A lakosság több mint kétharmada már elmenekült Szantorini szigetéről, a szerda késő esti újabb, 5,2-es erejű földrengés után pedig a hatóságok további evakuálásokra készültek fel.
Múlt hét közepe óta több mint kétszáz földrengést regisztráltak Szantorini térségében, vasárnap délután pedig egy 4,8-as erejű földrengés rázta meg a szigetet. A következő napokban lényegében folyamatos, újabb több száz gyengébb rengés következett.
A 16 ezer fős lakosság kétharmada már e hét szerdán a szárazföldre távozott.
A hatóságok egy nagyobb erejű rengéstől tartva különböző vészforgatókönyveket dolgoztak ki, és mint kiderült, ez be is következett.
Szerda késő este, helyi idő szerint 21:09-kor 5,2-es erősségű rengést detektáltak Amorgosz és Szantorini között.
Az utóbbi napok legerősebb rengése a becslések szerint 5 km-es mélységben következett be. Eddig nem jelentettek nagyobb károkat a szigetről, de a hatóságok óvintézkedéseket tettek – foglalta össze a BBC.
Szantorini turisták millióit fogadja évente, jelenleg viszont holtszezon van, vagyis az evakuáltak többsége helyi lakos vagy ott dolgozó görög állampolgár.
Az iskolák Szantorinin – és a szomszédos szigeteken, köztük Anafin, Pároszon, Naxoszon és Mykonoszon – péntekig zárva maradnak, amikor a hatóságok döntést hoznak arról, hogy mikor nyithatnak újra.
Szantorinire természeti katasztrófákra szakosodott tűzoltóegységeket küldtek a hatóságok, továbbá kiképzett kutyákkal ellátott mentőcsapatokat. A helyszínen felállítanak egy mobil műveleti központot, és a vészhelyzet esetére helikopterek állnak készenlétben. Ha újabb evakuációra kerülne sor, szintén készenlétben áll a parti őrség és a fegyveres erők alakulatai is.
Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök arra kérte a lakosságot, hogy maradjanak nyugodtak, és legyenek együttműködőek a hatóságokkal, amelyek folyamatosan értékelik a helyzetet.
Szantorini az úgynevezett Görög Vulkáni Ívben – egy, a vulkánok által létrehozott szigetláncban – található, ugyanakkor az utolsó nagyobb kitörés az 1950-es években volt. A görög hatóságok szerint a legutóbbi rengések a tektonikus lemezek mozgásához, nem pedig vulkáni tevékenységhez kapcsolódnak. Szantorini és a többi görög sziget lemezhatár közelében fekszik, ahol a lemezek mozgása gyakran okoz földrengéseket.
A tudósok nem tudják megjósolni a földrengések pontos időzítését, méretét vagy helyét.
(Forrás: BBC, fotó: GettyImages, a nyitóképen a lezárt sziget február 5-én)
görögország | utazás | természeti katasztrófa | földrengés | turizmus | szantorini
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!