A tökéletes koktélhoz már nem kell profi bartendernek lenned

Már sötétkékre festette az eget a péntek este, rajta ott ragyog a hold, te pedig egész héten egyik meetingről estél a másikba. Zsong a fejed, ezért úgy döntesz, hogy ma nem mentek be a városba. Nem vagy bartender, de ott az Opera és jég a fagyasztóban, így mégis jó koktéllal tudsz pontot tenni a hétre.

Kezedbe veszed az üveget és azonnal elveszel az aprólékos címkében, melyen minden motívum egy történetet mesél el. A szfinxfej eredetije az Operaház Andrássy úti homlokzata előtt néz Budapest egyik legszebb részére, a név pedig a kisföldalatti megállójának tábláján díszeleg. Megjelennek még a korlátok és az oszlopok, melyek szintén az épület jellegzetességei. Egyedi színviláguk mellett a szfinx is az előre kevert koktélhoz öltözött minden üvegen.

Kis műhelytitok, hogy a címkén ott vannak a lepárló apró mérőórái, méghozzá pontosan azokkal az állásokkal, ahogyan az Opera gin megszületett. A hangsúlyos boróka mellett még számtalan fűszer teszi egyedivé az tonikkal tökéletesen harmonizáló gint, az Opera mákkal és a Tihanyi Bencés Apátság kertjéből származó levendulával készül.

Igazi klasszikus koktél a Negroni, melyet szinte mindenki ismer, aki nem az édeskés lágyságra vágyik, hanem a gin, a keserű likőr és a vermut hatására. Ez a koktél még 1919-ben született, állítólag gróf Cemillo Negroni sétált be a firenzei Casoni bárba egy elég durva nap után, ahol a bartendertől egy igazán ütős kombinációt kért. A jégre töltött és narancshéjjal díszített Negroni azóta is a gróf nevét viseli.

Mióta Daniel Craig és a Spectre stábja divatba hozta a mexikói halottak napját, azóta mindenki tudja, hogy mire számíthat, amikor felkerül a díszes halotti maszk a szfinx arcára. Fekete címkéje és füstösen szürke üvege azonnal megüzeni, hogy a Corpse Revivert illik komolyan venni.

Másnaposságra szokás ajánlani, hiszen ettől a koktéltól a halottak is feltámadnak, pánikra semmi ok, mert a Harry Craddock bartender szerint négy, gyors egymásutánban elfogyasztva nyugalomba helyezi a feltámadottat.

Ennek a koktélnak nagy történelme és ebből fakadóan számos változata van, melyek közül az első a Punch 1861-es számában jelent meg, de igazán népszerűvé a londoni Savoy Hotel koktélkönyve tette. Az Opera gin mellé itt gyümölcssav, narancslikőr és száraz vermut kerül.

Mintha egy nyáreste volna, olyan könnyed a törtjég közé táncoló Bramble, mely mind közül a legfiatalabb koktél. A hagyományosan citrusos, cukros és szederlikőrös, gin alapú ital igazi frissítő, és csak pont annyira édes, amennyire kell.

Ilyesmihez nem méltó egy esős nap, mert az embernek kedve volna naplementét nézni a Cinque Terrén a gyöngyöző pohár kellemes hűvösségével a kezében.

Még az első világháború éveiben alkotta meg az Aviation koktélt a New York-i Hotel Wallick bartendere, akit a repülés és az ég lilába hajló színe ihletett meg. Az Opera gin mellett az Aviationbe cseresznyelikőr és ibolyalikőr kerül. Utóbbit sokan kénytelenek kihagyni a keveres során, mert mindig ritka és nehezen beszerezhető alapanyag volt. Az Opera ginnél azonban nem bízták a véletlenre, így az előre kevert Aviation is eredeti ibolyalikőrrel készül.

Színéhez és legfőképpen az ízéhez is elengedhetetlen az ibolya, ami ínyenc desszertté emeli a jég nélkül készített italt. Egyúttal az Aviation kiváló mércéje a koktél készítőjének is, megmutatja a bartender ízlését csupán azzal, hogy az édesebb vagy a savasabb irányba tereli az ízvilágát.

Amilyen lelkesedéssel a tulajdonos, Dámosy Bálint mesélt a kezdeti kísérletezésről és a koktélok összeállításáról, abból ragyog a minőség iránti szenvedély. Ahogyan a rendszerváltás után új erőre kapott a borpiac Magyarországon, úgy reformálta meg a sörfőzést a kézműves termékek áradata a 2010-es években. Most hasonló folyamat megy végbe a spirit piacon is, valamint egyre népszerűbbek az előre kevert koktélok, tehát nem is lehetne jobb az Opera időzítése ehhez a négy italhoz.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt az Első Magyar Gin Manufaktúra Zrt.

koktél | nagy sztori | opera gin | első magyar gin manufaktúra | alkohol

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom