Aki egybenyitja egy budai társasház négy lakását, hogy egyetlen nagy otthont nyerjen belőle, annak már eleve nyert ügye van, gondolhatnánk. Pedig… de mutatjuk inkább, milyen ez a gyakorlatban, a Geppetto stúdió tervezésében.
Amikor a négylakásos társasház egy család tulajdona lett, először úgy gondolták, bőven lesz hely mindenre, éppen ezért egyszerű lesz újratervezni az otthont. A munkával a Geppetto stúdiót bízták meg, amikor a ház már-már készen állt az engedélyezésre, de a belső terek még nem alkottak szerves egészet.
Legyen a beltér tartalmas, találják meg a helyét mindennek, és gondoljanak ki egy egyedi stílust – ezzel a hármas feladattal bízta meg a megrendelő a stúdiót. Voltak elképzeléseik a színekről, a funkciókról, stílusról, a Geppettónak elsősorban harmonizálnia kellett az igényeket.
Ám egy üres, tág térben a variációs lehetőségek is jóval gazdagabbak, éppen ezért rengeteg különböző alaprajzi terv született, és ahogy az iroda írja, előfordult, hogy
„egy-egy helyiség teljesen átellenes sarokban kapott helyet.”
Folyamatos egyeztetés zajlott a megrendelőkkel, így fokról fokra alakult a ház kívül-belül, formálódtak a térkapcsolatok.
„Öt hónap alatt, akár egy tetrisz játékban minden a helyére került.”
Mivel jelentősen átalakult a belső tér, a szerkezeti lehetőségeket állandóan egyeztették a statikussal, tudniuk kellett, mit bír el a födém, hol lehet a lépcső.
A Geppetto két tervezője is dolgozott a projekten, az egyaránt építész Dréher Zsófia és Tas Fruzsina. Az ő rálátásuk extra megoldásokat is eredményezett, például a lépcső tér „egy külön leválasztott lépcsőházként indul, majd az egyik karja lebegő lépcsővé alakul, kinyitva ezzel a teret, és nagyobb átlátást engedve a nappali és konyha között.”
Az emeleti vizesblokk helyére egy tágas térbe átvezető csigalépcső került, ami hamar a gyerekek kedvencévé vált. A szülők sem panaszkodhatnak: bár a fürdő lassan, számos variáció végén alakult ki, végül egyedi megjelenést kapott a térbe állított mosdópulttal és mögötte a tágas zuhanyzóval.
De az alapfunkciók tisztázása után is maradtak kérdőjelek. Sok lakásnál a bebútorozás már szinte rutinmunka, ha figyelembe vesszük, hogy már a felújítás idején, jó előre is kiszemelhetünk bútorokat. Itt azonban
újabb fél év eltelt, mire minden apró részletet kidolgoztak, és meghatározták az összes beépítendő anyagot, színt, felületet.
Miután a megrendelők végig részt vettek a folyamatban, nem kellett tartani az elégedetlenségükről, ugyanakkor az ötleteléskor nyitottak voltak a tervezők meglátásaira. Bár a projekt átadása csúszott egy évet,
megérte várni a tervezők és a megrendelők által is a legapróbb részletekig átgondolt épületre.
„A terek szervezése, a funkciók elhelyezése, a ház tartalommal való megtöltése igazi kihívást jelentett” – emelte ki Dréher Zsófia.
Tas Fruzsina a koncepcióterv után kapcsolódott be, és a bútorok, falfelületek, burkolatok találkozásainak kidolgozásán túl extra feladatot jelentettek számára a falban futó hűtő-fűtő rendszer műszaki megoldásai is. Az összegzése pedig a projekt egészére is áll:
„Igazi aprólékos munka volt ez, ahol a különleges megjelenést egyfelől a jó térszervezés, másfelől az apró kis finom részletek adják.”
(Fotók: Jaksa Bálint)
otthon | lakás | családi ház | belsőépítészet | belsőépítész
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!