A Snøhetta nemzetközi építész stúdió egészen elképesztő terveket készített Peking városi könyvtára számára. Egy üvegfalú épületet álmodtak meg, amelyet monumentális fa oszlopok és domboldalakat idéző ívek dominálnak.
A pekingi Tongcsu kerületben található városi könyvtár tervezésére kapott nemrégiben megbízást a Snøhetta. A cél nemcsak az volt, hogy visszaadja a könyvtárak relevanciáját az emberek életében, hanem egy újfajta jövőképet is hivatott szemléltetni. Éppen ezért döntöttek úgy a tervezők, hogy visszanyúlnak a természetbe és
a varázslatos tájak megidézésével próbálják az olvasóközönséget a képernyők elől elcsábítani.
A könyvtár külső és belső kialakítása egyaránt arra készteti a látogatókat, hogy felemeljék a tekintetüket, és távolabbra fókuszáljanak. Egy olyan helyet alkotnak meg, ahol
tényleg egy fa alatt ülve olvashatja bárki a kedvenc könyvét.
A pekingi városi könyvtár szíve a Valley, vagyis Völgy névre hallgató, tizenhat méter magas átrium, amely dombszerű belső kialakítást kap. Ezek könyvespolcokat, lépcsőket és ülőhelyeket rejtenek. A közepén pedig egy nagyon látványos, kanyargós sétány fut, megidézve a Tonghui folyót, miközben összeköti a könyvtár északi és déli bejáratát.
A zóna egyben egy közösségi tér is, ahol a látogatók pihenhetnek, beszélgethetnek vagy elmélyülhetnek az olvasmányukban.
Mindezek alatt privát területek húzódnak meg, amelyek rendezvények és konferenciák lebonyolítására szolgálnak majd, de szintén külön területet kapnak itt a könyvrestaurálással kapcsolatos részlegek is.
A könyvtár magas, karcsú oszlopainak tetején lapos, ginkgo fára emlékeztető panelek tartják a tetőt. Mint ismert, a ginkgo egy kétszázkilencven millió éves, őshonos kínai fafaj.
Az enteriőrben a levélpanelek csodálatos lombkorona-mintázatot alkotnak.
A külső térben, a bejáratokhoz pedig élő ginkgo fákat ültettek, hogy még tovább erősítsék az épület és a természet közötti kapcsolatot.
A könyvtár üvegfalai is innovatívak, éppúgy, mint a tetőszerkezet.
Míg előbbiek csökkentik a napsugárzást, utóbbiba fotovoltaikus elemeket integráltak, így képes lesz a megújuló energia előállítására.
(Forrás: Dezeen, fotók: Yumeng Zhu)
könyvtár | Snøhetta | peking | kína | építészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!