A Himalájára tervezett Sárkány odúja egyszerre menedék, kilátó, félrevonulós meditációs objektum és az emberi élet lehetőségeinek kiterjesztése.
Ha megépülne, ferde szemmel néznénk erre a projektre, mert jókora környezetszennyezéssel járna kiönteni ennyi betont a Himalája szirtjein. Koncepcióként viszont lenyűgöző az Envisarch építésziroda és Rohit Dhote vezető építész terve, a Sárkány odúja.
A formát természetesen a mitikus sárkány ihlette, amely nyers betonba öntve magasodna a Himalája-hegység mélyén.
Egyfelől a helyszín tökéletes elvonultságot biztosítana, másfelől lenyűgöző kilátópontot, míg a külső szemlélő azonnal ráismer a sárkányra, ami egyben menedékpontot is jelent a zord vidéken.
A formának acélkeretet és betonburkolatot képzeltek el, ami kiterjesztheti „az emberi élet lehetőségeit egy extrém terepen”.
A minimalista formanyelv és az extrém terepviszonyok merész, de működő párost alkotnak, a látványt pedig az esti fények fokozzák, amikor a kiszűrődő világítás akár a sárkány szájából kicsapó lángokat is szimbolizálhatja.
Lélegzetelállító kilátó-koncepcióval nemrég Izlandon is jelentkeztek, azzal a különbséggel, hogy a Bjólfur-hegy lejtőin fekvő, gyűrű alakú létesítmény valóban megépül majd az Esja Architecture és az Arkibygg Arkitektar stúdiók tervei nyomán.
(Forrás: Amazing Architecture, látványtervek: Envisarch / Rohit Dhote)
kilátó | építészet | sárkány | himalája
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Megnyitott Budapest új luxusikonja – Ezt tudja a Kimpton BEM
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!