkedtek. Ebben a szegmensben az egyesült államokbeliek vezetnek, mögöttük a brazilok, majd a japánok költötték a legtöbbet. Párizsban a külföldi vásárlók 78 százaléka érintésmentesen fizetett, ami rekord a műfaj eddigi történetében. Ezenkívül 39 százalékkal nőtt a párizsi repülőjegy-foglalások száma a játékok előtt.
A Banque de France, az ország központi bankja 0,35-0,45 százalék közötti gazdasági növekedést vár a harmadik negyedévre, szemben az első két negyedévi 0,3 százalékos növekedéssel.
Még a játékok közben, a Financial Times gyűjtése alapján arról írtunk, hogy még akkor, menet közben is simán megoldható a jegy, az utazás és a szállás is, tehát ha élőben szeretnénk látni az olimpiát – még akár a férfi 100-as síkfutás döntőjére is el lehetett jutni.
Azóta viszont elbúcsúztunk Párizstól, amit az Eiffel-torony különleges történetének felidézésével tettünk meg.
(Nyitókép: Kabalafigurák és pici Eiffel-torony egy olimpiai ajándékboltban – GettyImages)
utazás | franciaország | turizmus | párizs | olimpia
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Megvan a balatoni szezon legnagyobb nyertese
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!