A tökéletes koktélhoz már nem kell profi bartendernek lenned

Már sötétkékre festette az eget a péntek este, rajta ott ragyog a hold, te pedig egész héten egyik meetingről estél a másikba. Zsong a fejed, ezért úgy döntesz, hogy ma nem mentek be a városba. Nem vagy bartender, de ott az Opera és jég a fagyasztóban, így mégis jó koktéllal tudsz pontot tenni a hétre.

Kezedbe veszed az üveget és azonnal elveszel az aprólékos címkében, melyen minden motívum egy történetet mesél el. A szfinxfej eredetije az Operaház Andrássy úti homlokzata előtt néz Budapest egyik legszebb részére, a név pedig a kisföldalatti megállójának tábláján díszeleg. Megjelennek még a korlátok és az oszlopok, melyek szintén az épület jellegzetességei. Egyedi színviláguk mellett a szfinx is az előre kevert koktélhoz öltözött minden üvegen.

Kis műhelytitok, hogy a címkén ott vannak a lepárló apró mérőórái, méghozzá pontosan azokkal az állásokkal, ahogyan az Opera gin megszületett. A hangsúlyos boróka mellett még számtalan fűszer teszi egyedivé az tonikkal tökéletesen harmonizáló gint, az Opera mákkal és a Tihanyi Bencés Apátság kertjéből származó levendulával készül.

Igazi klasszikus koktél a Negroni, melyet szinte mindenki ismer, aki nem az édeskés lágyságra vágyik, hanem a gin, a keserű likőr és a vermut hatására. Ez a koktél még 1919-ben született, állítólag gróf Cemillo Negroni sétált be a firenzei Casoni bárba egy elég durva nap után, ahol a bartendertől egy igazán ütős kombinációt kért. A jégre töltött és narancshéjjal díszített Negroni azóta is a gróf nevét viseli.

Mióta Daniel Craig és a Spectre stábja divatba hozta a mexikói halottak napját, azóta mindenki tudja, hogy mire számíthat, amikor felkerül a díszes halotti maszk a szfinx arcára. Fekete címkéje és füstösen szürke üvege azonnal megüzeni, hogy a Corpse Revivert illik komolyan venni.

Másnaposságra szokás ajánlani, hiszen ettől a koktéltól a halottak is feltámadnak, pánikra semmi ok, mert a Harry Craddock bartender szerint négy, gyors egymásutánban elfogyasztva nyugalomba helyezi a feltámadottat.

Ennek a koktélnak nagy történelme és ebből fakadóan számos változata van, melyek közül az első a Punch 1861-es számában jelent meg, de igazán népszerűvé a londoni Savoy Hotel koktélkönyve tette. Az Opera gin mellé itt gyümölcssav, narancslikőr és száraz vermut kerül.

Mintha egy nyáreste volna, olyan könnyed a törtjég közé táncoló Bramble, mely mind közül a legfiatalabb koktél. A hagyományosan citrusos, cukros és szederlikőrös, gin alapú ital igazi frissítő, és csak pont annyira édes, amennyire kell.

Ilyesmihez nem méltó egy esős nap, mert az embernek kedve volna naplementét nézni a Cinque Terrén a gyöngyöző pohár kellemes hűvösségével a kezében.

Még az első világháború éveiben alkotta meg az Aviation koktélt a New York-i Hotel Wallick bartendere, akit a repülés és az ég lilába hajló színe ihletett meg. Az Opera gin mellett az Aviationbe cseresznyelikőr és ibolyalikőr kerül. Utóbbit sokan kénytelenek kihagyni a keveres során, mert mindig ritka és nehezen beszerezhető alapanyag volt. Az Opera ginnél azonban nem bízták a véletlenre, így az előre kevert Aviation is eredeti ibolyalikőrrel készül.

Színéhez és legfőképpen az ízéhez is elengedhetetlen az ibolya, ami ínyenc desszertté emeli a jég nélkül készített italt. Egyúttal az Aviation kiváló mércéje a koktél készítőjének is, megmutatja a bartender ízlését csupán azzal, hogy az édesebb vagy a savasabb irányba tereli az ízvilágát.

Amilyen lelkesedéssel a tulajdonos, Dámosy Bálint mesélt a kezdeti kísérletezésről és a koktélok összeállításáról, abból ragyog a minőség iránti szenvedély. Ahogyan a rendszerváltás után új erőre kapott a borpiac Magyarországon, úgy reformálta meg a sörfőzést a kézműves termékek áradata a 2010-es években. Most hasonló folyamat megy végbe a spirit piacon is, valamint egyre népszerűbbek az előre kevert koktélok, tehát nem is lehetne jobb az Opera időzítése ehhez a négy italhoz.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt az Első Magyar Gin Manufaktúra Zrt.

opera gin | nagy sztori | alkohol | első magyar gin manufaktúra | koktél

FOLYTASD EZZEL

Kávézót nyitnál? Vagy épp vendégházat? - formabontó képzésekkel vár a Laba és a Skvot

Ezeket az ételeket tedd először a grillre

Rendeld meg a Roadster magazin 15. számát!

Nyakunkon a tavasz, és ami még jobb hír, itt a legújabb Roadster magazin is. Mit találunk benne? Találkozunk az amerikai képzőművésszel, Jim Denevannel, aki amellett, hogy land artban utazik, egy csodás rendezvényszervező céget is működtet, amely elképesztő helyeken szervez vacsorákat Kaliforniától kezdve Dél-Afrikán át Toszkánáig. Kifaggatjuk a kultikus Iditarod Trail Race kutyás szánhúzó verseny szervezőjét, a biennáléra készülő Nemes Márton festőművészt, megismerkedtünk a Friluftsliv filozófiával, Arnaud Montagard fotós révén megnézzük, milyen Amerika hátsó udvara, főzünk a 101 Bistróban, és a Totemism legújabb kollekcióját is szemügyre vesszük. ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom