Hamarosan indul az a kampány, amely évről évre felhívja a figyelmet az alkoholfogyasztás egészségügyi és társadalmi vonatkozásaira. A résztvevők arra vállalkoznak, hogy egy hónapon keresztül nemet mondanak az alkoholra.
Magyarországon direkt vagy indirekt módon évente több tízezer ember halálához vezet az alkoholfogyasztás. A száraz november kihívás célja egyszerűnek tűnik:
tisztábban látni, vajon milyen szerepet játszik az alkohol a mindennapjainkban.
Azonban felvetődik a kérdés: valóban mindenkinek hasznára válik ez az önkéntes absztinencia, vagy néha többet árthat, mint használ?
Az alkohol: több, mint egy pohár ital
A szeszesitalok úgy tűnik, visszavonhatatlanul beágyazódtak a társadalom szövetébe, szinte minden ünnep, családi összejövetel vagy baráti találkozó kísérői már, nem is beszélve a munkahelyi „csapatépítő” eseményekről. Az alkohol beépülése a mindennapi életbe észrevétlenül rendkívül súlyos problémákhoz vezethet. A száraz november arra ösztönöz, hogy szembesüljünk ezekkel –
nemcsak egyénileg, hanem társadalmi szinten is.
Sokan azt gondolják, hogy az egy hónapos absztinencia mindenkinek hasznára válhat, ám addiktológiai szakértők szerint nem mindenki számára megfelelő ez a megközelítés. Az alkoholfüggőség árnyékában élők – akik már kialakult, rendszeres ivási szokásokkal bírnak –, nem biztos, hogy a száraz november kihívásában találják meg a segítséget. Számukra az alkoholmegvonás akár életveszélyes fizikai tüneteket – például görcsöket, idegességet vagy álmatlanságot – is előidézhet, amelyek kezeléséhez szakmai felügyelet és terápia szükséges.
A társasági nagyivók és az önbecsapók
Jól elkülöníthető társadalmi csoport azoké is, akik nem látják magukról, hogy mértéktelenül fogyasztanának, vagy bármilyen problémájuk lenne az alkohollal. Ők az alkalmi vagy "szociális" ivók, akik egy vagy több pohár italt szívesen elfogadnak társaságban. Azt hangsúlyozzák, hogy
csak társaságban isznak, a társaságot azonban egyre gyakrabban keresik.
Ők hajlamosak önmagukat is félrevezetni: úgy vélik, nincs problémájuk, miközben az alkohol ténylegesen hatással van rájuk. Egy hónapnyi absztinencia önismereti szempontból hasznos lehet számukra, hiszen rádöbbenhetnek arra, mennyire beépült az életükbe az alkohol. Ám fennáll a veszélye annak is, hogy egy ilyen kihívás során saját magukat igazolják, arra a következtetésre jutnak, hogy mivel képesek voltak végigcsinálni az egy hónapos absztinenciát, a viszonyuk a szeszes italokhoz teljes mértékben elfogadható. Ezzel pedig nemcsak magukat, hanem családjukat és barátaikat is tévútra vezethetik.
Hosszú távú elkötelezettség a száraz november valódi célja
Látható tehát, hogy a száraz november hatása mindenkinél más lehet. Egyesek számára az alkohol teljes mellőzése arra hívja fel a figyelmet, hogy érdemes csökkenteni a fogyasztás mértékét, másoknak viszont arra, hogy új alapokra kell helyezniük az életüket és kapcsolataikat.
A száraz november azonban messze túlmutat az egyéneken. Arra is figyelmeztet, hogy a társadalomnak komoly felelőssége van az alkoholizmus megelőzésében és kezelésében. Rombolja a családokat, a munkahelyeket, a közösségeket, pokollá tesz életeket, ha az alkoholfüggőség rejtve marad, és megállíthatatlanná válik megfelelő segítség nélkül.
A száraz november akkor éri el valódi célját, ha nem csupán harminc napos kihívás marad, hanem hosszú távú elköteleződésre sarkall, legyen szó akár teljes absztinenciáról, akár a mértékletes fogyasztás eléréséről.
(Fotók: Getty)
száraz november | hatások | alkohol | abszintencia | következmények
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!