Az Arènes de Picasso épület küldetése a szegénység felszámolása lett volna, helyette később az Éhezők viadala forgatási helyszíne lett.
Párizs egyik keleti elővárosában, Noisy-le-Grand-ban különös építkezés zajlott az 1980-as években: egy átfogó social housing program keretében gigantikus építményeket húztak fel. Az egyik leglátványosabb elem egy spanyol-francia építész, Manuel Núñez Yanowsky nevéhez fűződik. Az 1984-ben átadott Les Arènes de Picasso szó szerint kiemelkedő része két hatalmas, 50 méter átmérőjű korongját árkádos talapzatok tartják.
A két korong egy nyolcszögletű épületkomplexum két végén helyezkedik el. A teljes építményben 540 szociális bérlakás található, mellette boltok, játszóterek és iskolák tartoznak a projekthez.
Az óriási dobok a felkelő, illetve a lenyugvó napot szimbolizálják – a helyiek viszont egyszerűen csak Camembert-nek nevezik őket.
Nehéz eldönteni, hogy ez bece- vagy gúnynév, mindenesetre a nemes szándék felemás eredményeket hozott: ma is landmark épületnek számít, ami az ínyenc turisták kedvence, ugyanakkor a környék továbbra is szegénynek számít. Árulkodó az is, hogy Noisy-le-Grand (közelebbről a Ricardo Bofill-tervezte espaces d'Abraxas) olyan disztópikus filmek forgatási helyszínéül szolgált, mint Terry Gilliam Brazilja, és az Éhezők viadala.
https://youtube.com/watch?v=4oNNgQ3Q8hA
Bárhogy is, az Arènes de Picasso épület ma már az európai építészeti örökség része, és szerepel a nemzetközi építőmérnöki örökség listáján is.
(Forrás: The Mind Circle, fotók: X, borítókép: GettyImages)
Arènes de Picasso | párizs | posztmodern | franciaország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!