A jellegzetes, élére állított kockák sorából épült házakból Hollandiában szinte zarándokhely lett, Kanadában viszont nem érik meg a 30. születésnapjukat.
Az ikonikus jelzőt lassan minden fakanálra rásütjük, ellenben a rotterdami kockaházakra valóban maradéktalanul illik. Piet Blom építész előbb az 1970-es években Helmondba, majd az 1980-as években Rotterdamba tervezett különös, az élükön álló dobókockákat idéző épületeket. Blom koncepciója szerint a háromszög tetők absztrakt fákként olvadnak egybe, épületerdőt vagy stilizált fasort alkotva együtt.
A 38 lakásból álló rotterdami épületsor afféle város a városban, ami idén ünnepli a 40. évfordulóját. Blom házsora azonnal landmark épület lett – egy okos vállalkozó az egyiket nyomban az átadás után múzeummá alakította –, és ma is a legtöbbet fotózottak közé tartozik a városban, noha világklasszis kortárs épületekben nincs hiány arrafelé.
Ezek után meglepő, de a Blom által inspirált kanadai kockaházak a 30. születésnapjukat sem érik meg.
Ben Kutner és Jeff Brown 1996-ban Torontóban építettek szerkezetében megtévesztésig hasonló kockaházakat. Szintén lakóházaknak építették őket eredetileg, de jelenleg egy hangstúdiónak adnak otthont.
De már nem sokáig: az ingatlanokat megvette egy fejlesztő, aki mást építene a helyükre, így várhatóan rövid időn belül lebontja azokat.
Ugyan a helyi kreatív közösség és a lakosság egy része tiltakozik, de kérdés, mennyi reális esélyük van a bontást akaró tulajdonosokkal szemben.
(Fotók: Unsplash)
toronto | kockaház | hollandia | rotterdam | kanada
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!