Különleges kávézó nyílt a népszerű thaiföldi üdülőhelyen, Chonburi városában: a Harudot megidézi a hagyományos thai építészetet, ugyanakkor teljesen egyedi, egy modern kávézó igényeire szabott épület.
Amikor a tulaj még csak játszott a kávézó gondolatával, két dolog volt biztos: a Nana Coffee Roasters branddel fog együttműködni, és szereti a növények formavilágát. Ezeket az igényeket aztán elfogadta a tervező IDIN Architects is.
A kávézó neve az új kezdetre és növekedésre utaló japán haru (tavasz), illetve a kiindulópontot szimbolizáló dot szavakból áll össze. Kettős cél lebegett a csapat előtt: egy különleges, vonzó úti célt kínálni a látogatóknak, valamint eleget tenni a megrendelői kívánságoknak. A koncepció (és később az épület) középpontjába a „növekedés” és az „új kezdet” jegyében a baobab fát állították:
a széthúzott tetőgerinc hagyja a fát nőni az ég felé, és olyan benyomást kelt, mintha a növény már jóval az épület előtt itt állt volna.
Mivel a kávézó identitása erősen kötődik a japán kultúrához, az építészek szerény, egyszerű, de a részleteke nagyon odafigyelő épületet terveztek.
Ez már kívülről is látható, ahogy az egyszerű, fekete tetőforma kifinomult kontrasztot alkot a beltérből kifutó világos fenyővel. A tetőforma a thai templomépítészetet is megidézi, elsősorban az ország északi részén a tető mélyen lemegy a föld közelébe, eltakarva az épület oldalfalának nagy részét.
Belépve egy ívelt, tekergő tereket látunk: a koncepció egy „szalag” mentén végigvisz a kávézón, annak kisebb részekre osztott terein (bár, kávézó, lounge, meeting szoba, mosdók). Ahol a fák felett szétnyílik a tető, egy udvarszerű helyen találjuk magunkat, a nyílások furcsa ívei szintén utalnak a thai templomokon tetőin szimbolikusan megjelenő, a mitológiai kígyóistenekre utaló hullámos lamjongra.
A fedett belső terekben ezeket a nyílásokat Barrisol feszített álmennyezettel mímelik, ami szórt fénnyel kellemesen világítja meg a helyiségeket, egyúttal vizuálisan is kapcsolatot teremt a ténylegesen nyitott terekkel.
Odakint különleges ülőbútort helyeztek el: a gyantába kávézaccot és rizst kevertek, hogy utaljon az épület funkciójára. A részletekre való figyelés jegyében a kávézó saját tervezésű betűtípust és logót kapott, és olyan finomságokat is megfigyelhet a látogató, mint a terrazzo burkolatban, a különböző funkciók találkozásánál elhelyezett idézetek, vagy a szintén a padlóban lévő virágszirom-mintázat, ami úgy ritkul körkörösen, mintha a szél fújta volna le.
A Harudot idén elnyerte az Architizer magazin A+ Award díját is.
A 2004-ben alapított IDIN Architects neve angol és thai utalást is tartalmaz: az Integrating Design Into Nature építészet és természet szimbiózisára utal, míg a thai I-DIN az eső utáni illatokat jelenti, ami meghatározó élmény a trópusi országban.
Harudot By Nana Coffee Roasters
Kávézó
Helyszín: Chonburi, Thaiföld
Cím: Soi Nartmontasevee 30/10, Samet, Chon Buri District, Chon Buri, Thailand
Hasznos alapterület: 475 m²
Átadás éve: 2023
Tervező: IDIN Architects
Thaiföldön persze nemcsak kávézóból, de medencés hotelből is épült különleges, amiről itt írtunk bővebben.
(Forrás: IDIN Architects, fotók: DOF Sky | Ground)
dizájn | lista | kávézó | építészet | IDIN Architects
Hat fantasztikus hely Horvátországban, amit ősszel meg kell nézni
Percek alatt bármiből betűkészletet generál egy új alkalmazás
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!