Gondolhatnánk, szinte véletlenszerű, hogy milyen irányban járnak az órák mutatói, elvégre valamerre csak járniuk kell. Ez azonban nincs teljesen így, a magyarázat pedig sokkal régebbről ered, mint hinnénk.
„Az óramutató járása szerint” – gyakran belefutunk ebbe a kifejezésbe, de vajon miért éppen balról jobbra haladnak az órák világszerte, hogy ha ugyanúgy tudná jelezni az időt a másik irányba haladva? És miért lehet néhány ritka kivétel, amelyik mutatója jobbról balra tart?
A megfejtés jóval régebbi, mint maguk az órák, úgyszólván egyidős a naprendszerrel – állítja Jack Foster.
Ha az északi féltekén állsz, és a napot figyeled, hasonló ívet ír le, mint az órák mutatói, balról jobbra, ráadásul az általa vetett árnyék befejezi a kört az ellenkező oldalon. Következésképpen az első napórák számait is a ma is ismert járásnak megfelelően írták fel.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen az északi féltekéről nézzük a dolgot? Egyszerűen itt terjedtek el széles körben a mechanikus órák, így – kicsit ’a történelmet a győztesek írják’ alapon – ez az élvonalbeli technológia terjedt el. Azon kívül a Föld lakható területeinek 70 százaléka az északi féltekén található, így minden adott volt a most ismert órák elterjedéséhez.
Vannak azonban ellenpéldák is: Bolívia parlamentje 2014-ben új, jobbról balra haladó órát kapott, David Choquehuanca külügyminiszter szerint „az identitásunk újrafelfedezése” céljából. Szóval nemzeti büszkeség sajátos megnyilvánulása ez, ami magában foglalja a déli féltekére való büszkeséget is.
A másik a prágai Zsidó tanácsháza barokk épülete, amin két óra van: az egyiken római számok vannak, és a „normális” irányba haladnak a mutatói; a másikon héber számok vannak, és visszafelé haladnak a mutatói. Ez azonban nem teljesen meglepő: az olvasás is jobbról balra halad, illetve a tóra körbehordozásakor az óramutató járásával ellenkező irányba mennek a zsinagógában.
Előfordulnak – kicsit diszleksziához hasonló – esetek, amikor valaki nem tudja leolvasni a hagyományos órát, de a visszafelé járót igen. Ők találnak a piacon jobból balra tartó mutatós órákat, ha nem is sokat. Ilyen az egyformán szellemes nevű svájci Bolshevik és a Goofy (kajla) órák. A többségnek viszont óhatatlanul egyfajta kellemetlen érzése támad a jobbról balra forduló mutatók látványától.
A teljes cikket itt találod.
(Forrás: Hodinkee, borítókép: A kölni dóm órája – Unsplash)
óra | idő | zsebóra | toronyóra | óramutató
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!