Egy pusztító földrengés túlélői mindent alárendeltek egy újabb katasztrófa elkerülésének, így született meg a hatszögletű város Olaszországban 300 éve.
Grammichele egy bő tízezres kisváros a szicíliai Catania megyében – a világ kevés hexagonális városainak egyike. A várost egy 1693-as földrengés után alapították, amely eltüntette a föld színéről az egykori Occhialà települést, a mostani helytől északra. Grammichelét tehát a túlélők építették, és nevezték el Szent Miklósról, abban a reményben, hogy a szent megvédi őket a további katasztrófáktól.
A várost Michele da Ferla tervezte, ez volt az első hatszögletű alaprajzú város Európában. A hatszögletű főtérre néznek a közintézmények, a főút pedig hat szektorra osztja Grammichelét. Bár elméletileg ez az elrendezés a végtelenségig bővíthető, a gyakorlatban a hatszögön túl négy téglalap alakú kerületet terveztek.
Számos gyülekezőhelyet kialakítottak a városban, ahol a lakosok összegyűlhetnek egy természeti csapás esetén. Ezek a terek egyenlő távolságra voltak egymástól, és egy kör hatszög-gyűrű kötötte össze őket.
A hatszögletű tervezés ma ritkaság, és „nem több egy furcsaságnál az ideológiák, elméletek és módszerek széles skáláján" – írja Eran Ben-Joseph és David Gordon a hatszögletű tervezésről szóló tanulmányukban. A 20. század elején rövid időre felkeltette az építészek és a várostervezők figyelmét, de ilyen nagy léptékben sehol nem épült hasonló akkor.
Érdekes módon a tengerentúlon is felfigyeltek a hexagonális tervezésre, Charles Lamb New York-i építész és művészettörténész „praktikus és művészi megoldást” látott benne „a modern város bajaira”, míg egy ausztrál mérnök, Rudolf Müller rámutatott, hogy a hatszögletű alaprajzzal takarékosabban lehet bánni a vízvezetékek és a csatornarendszer hosszával.
Aztán a második világháborúval végképp leáldozott ennek a módszernek. És a fentiekkel ellentétben mások egyáltalán nem gondolták praktikusnak.
„Hogyan tájékozódnának az idegenek Hexagonopolis utcáin?” – tette fel a költői kérdést Eran Ben-Joseph, aki szerint a lakásépítők és a vásárlók sem szeretnék a háromszög alakú telkeket és a kényelmetlen sarkokat, vagyis „a hatszögletű tervezés olyan koncepció, amely elméletben működhet, de a gyakorlatban nem.”
Más szicíliai városok más típusú problémával küzdenek: mielőtt Agrigento átvenné Olaszország kulturális fővárosának posztját, a polgármester fényesítene a város imázsán, ezért leszámolna a maffiával.
(Forrás: Amusingplanet)
szicília | város | Grammichele | olaszország
Ezért ajánlja Budapestet téli városnézésre a világ egyik legolvasottabb lapja
Elképesztő ok miatt szállítottak le két nőt egy repülőről
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!