Ha a jelenlegi pályáján marad a termékenységi ráta Japánban, 695 év múlva egyetlen egy, tizennégy év alatti gyermek marad az országban – számolta ki egy, az elöregedő társadalommal foglalkozó szakértő. Bizarr felvetésnek hangzik, de a probléma attól még nagyon is valós.
Hiroshi Yoshida, a Tohoku Egyetem professzora, aki az idősödő népesség társadalmi és gazdasági hatásait kutatja, kiszámolta, hogy 2720. január 5-ére egyetlen egy, 14 év alatti gyerek marad Japánban, legalábbis a jelenlegi trend alapján. Yoshida egy számlálót is működtet erről 2012 óta, elvégre a rettegett dátum folyamatosan változik – írta meg a Japan Times.
A számítást a gyermekek körében mért népességfogyás éves üteme alapján végzi, amit minden áprilisban frissítenek. A legutóbbi, tavaly áprilisi előrejelzés 2,3%-os éves csökkenéssel számolt, ez pedig több mint száz évvel előrébb hozta a folyamat végét az egy évvel korábbi ütemhez képest.
Japán születési rátája gyorsuló ütemben csökken: az Egészségügyi Minisztérium legfrissebb adati szerint 2023-ban történelmi mélypontra, 1,20-ra esett – a népesség fenntartásához 2,1-nek kellene lennie.
Tokióban ez az arány már csak 0,99, így az első japán város, ahol 1 alá esett a ráta.
A jelenség egyik oka, hogy egyre kevesebb a házasság. Egy 2020-as népszámlálási jelentés szerint az 50 éves férfiak 28, a nők 17,8 százaléka soha nem volt házas. Ugyanez a két szám 1990-ben még 5,6, illetve 4,3 százalék volt.
A döntéshozók ezért különféle intézkedésekkel ösztönöznék a házasságkötéseket. Miután egy kutatás szerint a friss házasok mintegy negyede valamilyen társkereső applikáción ismerte meg a leendő partnerét, ezért ezeket a lehetséges megoldások közt tartják számon. Olyannyira, hogy tavaly a Tokiói Központi Kormányzat még saját társkereső app-ot is indított, remélve, hogy ezzel egy lépéssel közelebb hozza a házassághoz a város lakóit.
Meghajlástól a Hello Kitty vonatig
Japánban számos furcsa-különleges jelenség létezik még, kezdve azzal, hogy köszönéskor a meghajlás szöge 5-től 90 fokig terjedhet, folytatva a 320 km/órával közlekedő, másodpercre pontosan érkező vonattal, aminek a kitakarítására pontosan hét perc áll rendelkezésre. Ezekből állítottunk össze egy izgalmas gyűjtést.
(Forrás: Japan Times, fotó: GettyImages)
népesség | japán | applikáció | házasság | népességfogyás
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!