Félelmetes, mit tud a Fucktron üvegbillentyűzet, de az ötletgazda Zoli Kovacs számos más termékkel is letette a névjegyét a dizájn világában. A Sputnik Goods hamarosan saját üzemet épít Kínában, és ki tudja, mi mindent ad még a világnak.
Egy magyar fejlesztés, az üvegbillentyűzet nyerte a 2018-as Európai Formatervezési Díjat. A Fucktron Glass Keyboard amellett, hogy nagyon látványos, jóval több egy sima klaviatúránál: orvosi eszköznek, játékkonzolnak, teljes vagy megosztott kijelzőnek is használható.
Alapvetően egy keret nélküli, érintőképernyős OLED-kijelző, ami rövid ideig vezeték nélkül is használható. Antiszeptikus bevonat tartja távol a baktériumokat a felületétől, miközben egy sor egészségi adatot képes diagnosztizálni, méghozzá azon a nyelven, amilyenen az utasítást kapta.
A Fucktron a világ összes billentyűzettípusát tartalmazza, de a layoutot, a hátteret, a színeket egyetlen kattintással meg lehet változtatni. Mivel teljesen szabadon változtatható a kijelző, ha az egyik oldalra potmétereket varázslunk, a másikon a zenéket variáljuk, máris kapunk egy keverőpultot, de akár egy röntgengép kontrollpanelje is lehet a Fucktron, ahogy bármi más is.
Pedig a díjnyertes termék ötletgazdája, a Sputnik Goods cég alapítója, Zoli Kovacs még csak nem is dizájnernek indult. Egy informatikai vállalkozást vitt, de mindig is a termékfejlesztés, az új termékek kitalálása volt a hobbija. Az a cége még most is létezik, de Kovacs öt éve elkezdte megvalósítani az addig felhalmozott termék- és formaötleteit.
Az első dizájncégével csináltak egy e-inkes karkötőt, hogy „legyen egy termék, amit meg lehet fogni, el lehet adni, tovább tudunk belőle építkezni”. Később felismerte, hogy jóval hatékonyabb közvetlenül a globális piacra dolgozni. Ma már
„nem itt fejlesztünk, nem itt gyártunk, nem itt értékesítünk.”
Vagyis a budapesti főhadiszálláson csak az ötletelés és tervezés maradt, a termékeket Kínában, Sencsenben és Csunkingban fejlesztik, ott is gyártják, végül bárki megrendelheti a neten.
Igen, termékek, merthogy eddig az üvegbillentyűzet méltatlanul a háttérbe szorította a többi, szintén megvalósult dizájnparádét.
A Precise Pen például egy tisztán titánból készült összecsukható toll. A teleszkópos rész kimunkálása rendkívül finom, de az egész, limitált példányszámban készült toll elegáns és pontos.
Amilyen meglepő a Fucktron billentyűzet neve (amire egyébként a nyugati újságírók nagyon jól reagáltak, senki nem kötött bele), olyan meglepő tárgy az AWA Care piszoár, amelynek formája lehetővé teszi a kézmosást és az intim testrészek megmosását is. Ugyanakkor képes elemezni a vizeletet, az eredményt pedig elküldi egy appra. Figyelmeztethet potenciális betegségre, eltárol számos, egészséggel kapcsolatos adatot, és még az alkoholszintet is méri. Mindazt képes kimutatni a vizeletből, amit egy sztenderd orvosi vizsgálat is tud.
Szintén ügyel az egészségünkre a Yumm okosdoboz, amivel időzíthetjük az ételek adagolását, képes rendelni a netről, a matrica feliratát pedig egy app segítségével változtathatjuk, személyre szabhatjuk. Sőt, az app képes felcímkézni a hűtőben meg a gyümölcskosárban lévő ételeket, hogy aztán utánpótlást rendeljen, ha elfogy vagy lejár a szavatossága.
Persze ezzel csak a változatosságot illusztráljuk, a Sputnik Goods összes produktuma még szélesebb skálát ölel fel.
„A saját termékek mellett nyitottunk a dizájner szolgáltatásokkal is: külső cégeknek, magánszemélyeknek elkészítjük új termékek formatervét, sőt akár a sorozatgyártásig végigvisszük a termék életútját” – árulta el Kovacs, megjegyezve, hogy azért a saját ötletek megvalósítása abszolút prioritás marad. És fontos, hogy
„ezek elsősorban elektronikai fogyasztási cikkek, nem fogunk atomerőmű-turbinákat gyártani”.
A cég szekere tavaly ősszel indult be igazán, jelenleg „abban a fázisban vagyunk, ahol tömeggyártásban is beindultak a termékeink, ami szükséges a komolyabb fejlesztésekhez”. Vannak technológiák, amelyekhez nagyon sok pénz kell, ezt próbálják meg a saját termékek hasznából fedezni.
Az elkövetkező év során pedig elkészül a saját prototipizáló üzemük Kínában, onnantól tehát nem lesz szükség külsős cégre a prototípusok legyártásához. Nem kell gigantikus gyárra gondolni, elsősorban 3D-nyomtatókból, CNC-kből, és hasonló gépekből áll majd az üzem. Komoly előrelépés, Zoli Kovacsot azonban nem téveszti meg, ahogy mondja,
„az igazán nagy meló akkor jön, amikor a tömeggyártás kezdődik.
Mindig kiderül valami apróság, például nem mindegy, hogyan illeszkedik a kijelző a házba; lehet, hogy csak három fokot kell elforgatni, de az már akkor is egy teljesen új gyártás.”
Azért a tömeggyártás bizonyos szempontból mégis a folyamat kellemesebb része: lassan életre kel, ami addig csak ötlet volt.
(A fotókat a Sputnik Goods engedélyével közöltük.)
Ez is érdekelhet:
fucktron | zoli kovacs | billentyűzet | nagy sztori | sputnik goods | dizájn
Hulladék-faanyagból készült menő kávézó Koppenhágában
Lenyűgöző otthont rejt ez a hetvenes évekbeli siló

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!