Sétálni az egyik legjobb szabadidős tevékenység, ami kikapcsol, feltölt, és az intenzív sétának még sportértéke is van. A kutatók most viszont egy furcsa tippet ajánlanak azoknak, akik több kalóriát szeretnének elégetni a sétával.
Önkéntesek segítségével végeztek laboratóriumi teszteket a rövid és hosszú séták oxigén- és energiaigényéről – írta a Guardian. A tesztek szerint ha egy távot 10-30 másodperces szakaszokban teszünk meg sétálva vagy lépcsőzve, az 20-60%-kal több oxigént igényel, mintha folyamatos mozgásban tennénk meg.
„Rövidebb szakaszokat sétálva több energiát és több oxigént fogyasztunk ugyanazon távolság megtételéhez – mondta Francesco Luciano, a Milánói Egyetem kutatója, a tanulmány első szerzője. –
Akár egy autó, amelyik több üzemanyagot fogyaszt az első néhány kilométeren, mint utána.”
A kutatók azután kezdtek a tanulmányba, hogy észrevették: a gyalogláshoz szükséges energiát legtöbbször egyenletes anyagcsere-állapotú emberektől adatain alapul, amikor állandó a pulzusszám, kiegyensúlyozott a szervezet energiatermelése és -fogyasztása – mint egy utazósebességgel haladó autónál.
Ezután a tudósok 10 egészséges önkéntest toboroztak, akikkel futópadon és lépcsőn végeztettek gyakorlatokat, három különböző sebességgel, 10 másodperctől 4 percig tartó szakaszokkal.
Minden séta elején több energiára volt szükség az induláshoz és a test felmelegítéséhez, mint a gyakorlat során később, amikor a test már mozog és hatékonyabban dolgozik.
„Amikor pihenésből indulunk, jelentős mennyiségű oxigént fogyasztunk már a járás megkezdéséhez is – magyarázta Luciano. – Ez attól függetlenül így van, hogy utána 10 vagy 30 másodpercet sétálunk, tehát arányosan többet jelent a rövidebb, mint a hosszabb szakaszoknál.”
A tanulmány megerősíti a séta és a lépcsőzés jótékony hatását, főleg az ülőmunkát végzők esetében, ahogy az „edzésfalatkák” (exercise snacks), vagyis a rövid, akár csak kétperces gyakorlatok erőnlétet javító hatását is.
Ugyanakkor az egészséges emberekre gyakorolt hatáson túl a kutatás a rehabilitációs programok kidolgozásában is segít, például elhízottak vagy stroke-on átesettek számára. Ahogy Luciano összefoglalta, a kutatók általában percekig tartó edzéseket vizsgálnak, de sokan – idősek és betegek – még járni sem tudnak ennyi ideig. Újra kell gondolnunk, hogyan becsüljük meg energiaigényüket, és hogyan alkalmazkodjunk hozzá, ha ezeknek az embereknek a fizikai aktivitását elősegítő programokat szeretnénk kidolgozni.
Sétálás slow living aktus – ezt velünk együtt Bécs is vallja, azt is hozzátéve, hogy náluk ez a mikromobilitás szerves része. Ezért hát a városnak saját önkormányzati „séta biztosa” is van, akivel tavasszal beszélgettünk a rendhagyó munkájáról.
(Forrás: Guardian, fotó: GettyImages)
slow life | slow living | tudomány | séta | kutatás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!