A Csendes-óceán mélyén található Húsvét-szigetet, vagy ahogy az őslakosok nevezik, Rapa Nuit, évszázados titkok és legendák övezik. A vulkánokkal és kráterekkel szegélyezett sziget hatalmas kőszobrairól és elszigeteltségéről híres, történelme azonban sokáig viták és találgatások tárgyát képezte.
Új megvilágításba kerül a sziget történelme
Friss DNS-vizsgálatok eredményei azonban új megvilágításba helyezték a sziget lakóinak múltját, megdöntve azokat a korábbi elméleteket, amelyek szerint a szigetlakók felelőtlen környezetpusztítással hozták volna a pusztulás szélére saját közösségüket.
Az elmúlt években a svájci Lausanne Egyetem és a francia Musée de l'Homme kutatói az 1670 és 1950 között élt rapa nui-i lakosok genetikai anyagát vizsgálták. Az ősi DNS elemzése során bebizonyosodott, hogy a korábbi teóriákkal ellentétben nem történt hirtelen és jelentős népességcsökkenés a szigeten. A szénalapú kormeghatározás és a genetikai hasonlóságok vizsgálata arra utal, hogy a területen
nem volt akkora ökológiai válság, amely pusztulással fenyegette volna a lakosságot.
Egy váratlan kapcsolat az amerikai őslakosokkal
Az egyik legmeglepőbb felfedezés az volt, hogy a sziget lakói genetikai rokonságban állnak az amerikai őslakosokkal, és a DNS-ük mintegy tíz százalékban egyezik azokéval. A kutatók számára ez felveti a kérdést:
hogyan jöhetett létre ilyen kapcsolat?
Az elméletek szerint Rapa Nui lakosai már jóval Kolumbusz előtt találkozhattak amerikai őslakosokkal. Ez a felfedezés pedig újraírhatja nemcsak a sziget, hanem Amerika történelmét is. .
(Forrás: The Travel, fotók: Getty)
dns | kutatás | történelem | vizsgálat | húsvét-szigetek
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!