Az építészek olyan kompakt épületet álmodtak meg, amely a korábbi pavilonokkal szemben sokkal átláthatóbb, funkcionálisabb és látványosabb.
A MoederscheimMoonen Architects által tervezett épületben több funkció találkozik, hiszen egyszerre ad otthont a kikötő látogatóközpontjának és a tengerészeti múzeum műhelyeinek, ahol hegesztők, kovácsok és ácsok dolgoznak a flotta karbantartásán.
Ezek a műhelyek nyilvánosak, a látogatók egyszerűen be- és kisétálhatnak onnan, miközben megfigyelhetik az ott zajló különleges munkát. Ráadásul a pavilon két végében étterem és kávézó is helyet kapott.
A tervezőirodának azonban nem volt könnyű dolga, ugyanis rendkívül szigorú feltételeknek kellett megfelelniük. Az épület csak nyolc méter széles lehetett, akárcsak a régi pavilonok. Éppen ezért a végeredmény egy hosszúkás, a rakparttal párhuzamosan futó épület lett.
A lábazat felett a homlokzat háromszög alakú alumíniumburkolatot kapott, amely megidézi a kikötőben található acélrácsszerkezeteket és darukat. Úgy variálták a burkolatot, hogy azokból háromdimenziós formákat is ki tudjanak alakítani, így dinamikus fény- és árnyékjátékot is kapott az épület.
A háromszögű paneleknek különböző fényes felületeik vannak, amelyek intenzíven, de más-más módon tükröződnek, ha napfény éri őket.
Az új épület a régi pavilonok meglévő alapjait és acélszerkezetének fő elemeit használta fel, így nemcsak a fenntarthatósági követelményeknek tettek eleget, de a történelem egy darabját is megőrizték.
Várhatóan a kikötő megújulása itt nem ér véget, és a pavilon környéke is komolyan átalakul. A fő cél, hogy a 2022-re elkészülő terület sokkal zöldebb legyen, ezzel is fokozva a kikötő fenntarthatóságát.
Rotterdam azonban nem csak új kikötői pavilonjáról híres, hanem kockaházairól is. Összesen harmincnyolc kockából és két szuperkockából áll az épületcsoport, amely sűrű beépítésre ad lehetőséget, miközben a földszinten szellős marad, a tetőtérben pedig elegendő helyet kínál.
(Forrás: Archdaily, fotók: Bart van Hoek)
rotterdam | fenntartható | újrahasznosított | épület | kikötő
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!