Egy pusztító földrengés túlélői mindent alárendeltek egy újabb katasztrófa elkerülésének, így született meg a hatszögletű város Olaszországban 300 éve.
Grammichele egy bő tízezres kisváros a szicíliai Catania megyében – a világ kevés hexagonális városainak egyike. A várost egy 1693-as földrengés után alapították, amely eltüntette a föld színéről az egykori Occhialà települést, a mostani helytől északra. Grammichelét tehát a túlélők építették, és nevezték el Szent Miklósról, abban a reményben, hogy a szent megvédi őket a további katasztrófáktól.
A várost Michele da Ferla tervezte, ez volt az első hatszögletű alaprajzú város Európában. A hatszögletű főtérre néznek a közintézmények, a főút pedig hat szektorra osztja Grammichelét. Bár elméletileg ez az elrendezés a végtelenségig bővíthető, a gyakorlatban a hatszögön túl négy téglalap alakú kerületet terveztek.
Számos gyülekezőhelyet kialakítottak a városban, ahol a lakosok összegyűlhetnek egy természeti csapás esetén. Ezek a terek egyenlő távolságra voltak egymástól, és egy kör hatszög-gyűrű kötötte össze őket.
A hatszögletű tervezés ma ritkaság, és „nem több egy furcsaságnál az ideológiák, elméletek és módszerek széles skáláján" – írja Eran Ben-Joseph és David Gordon a hatszögletű tervezésről szóló tanulmányukban. A 20. század elején rövid időre felkeltette az építészek és a várostervezők figyelmét, de ilyen nagy léptékben sehol nem épült hasonló akkor.
Érdekes módon a tengerentúlon is felfigyeltek a hexagonális tervezésre, Charles Lamb New York-i építész és művészettörténész „praktikus és művészi megoldást” látott benne „a modern város bajaira”, míg egy ausztrál mérnök, Rudolf Müller rámutatott, hogy a hatszögletű alaprajzzal takarékosabban lehet bánni a vízvezetékek és a csatornarendszer hosszával.
Aztán a második világháborúval végképp leáldozott ennek a módszernek. És a fentiekkel ellentétben mások egyáltalán nem gondolták praktikusnak.
„Hogyan tájékozódnának az idegenek Hexagonopolis utcáin?” – tette fel a költői kérdést Eran Ben-Joseph, aki szerint a lakásépítők és a vásárlók sem szeretnék a háromszög alakú telkeket és a kényelmetlen sarkokat, vagyis „a hatszögletű tervezés olyan koncepció, amely elméletben működhet, de a gyakorlatban nem.”
Más szicíliai városok más típusú problémával küzdenek: mielőtt Agrigento átvenné Olaszország kulturális fővárosának posztját, a polgármester fényesítene a város imázsán, ezért leszámolna a maffiával.
(Forrás: Amusingplanet)
város | Grammichele | szicília | olaszország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!