Svájc jellegzetes vörös színű útlevele a világ egyik legkifinomultabb és biztonságosabb úti okmánya 1959 óta. És az újgenerációs dizájnnal immár az egyik legmenőbb is.
A svájci hatóságok felkérésére a genfi Retinaa stúdió újragondolta az ország útlevelét. A friss változat leglátványosabb részei az ország tájképeit felidéző UV-érzékeny elemek.
Egyszerű piros borító, amely sűrű, bonyolult esztétikát rejt absztrakt vízjelekkel, geometrikus mintázatokkal, naturalisztikus illusztrációkkal és egyedi betűtípusokkal. Az utóbbiakat Maxime Plescia-Büchi tervezte, az 1978-as születésű tetoválóművész, grafikus, kreatív igazgató, aki többek között Kanye Westre is varrt már mintákat, és tervezett pólókat a Hublot luxusóra-gyártó számára.
A betűtípus a SwissTypeFaces, az ID oldal a 3192 méter magas Pizzo Rotondo topográfiai vonalait fedi fel UV-fényben.
A duplaoldalas alpesi csúcsokon svájci keresztek láthatók, amelyek UV-fényben építészeti műtárgyakat, illetve további topográfiai részleteket tárnak fel.
Az útlevél a biometrikus adatokat magas szintű biztonsági funkciókkal integrálja. Ultraibolya fényben izolinek védik a tulajdonos adatait. A belső borítók hidrológiai térképeket ábrázolnak – elöl Svájc, hátul egy világtérkép látható –, amelyek a mobilitást szimbolizálják.
Az útlevelél újraértelmezi az ország térképészeti hagyományait, tiszteleg a legismertebb tájai és landmark épületei előtt.
Végiglapozva az oldalakat egy elképzelt utazásban lehet részünk Svájc vízi útjain, az alpesi csúcsoktól le a völgyekig, át 26 kantonon, el a nagyvilágba.
A Pizzo Rotondo csúcs azért kapott kiemelt szerepet, mert az ország nyelvi régióinak metszéspontjánál található.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
„A svájci útlevél több formális okmánynál – véli a Retinaa csapata. – A helvét identitás kifejezése, és Svájc márkanagykövete külföldön. A >svájciság< ünnepe, a technológiai know-how bemutatása.”
Amellett, hogy kiemelt szerepet kapott a biztonság és a hamisítás elleni védelem, a dizájn tette lehetségessé egy olyan dokumentumot létrehozását, amelyben a birtokosa megbízhat, azonosulhat vele, és büszke lehet rá.

A gyakran „Európa víztornyaként” emlegetett Svájc 1500 tónak, számos folyónak és gleccsernek ad otthont, amelyek Európa teljes ivóvízkészletének 6 százalékát teszik ki. Ezek a természeti erőforrások közben a megújuló energiatermelést is előmozdítják: az ország teljes villamosenergia-termelésének 56%-át biztosítják. A folyékony, „mozgékony” víz így központi témaként szimbolizálja a kapcsolódást, a kölcsönösséget és a nemzeti örökséget.
Különös módon ugyanakkor a svájci útlevélnél erősebb a magyar a VisaGuide 2024-es indexe szerint. De hányadik helyen áll így a hazai okmány, és melyik a legerősebb a világon? A tavalyi cikkünkből ez is kiderül.
(Forrás: Retinaa, fotók: Retinaa/Robin Butcher)
útlevél | Svájc | dizájn | retinaa
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!