Gondolhatnánk, szinte véletlenszerű, hogy milyen irányban járnak az órák mutatói, elvégre valamerre csak járniuk kell. Ez azonban nincs teljesen így, a magyarázat pedig sokkal régebbről ered, mint hinnénk.
„Az óramutató járása szerint” – gyakran belefutunk ebbe a kifejezésbe, de vajon miért éppen balról jobbra haladnak az órák világszerte, hogy ha ugyanúgy tudná jelezni az időt a másik irányba haladva? És miért lehet néhány ritka kivétel, amelyik mutatója jobbról balra tart?
A megfejtés jóval régebbi, mint maguk az órák, úgyszólván egyidős a naprendszerrel – állítja Jack Foster.
Ha az északi féltekén állsz, és a napot figyeled, hasonló ívet ír le, mint az órák mutatói, balról jobbra, ráadásul az általa vetett árnyék befejezi a kört az ellenkező oldalon. Következésképpen az első napórák számait is a ma is ismert járásnak megfelelően írták fel.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen az északi féltekéről nézzük a dolgot? Egyszerűen itt terjedtek el széles körben a mechanikus órák, így – kicsit ’a történelmet a győztesek írják’ alapon – ez az élvonalbeli technológia terjedt el. Azon kívül a Föld lakható területeinek 70 százaléka az északi féltekén található, így minden adott volt a most ismert órák elterjedéséhez.
Vannak azonban ellenpéldák is: Bolívia parlamentje 2014-ben új, jobbról balra haladó órát kapott, David Choquehuanca külügyminiszter szerint „az identitásunk újrafelfedezése” céljából. Szóval nemzeti büszkeség sajátos megnyilvánulása ez, ami magában foglalja a déli féltekére való büszkeséget is.
A másik a prágai Zsidó tanácsháza barokk épülete, amin két óra van: az egyiken római számok vannak, és a „normális” irányba haladnak a mutatói; a másikon héber számok vannak, és visszafelé haladnak a mutatói. Ez azonban nem teljesen meglepő: az olvasás is jobbról balra halad, illetve a tóra körbehordozásakor az óramutató járásával ellenkező irányba mennek a zsinagógában.
Előfordulnak – kicsit diszleksziához hasonló – esetek, amikor valaki nem tudja leolvasni a hagyományos órát, de a visszafelé járót igen. Ők találnak a piacon jobból balra tartó mutatós órákat, ha nem is sokat. Ilyen az egyformán szellemes nevű svájci Bolshevik és a Goofy (kajla) órák. A többségnek viszont óhatatlanul egyfajta kellemetlen érzése támad a jobbról balra forduló mutatók látványától.
A teljes cikket itt találod.
(Forrás: Hodinkee, borítókép: A kölni dóm órája – Unsplash)
zsebóra | óramutató | idő | óra | toronyóra
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!