Amerika zenéje előtt tiszteleg majd ez a New Jersey-i múzeum

Bruce Springsteen a névadó, de a rocklegenda pályafutása összefonódik Amerika zenei életével a készülő múzeumban.

Bruce Springsteen saját múzeumot kap New Jersey-ben, amit várhatóan 2026-ban adnak majd át. Illetve mégsem teljesen saját múzeumot, mert mint a teljes névből kiderül, egy átfogóbb projektről van szó: Bruce Springsteen Archívum és Amerikai Zenei Központ (BSACAM) lesz a hivatalos elnevezés.

A 74 éves zenész együtt dolgozik a Cookfox stúdióval a Monmouth Egyetem területén található épületen, nem messze attól a helytől, ahol 1984-ben rögzítette az őt világhírűvé tevő Born in the U.S.A. albumot.

A közel 2800 négyzetméteres, New Jersey ipartörténetéből a Boss műveiből inspirálódó épületben összefonódik Springsteen pályafutása és Amerika zenei élete.

A rengeteg emléktárgy mellett egy 230 férőhelyes színházterem is lesz majd, a tájépítészetért pedig a LaGuardia Design Group felel – a céljuk a biológiai sokszínűség javítása, és a csapadékvíz mérséklése.

Ide kerül át az egyetem meglévő archívuma, a teljes gyűjtemény 47 országból származik, és közel 35 000 darabból áll majd: bakelitlemezekből, hangszerekből, plakátokból, CD-kből és DVD-kből promóciós anyagokból, és az ígéret szerint, „amatőr és komoly zenetudósok számára egyaránt elérhető lesz”.

A rockzene nyersességéhez kiválóan passzol a fa-cortenacél-üveg épület; a színházterem hátsó, színpad mögötti fala egy hatalmas üvegfüggönyfal, amit egy valódi függönnyel lehet eltakarni; Springsteen archívuma a második emeleten lesz majd.

Mi történt 1956 szeptemberében?

Mindjárt a múzeummal való első találkozás elkezdi összefonni a névadó és a szülőföldje történetét. A küszöbön az 1956. szeptember 9. dátum olvasható, amit zsigerileg Springsteen születésnapjának gondolnánk, de az 1949. szeptember 23. A megfejtés: 56 szeptemberében lépett fel Elvis Presley az Ed Sullivan Show-ban, ami döntő hatást gyakorolt a műsort látó kis Bruce életére. Először a mamája bérelt neki egy gitárt hat dollárért egy hétre... a többi pedig történelem.

(Forrás: Dezeen, látványtervek: cookfox)

múzeum | new jersey | rockmúzeum | építészet | dizájn

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom