Bruce Springsteen a névadó, de a rocklegenda pályafutása összefonódik Amerika zenei életével a készülő múzeumban.
Bruce Springsteen saját múzeumot kap New Jersey-ben, amit várhatóan 2026-ban adnak majd át. Illetve mégsem teljesen saját múzeumot, mert mint a teljes névből kiderül, egy átfogóbb projektről van szó: Bruce Springsteen Archívum és Amerikai Zenei Központ (BSACAM) lesz a hivatalos elnevezés.
A 74 éves zenész együtt dolgozik a Cookfox stúdióval a Monmouth Egyetem területén található épületen, nem messze attól a helytől, ahol 1984-ben rögzítette az őt világhírűvé tevő Born in the U.S.A. albumot.
A közel 2800 négyzetméteres, New Jersey ipartörténetéből a Boss műveiből inspirálódó épületben összefonódik Springsteen pályafutása és Amerika zenei élete.
A rengeteg emléktárgy mellett egy 230 férőhelyes színházterem is lesz majd, a tájépítészetért pedig a LaGuardia Design Group felel – a céljuk a biológiai sokszínűség javítása, és a csapadékvíz mérséklése.
Ide kerül át az egyetem meglévő archívuma, a teljes gyűjtemény 47 országból származik, és közel 35 000 darabból áll majd: bakelitlemezekből, hangszerekből, plakátokból, CD-kből és DVD-kből promóciós anyagokból, és az ígéret szerint, „amatőr és komoly zenetudósok számára egyaránt elérhető lesz”.
A rockzene nyersességéhez kiválóan passzol a fa-cortenacél-üveg épület; a színházterem hátsó, színpad mögötti fala egy hatalmas üvegfüggönyfal, amit egy valódi függönnyel lehet eltakarni; Springsteen archívuma a második emeleten lesz majd.
Mi történt 1956 szeptemberében?
Mindjárt a múzeummal való első találkozás elkezdi összefonni a névadó és a szülőföldje történetét. A küszöbön az 1956. szeptember 9. dátum olvasható, amit zsigerileg Springsteen születésnapjának gondolnánk, de az 1949. szeptember 23. A megfejtés: 56 szeptemberében lépett fel Elvis Presley az Ed Sullivan Show-ban, ami döntő hatást gyakorolt a műsort látó kis Bruce életére. Először a mamája bérelt neki egy gitárt hat dollárért egy hétre... a többi pedig történelem.
(Forrás: Dezeen, látványtervek: cookfox)
dizájn | rockmúzeum | múzeum | bruce springsteen | new jersey
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!