Amerikát a mai napig szokás a lehetőségek hazájának tekinteni, nem is alaptalanul. Ezzel együtt van olyan építmény, ami Európában már több mint száz éve magától értetődően van jelen mindenfelé, az Egyesült Államokban azonban még egy sincs. Ám ez a helyzet hamarosan megváltozik.
Bár Amerikában rendkívül élénk sportélet zajlik, az ott népszerű major ligák (amerikai futball, kosárlabda, baseball, jégkorong) sportágai hosszú évtizedeken át háttérbe szorították az európai focit. Szerveztek bajnokságot Pelével, rendeztek világbajnokságot is, de az igazi áttörés csak az ezredforduló után érkezett el, robbanásszerű elterjedés helyett fokozatos növekedéssel.
Miután a helyi nagy sportok számára adott volt az infrastruktúra, ezeket a stadionokat „kölcsönözték ki” a foci számára is, elég az 1994-es vb-re gondolni. Ám azt, hogy Európa legnépszerűbb sportágára az Államokban is egyre többen kíváncsiak, egy friss hír is alátámasztja:
a New York City FC saját, 25 ezres befogadóképességű stadiont épít magának. Ez lesz az első, kifejezetten a profi focinak szentelt stadion az USA történetében.
Az épületet Queens negyedben húzzák majd fel, a New York Mets baseballcsapatának stadionja mellett. A 780 millió dolláros stadion már megkapta az építési engedélyt a New York-i hatóságoktól, és várhatóan 2027-ben adják majd át.
„Végre van egy hely, amit a sajátunknak nevezhetünk” – írta a hírről a klub honlapja.
Egyúttal a stadion kulcseleme lesz egy átfogó fejlesztési programnak: a kilenchektáros területen lakásokat, állami iskolát, üzleteket és egy szállodát is építenek majd. Innen nézve figyelemre méltó, hogy egy ekkora projekt a foci köré szerveződik majd.
(Forrás, látványtervek: New York City FC, borítókép: GettyImages)
new york | egyesült államok | stadion
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!