Az ötlet csak elsőre hangzik furcsán, Kanadában és Angliában pedig talán már elsőre sem: ott hamarosan valóban felírhat múzeumlátogatást, táncot vagy koncertet az orvos.
Demencia, mentális- és tüdőbetegségek – többek között ezekre írhatnak fel hamarosan művészet és hobbi alapú receptet a brit orvosok Matt Hancock egészségügyi miniszter kezdeményezése alapján. A brit kormány „szociális receptnek” nevezi a szokatlan ötletet, amelynek keretében a betegek táncolni, énekelni tanulhatnak, vagy éppen személyre szabott playlistet állítanak össze nekik, derült ki a Times cikkéből.
Hancock szerint „a gyógyszerszedés kultúráját támogatjuk, miközben inkább a megelőzésre kellene helyeznünk a hangsúlyt.
A szociális recept segít a küzdelemben, hogy ne tömjük tele tablettákkal az embereket”.
A tervezet tehát egy átfogóbb, megelőzésben gondolkodó koncepció részeként született meg, mi több, létrehoznak egy, a megelőzésért felelős intézményt is, ami országszerte felkészíti majd a háziorvosokat a betegek sport, hobbi, és művészet alapú kezelésére.
A művészetterápia eredményei jól dokumentáltak, Hull városa például együttműködik a Royal Philharmonic Orchestrával a stroke-on átesett betegek zenélni tanításában, az eredmény pedig magáért beszél: a páciensek 90 százalékának javult az egészsége és a mentális állapota is.
Lambeth-ben táncórákkal javítják a pszichózis korai jeleit mutató páciensek kommunikációs képességeit és koncentrációját, míg a gloucestershire-i kórházak énekórákra irányítanak bizonyos tüdőbetegségekben szenvedőket.
Egy hasonló kezdeményezés már működik Kanadában: a montreali orvosszövetség minden tagja ötven pácienst, és korlátozott számú kísérőt (barátot, családtagot vagy gondozót) küldhet el a helyi Szépművészeti Múzeumba ingyen. Az ötlet egy kutatáson alapul, amely szerint a múzeumlátogatás megemeli a szerotoninszintet, ezzel javítva a látogató hangulatát.
Bár a brit kezdeményezés jóval átfogóbb, ugyanakkor kiforratlanabb is,
elvégre többféle élethelyzetben gondolkodik, megoldásként pedig számos lehetőség szóba jöhet a főzőleckéktől a kertészkedésen át a könyvtár- vagy koncertlátogatásig.
Ám még egy ilyen merész újításnak is szembe kell néznie földhözragadt problémákkal, a BBC elemzése szerint még nem dolgozták ki elég részletesen a tervezet pénzügyi alapjait, kérdés például, hogy hozzáférhetnek-e a szolgáltatásokhoz a legszegényebbek, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rájuk.
Alapjában véve a szociális recept kiegészíti, és nem kiváltja a megszokott kezelési formákat, és ha minden a terveknek megfelelően alakul, 2023-ra léphet életbe Britannia-szerte. Közben azért Északnyugat-Angliában már működnek programok, például fiatal anyák és a gyerekeik számára, Walesben pedig a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat együttműködik a művészeti tanáccsal.
„A művészet alapvető az egészségünk és a jóllétünk szempontjából
– magyarázta Hancock. – A művészethez való hozzáférés pedig javítja a testi és lelki egészségünket, és boldogabbá tesz bennünket.”
(Fotók: Unsplash, Art Institute of Chicago)
komolyzene | doktor | nagy sztori | zene | kiállítás | tánc
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!