Sétálni az egyik legjobb szabadidős tevékenység, ami kikapcsol, feltölt, és az intenzív sétának még sportértéke is van. A kutatók most viszont egy furcsa tippet ajánlanak azoknak, akik több kalóriát szeretnének elégetni a sétával.
Önkéntesek segítségével végeztek laboratóriumi teszteket a rövid és hosszú séták oxigén- és energiaigényéről – írta a Guardian. A tesztek szerint ha egy távot 10-30 másodperces szakaszokban teszünk meg sétálva vagy lépcsőzve, az 20-60%-kal több oxigént igényel, mintha folyamatos mozgásban tennénk meg.
„Rövidebb szakaszokat sétálva több energiát és több oxigént fogyasztunk ugyanazon távolság megtételéhez – mondta Francesco Luciano, a Milánói Egyetem kutatója, a tanulmány első szerzője. –
Akár egy autó, amelyik több üzemanyagot fogyaszt az első néhány kilométeren, mint utána.”
A kutatók azután kezdtek a tanulmányba, hogy észrevették: a gyalogláshoz szükséges energiát legtöbbször egyenletes anyagcsere-állapotú emberektől adatain alapul, amikor állandó a pulzusszám, kiegyensúlyozott a szervezet energiatermelése és -fogyasztása – mint egy utazósebességgel haladó autónál.
Ezután a tudósok 10 egészséges önkéntest toboroztak, akikkel futópadon és lépcsőn végeztettek gyakorlatokat, három különböző sebességgel, 10 másodperctől 4 percig tartó szakaszokkal.
Minden séta elején több energiára volt szükség az induláshoz és a test felmelegítéséhez, mint a gyakorlat során később, amikor a test már mozog és hatékonyabban dolgozik.
„Amikor pihenésből indulunk, jelentős mennyiségű oxigént fogyasztunk már a járás megkezdéséhez is – magyarázta Luciano. – Ez attól függetlenül így van, hogy utána 10 vagy 30 másodpercet sétálunk, tehát arányosan többet jelent a rövidebb, mint a hosszabb szakaszoknál.”
A tanulmány megerősíti a séta és a lépcsőzés jótékony hatását, főleg az ülőmunkát végzők esetében, ahogy az „edzésfalatkák” (exercise snacks), vagyis a rövid, akár csak kétperces gyakorlatok erőnlétet javító hatását is.
Ugyanakkor az egészséges emberekre gyakorolt hatáson túl a kutatás a rehabilitációs programok kidolgozásában is segít, például elhízottak vagy stroke-on átesettek számára. Ahogy Luciano összefoglalta, a kutatók általában percekig tartó edzéseket vizsgálnak, de sokan – idősek és betegek – még járni sem tudnak ennyi ideig. Újra kell gondolnunk, hogyan becsüljük meg energiaigényüket, és hogyan alkalmazkodjunk hozzá, ha ezeknek az embereknek a fizikai aktivitását elősegítő programokat szeretnénk kidolgozni.
Sétálás slow living aktus – ezt velünk együtt Bécs is vallja, azt is hozzátéve, hogy náluk ez a mikromobilitás szerves része. Ezért hát a városnak saját önkormányzati „séta biztosa” is van, akivel tavasszal beszélgettünk a rendhagyó munkájáról.
(Forrás: Guardian, fotó: GettyImages)
tudomány | slow life | kutatás | sétálás | egészség
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!