Bruce Springsteen a névadó, de a rocklegenda pályafutása összefonódik Amerika zenei életével a készülő múzeumban.
Bruce Springsteen saját múzeumot kap New Jersey-ben, amit várhatóan 2026-ban adnak majd át. Illetve mégsem teljesen saját múzeumot, mert mint a teljes névből kiderül, egy átfogóbb projektről van szó: Bruce Springsteen Archívum és Amerikai Zenei Központ (BSACAM) lesz a hivatalos elnevezés.
A 74 éves zenész együtt dolgozik a Cookfox stúdióval a Monmouth Egyetem területén található épületen, nem messze attól a helytől, ahol 1984-ben rögzítette az őt világhírűvé tevő Born in the U.S.A. albumot.
A közel 2800 négyzetméteres, New Jersey ipartörténetéből a Boss műveiből inspirálódó épületben összefonódik Springsteen pályafutása és Amerika zenei élete.
A rengeteg emléktárgy mellett egy 230 férőhelyes színházterem is lesz majd, a tájépítészetért pedig a LaGuardia Design Group felel – a céljuk a biológiai sokszínűség javítása, és a csapadékvíz mérséklése.
Ide kerül át az egyetem meglévő archívuma, a teljes gyűjtemény 47 országból származik, és közel 35 000 darabból áll majd: bakelitlemezekből, hangszerekből, plakátokból, CD-kből és DVD-kből promóciós anyagokból, és az ígéret szerint, „amatőr és komoly zenetudósok számára egyaránt elérhető lesz”.
A rockzene nyersességéhez kiválóan passzol a fa-cortenacél-üveg épület; a színházterem hátsó, színpad mögötti fala egy hatalmas üvegfüggönyfal, amit egy valódi függönnyel lehet eltakarni; Springsteen archívuma a második emeleten lesz majd.
Mi történt 1956 szeptemberében?
Mindjárt a múzeummal való első találkozás elkezdi összefonni a névadó és a szülőföldje történetét. A küszöbön az 1956. szeptember 9. dátum olvasható, amit zsigerileg Springsteen születésnapjának gondolnánk, de az 1949. szeptember 23. A megfejtés: 56 szeptemberében lépett fel Elvis Presley az Ed Sullivan Show-ban, ami döntő hatást gyakorolt a műsort látó kis Bruce életére. Először a mamája bérelt neki egy gitárt hat dollárért egy hétre... a többi pedig történelem.
(Forrás: Dezeen, látványtervek: cookfox)
rockmúzeum | múzeum | dizájn | new jersey | bruce springsteen
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Megnyitott Budapest új luxusikonja – Ezt tudja a Kimpton BEM
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!