A lakosság több mint kétharmada már elmenekült Szantorini szigetéről, a szerda késő esti újabb, 5,2-es erejű földrengés után pedig a hatóságok további evakuálásokra készültek fel.
Múlt hét közepe óta több mint kétszáz földrengést regisztráltak Szantorini térségében, vasárnap délután pedig egy 4,8-as erejű földrengés rázta meg a szigetet. A következő napokban lényegében folyamatos, újabb több száz gyengébb rengés következett.
A 16 ezer fős lakosság kétharmada már e hét szerdán a szárazföldre távozott.
A hatóságok egy nagyobb erejű rengéstől tartva különböző vészforgatókönyveket dolgoztak ki, és mint kiderült, ez be is következett.
Szerda késő este, helyi idő szerint 21:09-kor 5,2-es erősségű rengést detektáltak Amorgosz és Szantorini között.
Az utóbbi napok legerősebb rengése a becslések szerint 5 km-es mélységben következett be. Eddig nem jelentettek nagyobb károkat a szigetről, de a hatóságok óvintézkedéseket tettek – foglalta össze a BBC.
Szantorini turisták millióit fogadja évente, jelenleg viszont holtszezon van, vagyis az evakuáltak többsége helyi lakos vagy ott dolgozó görög állampolgár.
Az iskolák Szantorinin – és a szomszédos szigeteken, köztük Anafin, Pároszon, Naxoszon és Mykonoszon – péntekig zárva maradnak, amikor a hatóságok döntést hoznak arról, hogy mikor nyithatnak újra.
Szantorinire természeti katasztrófákra szakosodott tűzoltóegységeket küldtek a hatóságok, továbbá kiképzett kutyákkal ellátott mentőcsapatokat. A helyszínen felállítanak egy mobil műveleti központot, és a vészhelyzet esetére helikopterek állnak készenlétben. Ha újabb evakuációra kerülne sor, szintén készenlétben áll a parti őrség és a fegyveres erők alakulatai is.
Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök arra kérte a lakosságot, hogy maradjanak nyugodtak, és legyenek együttműködőek a hatóságokkal, amelyek folyamatosan értékelik a helyzetet.
Szantorini az úgynevezett Görög Vulkáni Ívben – egy, a vulkánok által létrehozott szigetláncban – található, ugyanakkor az utolsó nagyobb kitörés az 1950-es években volt. A görög hatóságok szerint a legutóbbi rengések a tektonikus lemezek mozgásához, nem pedig vulkáni tevékenységhez kapcsolódnak. Szantorini és a többi görög sziget lemezhatár közelében fekszik, ahol a lemezek mozgása gyakran okoz földrengéseket.
A tudósok nem tudják megjósolni a földrengések pontos időzítését, méretét vagy helyét.
(Forrás: BBC, fotó: GettyImages, a nyitóképen a lezárt sziget február 5-én)
görögország | turizmus | természeti katasztrófa | földrengés | szantorini | utazás
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!