Filmforgatás kedvéért hupikékre festett falu? Kísérleti spirituális központ, ahol nincs pénz és rendőrség? Csupán kettő azok közül a furcsa települések közül, amelyeket valószínűleg csak nagyon kevesen ismernek. Mutatunk még hármat.
Coober Pedy
Hangzatos a világ opálfővárosa cím, még akár egy túrát is bevállalnánk oda, ha Coober Pedy nem föld alatti város lenne a sivatagban, ahol nyaranta ötven fokot mutat a hőmérő...
Bő száz évvel ezelőtt még lakatlan vidéknek számított Ausztráliában, manapság viszont mintegy háromezer-ötszázan élnek az 1915-ben alapított településen a felszín alatt, ahol egyébként a lakások mellett templom, bolt, hotel és bár is működik.
Thames Town
Viktória- és György-korabeli házak, piros telefonfülkék, macskaköves utcák, fekete taxik, Churchill-szobor, idilli kisvárosi hangulat – senkit se hibáztatnánk, ha a leírás és a kép alapján Angliában keresné Thames Townt.
Mekkorát tévedne! A település ugyanis Kínában található, Sanghajtól húsz kilométerre.
Azért építették még 2006-ban, hogy importálják az angliai kisvárosok hangulatát és életérzését.
Sikerült, bár Thames Town szinte teljesen lakatlan, gyakorlatilag csak turisták keresik fel.
Auroville
Az ötven évvel ezelőtt kísérleti jelleggel alapított dél-indiai város egy spirituális központ. Olyan lakosokat költöztettek be akkoriban, akik elfogadják a tizenkét erényt. A városalapítási kísérlet célja az emberi egység és a megértés, az új tudatosság és a fenntartható fejlődés elősegítése volt.
Napjainkban néhányan ezren élnek Auroville-ben,
ahol egyébként minden ingyenes a mosodától a masszázsig, nem isznak alkoholt, és kizárólag bioélelmiszereket esznek.
Nincs rendőrség, pénz és vallás, három testület hozza a közösen megvitatott és elfogadott döntéseket.
Júzcar
Az andalúziai Aprajafalva. A csupán kétszázötven lelkes településen hupikékek a házak, a gyógyszertár, a lépcsők, a templomok, vagyis minden. A helyiek nem jókedvükből festették ilyenre a házaikat, hanem a Törpök című 3D-s film alkotóinak kérésére – természetesen nem ingyen.
A forgatást követően egyébként az eredeti tervek szerint visszafestették volna fehérre az épületeket, ám a törpfalu akkora turisztikai látványosság lett, hogy végül minden megmaradt kékben.
Kakunodate
A cseresznyefákkal körbeölelt utcák nem számítanak akkora szenzációnak Japánban, egy majdnem teljesen épségben megmaradt szamurájnegyed viszont annál inkább.
A festői faluban 1620 óta változatlan állapotban csodálhatók meg az ősi építészeti remekek, a skanzenek mellett pedig több múzeum is látogatható.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
különös | road trip | Kakunodate | alig ismert | Thames Town | város
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!