Lakható műalkoltás ez a szürreális hotel, ami egy különös történetet mesél el

Adott egy kilencemeletes monolit hasáb – a tetején egy 19. századi vidéki kúriát idéző acél-üveg „koronával”. Philippe Starck szürreális látomása a franciaországi Metzben, azon belül is az Amphithéâtre negyedben kelt életre.

Már foglalható szállás a franciaországi Maison Heler hotelben, Philippe Starck dizájner újabb merész, szárnyaló fantáziával megálmodott épületében. A 104 szobával és lakosztállyal, két-két étteremmel és bárral, valamint rendezvényhelyszínnel is ellátott szálloda Starck fiktív főhőse, Manfred Heler feltaláló szeszélyes és eleven szellemét idézi – na meg a rejtélyes módon az égbe emelkedő otthonát.

„A Maison Heler egy szürreális, költői meséből született, amit elképzeltem. Ez a hotel egy lakható műalkotás, anyaggá kristályosodott irodalmi alapelv” – Philippe Starck.

A francia dizájner előbb írt egy regényt (La vie minutieuse de Manfred Heler – Manfred Heler aprólékos élete, ami kapható is az Allary Éditions kiadónál), ami Manfred Heler kalandjait beszéli el – egy szemlélődő hajlamú, szöszmötölős emberét, aki odavan az új találmányokért, képes rácsodálkozni a dolgokra, és el akarja bűvölni a kedvesét, Rose-t.

De bármilyen bogarasnak tűnik is Heler figurája, a hotel az egész világot várja – tapasztalt utazókat, alkalomszerűen beeső vándorokat, törzsvendégeket és kíváncsi bámészkodókat. A hotel – írja Starck – egy utazás Heler fantáziadús univerzumában, és az életében a földszinttől a ház tetején ülő parazita épületig.

A terv játszik a stabilitás és a mozgás közötti kontraszttal:

a modern, minimalista alsó rész tetején egy hagyományos 19. századi, Metz vidékén jellemző kúria idézete áll, ezzel a múlt és a jelen közötti kontraszt is megjelenik. A Centre Pompidou-Metz melletti épület a kortárs művészetet és dizájnt reprezentálja, illetve az építészeti szürrealizmus elemeit is magába foglalja. Belül szintén megjelenik ez az ellentmondás a strukturált, kortárs alsó rész és a családiasabb felső épület közt.

De milyen is ez az utazás Heler koponyájában? Belépéskor, a recepción makulátlan kerámiák és sötét bútorok fogadják a vendégeket. Az étterem, a La Cuisine de Rose, egy egész nap nyitva tartó brasserie, amelyet Manfred elképzelt szerelmének, Rose-nak szenteltek, ezért az álomszerű találmányok szürreális képeit rózsaszín tónusok egészítik ki;

a romantikus szentély mennyezetét egy óriási origami repülőgép díszíti.

A helyiség minden egyes porcikája az egyedi bútoroktól a gondosan kiválogatott darabokig Starck dizájn-történetmesélésének rendelődik alá.

A másik étkező, a La Maison de Manfred egy dédelgetett emléket idéz, ahol a meleg fényben megnyúlik az idő. A textúrák – sima bőr, durván faragott fa, zöld oszlopok – összjátéka megteremti a csendes intimitás légkörét, ezzel elidőzésre sarkallja a vendégeket. Fokozza az éteri hangulatot az ólomüveg ablakok fényjátéka: a 19 panel mindegyike egy-egy történetet mesél el.

Hűen Starck vonzalmához a szürreális és költői iránt a Maison Heler élő galériaként is, ahol Jacques Carelman francia festő és illusztrátor Catalogue d'Objets Introuvables (1969) című műve inspirálta szeszélyes tárgyak találhatók. A vendégek „szálloda-szerte” elszórt játékos, mégis aprólékosan kidolgozott műtárgyakkal találkoznak: kristálykalapács, fordított hintaszékek és gipsz üllők – mind Manfred fantasztikus találmányai jegyében.

A szobák és lakosztályok két világ közti kényelmes, hangulatos térnek érződnek. Minden szoba egyszerű, mégis elegáns, és minden részletre gondosan ügyeltek. Márvány és elhúzható tükrök, puha szőnyegek és bőrfotelek semleges színek – fehér és szürke — békés eleganciája.

„Csaknem spártai szellem – veti oda Starck. – Megfosztva minden felszínességtől, ahol minden anyag a saját színét érvényesíti: a pamut fehérje, a beton szürkéje a mennyezeten és a falakon.”

És a szobákból sem hiányoznak az apró meglepetések, sokfelé elrejtettek például régi érméket vagy idézeteket, amelyek összefűzik a vendégeket Manfred Heler különös történetével.

(Forrás: starck.com, Designboom, fotók: starck.com)

Philippe Starck | franciaország | metz | hotel | Maison Heler | szálloda

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa