Az Agrárminisztérium (AM) két hónapon keresztül, nyári szezonális ellenőrzés keretében vizsgálja az élelmiszerláncokat, a sorozat első két hetében a strandbüféken volt a sor.
Országosan 241 létesítményt térképeztek fel, a fókuszban az éttermek higiéniai állapota, az alapanyagok nyomonkövethetősége és kezelése állt. Kiemelt figyelmet kaptak a hűtést igénylő ételek és a megfelelő hűtési kapacitás is, emellett figyelemmel kísérték az élelmiszerbiztonságot garantáló és a keresztszennyeződést kizáró tárolást, valamint az elkülönített alapanyag-feldolgozás feltételeit és a dolgozók egészségügyi alkalmassági vizsgálatát is.
A forgalmazott büfétermékekből és fagylaltokból mintákat vettek mikrobiológiai és analitikai laboratóriumi vizsgálatok céljából. Az ellenőrzések során az úgynevezett helyettesítő termékek (imitátumok) használatát és a fogyasztók megfelelő tájékoztatását is fokozottan figyelték.
Hibaként általános higiénés hiányosságokat állapítottak meg,
mint például a megfelelő kézmosáshoz szükséges kellékek hiánya, illetve a helytelen mosogatási technológia is. Emellett a dolgozók nem minden esetben rendelkeztek érvényes egészségügyi dokumentumokkal, és a diák-munkavállalók között jellemző hiányosság volt az elmaradt higiéniai oktatás.
A strandbüfék kis méretéből adódó hibás eljárás, az alapanyagok, a félkész és késztermékek együttes tárolása is számos esetben problémaként merült fel. Több létesítményben a hűtőterek hőmérsékletét egyáltalán nem ellenőrizték, vagy nem a valóságnak megfelelően dokumentálták.
Az ellenőrzött büfékben az ún. "imitátumok" használata nem haladta meg a hatvan-negyven százalékra tehető országos szintet. Ugyanakkor azokon a helyeken, ahol a tejföl helyett "frissfölt" vagy virsli helyett "rudacskát" használtak, a fogyasztók megfelelő tájékoztatása elmaradt.
Ugyanakkor javuló tendenciát mutat a forgalmazott ételekben előforduló allergénekről szóló tájékoztatás, és
a 79 fagylaltból és 19 büféételből vett minták eddig elvégzett laboratóriumi vizsgálati eredményei is optimizmusra adnak okot.
Ezek alapján ugyanis a Nébih laboratóriuma nem állapította meg az élelmiszerbiztonsági határérték túllépését. Összességében a büfék általánosságban megbízhatóak, és a vonatkozó jogszabályokban előírt rendelkezéseknek megfelelnek.
Eközben az is kiderült, hogy melyik idén a legolcsóbb és a legdrágább balatoni strand, ha pedig vízpartra készülsz, jó, ha tudsz erről a listáról.
(Forrás: MTI, képek: Getty Images, Unsplash)
büfé | ellenőrzés | étel | strand
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!