Egyre több száz év feletti ember él Franciaországban, és megjelent egy új korcsoport, a "szuperszázasoké" is, amelybe a 110 év felettiek tartoznak – derül ki a francia Demográfiai Tanulmányok Nemzeti Intézetének (INED) egy szerdán közzétett tanulmányából.
"Látványosan növekszik a nagyon idős emberek száma, még ha demográfiai szempontból ez továbbra is elhanyagolható" – mondta France Meslé demográfus, a tanulmány egyik szerzője az AFP francia hírügynökségnek.
A francia statisztikai hivatal becslése szerint a százöt éves vagy annál idősebb emberek száma 2023. január 1-jén közel kétezer volt Franciaországban, azaz annyi, mint a százéveseké 1981-ben. Ez utóbbiak jelenleg harmincegyezren vannak, majdnem harmincszor annyian, mint 1970-ben. És bár 1987 előttről egyetlen szuperszázas haláláról sincs feljegyzés, 2022-ben már harminckilencen éltek Franciaországban, közülük harmincnyolcan nők voltak.
A száz éven felüliek túlnyomó többsége nő (2023-ban nyolcvanhat százalékban), arányuk még nagyobb a százöt éven felettiek körében (több mint kilencven százalék 2020-ban), és látványos a szuperszázasoknál is.
A 105 év feletti nők általában szabadtéri kemény munkát végeztek, gazdák vagy gazdafeleségek voltak, és egészséges, nem feldolgozott termékeken alapuló étrendet követtek - állítja Laurent Toussier, a szuperszázasok szakértője.
Franciaország kontinentális részén nincs olyan megye, amelyik igazán kiemelkedne a száz éven felüliek számát illetően. Az Antillákon azonban meglepően sok a százöt éves és annál idősebb, különösen a száztíz éves és még annál is idősebb ember. A lakosság számához viszonyítva Guadeloupe-on és Martinique-en majdnem nyolcszor annyi szuperszázas van, mint az anyaországban.
Nincs egyértelmű magyarázat erre a jelenségre, de vannak "feltételezések", mint például az, hogy "ezen szigetek lakosságát alapvetően a sokat szenvedett rabszolgák leszármazottai adják". "Ezek a szélsőséges körülmények a legrátermettebbek kiválasztódásához vezethettek, és ezáltal talán a hosszú élettartam génjeinek szelekciójához" – vélik a kutatók.
A legtöbb százéves tavaly Franciaországban élt, ahol a nők várható élettartama a legmagasabb az Európai Unióban (85,2 év 2022-ben). A feltételezett legidősebb francia nő, Marie-Rose Tessier egy idősek otthonában él a Párizstól nyugatra található Les Sables-d'Olonne-ban, május 21-én ünnepli 114. születésnapját. A világ legidősebb emberének a 117 éves Maria Branyas Morerát tartják, aki az Egyesült Államokban született és Spanyolországban él. A francia Jeanne Calment, aki 122 évesen halt meg 1997-ben, volt eddig a leghosszabb életű ember a világon a Guinness World Records szerint.
Az Eurostat szerint tovább emelkedett az európaiak átlagos életkora, az adatokból pedig az is kiderült, melyik országban a legmagasabb és a legalacsonyabb ez a szám a kontinensen.
(Forrás: MTI, képek: Getty Images)
életkor | franciaország | száz év | demográfia | hosszú élet
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!