A Rising Stars program keretében a Müpa idén olyan fiatal művészeket hoz el Budapestre, akik már most ígéretes csillagai a nemzetközi zenei színtérnek. Magukkal ragadják a közönséget, új dimenzióba helyezik a klasszikus zene világát, és saját egyedi hangzásvilágukkal különböztetik meg magukat.
November második hétvégéjén egy olyan különleges utazásra hív mindenkit a Müpa, ahol Európa legígéretesebb fiatal zenészeivel találkozhatunk. A háromnapos Rising Stars koncertsorozat azokat a művészeket hozza el a budapesti közönség elé, akik nemcsak saját hangszerük kiváló mesterei, hanem már most a klasszikus zenei világ új irányvonalainak meghatározó alakjai. A Fesztivál Színház színpadán november 8. és 10. között hat kiemelkedő tehetség lép fel. Előadásukban kortárs zeneszerzők kimondottan erre az alkalomra írt művei is felcsendülnek, némelyik elősként Budapesten lesz hallható.
Különleges zenei perspektívák a színpadon
Elsőként Sào Soulez Larivière francia-holland brácsaművész lép színpadra, aki játékával új dimenzióba emeli hangszerét. A szenvedélyes kamarazenész partnere Hámos Júlia, tehetséges magyar-amerikai zongorista lesz, akinek játéka
egyszerre mesterien kontrollált és mégis felszabadítóan magával ragadó.
Julia Wolfe, a New York-i avantgárd zene kiemelkedő zeneszerzőjének művét hozzák el a Müpa színpadára, amely egyedülálló ősbemutatóként csendül fel a magyar közönség előtt.
A francia klarinétművész, Carlos Ferreira bámulatos technikájával és előadásmódjának érzelmi mélységével ejti rabul hallgatóságát. Ferreira a francia romantika és a könnyed jazz harmóniáitól egészen a kortárs hangzásvilágig kalauzol. Koncertjén Lanqing Ding különleges zeneműve is elhangzik, amely a természet szépségeit eleveníti meg olyan érzékenységgel, hogy
szemünket becsukva a legszebb tájak ölelésében érezhetjük magunkat.
Egyedülálló hangzásvilágok és magukkal ragadó személyiségek
Matilda Lloyd angol trombitaművész kivételes tehetsége hangról hangra megjelenik. Minden előadása egy új kaland, ahol közte és a közönség között a zene közvetítésével egyedülállóan bensőséges kapcsolat jön létre. Jonathan Ware zongoristával kiegészülve Lloyd játékában a trombita szinte beszélni fog a Müpa nézőihez,
dallamai pedig garantáltan a lélekig hatolnak.
Az est különlegessége Dani Howard fiatal brit zeneszerző új művének felcsendülése lesz, amely friss, modern energiákat hoz a klasszikus hangzásvilágba.
A Quatuor Agate francia vonósnégyest sajátos szenvedély jellemzi. Interpretációjukban Haydn, Ligeti és az ukrán zeneszerzőnő, Anna Korsun darabjai is megszólalnak.
Fiatal tehetségek szakítanak ki a mindennapok zajából
Benjamin Kruithof luxemburgi csellista játékában az emberi hang finom, éneklő szépsége köszön vissza. Partnere, Zhora Sargsyan örmény zongoraművész lesz, aki kifinomult érzékenységgel és csillogó tehetségével tölti be a Müpa tereit. A fiatal osztrák zongoraművész, Lukas Sternath is magával ragadó utazásra hívja budapesti közönségét úgy, hogy
közben Liszt és Schumann lélekbe markoló, mély érzelmi világát idézi meg.
Finom zongorajátékára a koronát Patricia Kopatchinskaja új művének bemutatásával teszi fel, melyet Sternath tolmácsolásában most először hallhat a közönség.
A Rising Stars programot 1995 óta rendezik meg az Európai Hangversenytermek Szövetségének gondozásában, lehetőséget adva az ifjú zenészeknek, hogy a kontinens legrangosabb koncerttermeiben mutatkozzanak be. A turné során a művészek saját repertoárjuk mellett egy frissen komponált kortárs művet is előadnak, így a közönség ízelítőt kap a 21. századi klasszikus zene világából.
(Fotók: Müpa)
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!