A szombat éjjel történt 6,8-as erősségű marokkói földrengés eddig óvatos becslések szerint is kétezer ember életét követelte, de hatalmas pusztítást végzett a műemlékek körében is. Több középkori fal leomlott, emellett pedig megsemmisült az ikonikus Tinmal-mecset is. Az egyházi központ a 12. századi almohád építészet mesterműve volt.
A Magas-Atlasz-hegységben található Tinmal-mecset kiemelkedő értékű történelmi helyszín volt. Ott temették el Ibn Tumart-ot, aki 1124-ben az Almobad mozgalmat megalapította.
1125-ben építették fel az első mecsetet. Ibn Tumart azonban nem élvezhette sokáig mozgalmát és annak fővárosát, hiszen 1130-ban meghalt. Az általa alapított vallási központban helyezték végső nyugalomra,
sírja hamarosan egyfajta szentéllyé, zarándokhellyé vált.
1148-ban ennek a régi mecsetnek a helyére épült egy másik egyházi központ, melyet a történészek szerint marrákeshiek terveztek és építettek. Úgy tudni, ez méreteiben kisebb volt, mint a többi Almohad mecset, de központi szerepe sosem kérdőjeleződött meg, hiszen
a későbbi uralkodóknak is a temetkezési helyévé vált.
A legutolsó vezetőjüket 1275-ben győzték le és fogták el Tinmelben a marinidák.
A mecset az évszázadok során pusztulásnak indult, a 20. század közepén részben helyreállították, legutóbb pedig az 1990-es években végeztek rajta felújítási munkálatokat. Hitéleti központként már hosszú ideje nem funkcionált, de történelmi helyszínként nyitva állt a látogatók előtt.
Egyike volt azon kevés mecseteknek Marokkóban, amelyek nem muszlimok számára is nyitva álltak.
A csodálatos épületegyüttes azonban a szombati földrengésben súlyosan megsérült, összeomlott a minaret tornya, de néhány fal is rommá lett. A marokkói kulturális minisztérium a katasztrófát követően nem sokkal bejelentette: a mecsetet helyreállítják, az UNESCO pedig csapatot küld a károk felmérésére.
(Fotók: Getty Images)
katasztrófa | unesco | földrengés | marrakesh | tinmal-mecset | marokkó
Óriási magyar siker: olasz és spanyol borvidékeket is megelőz ez a hazai hely Európa legjobbjainak listáján
Dél-Afrika tárt karokkal várja a magyar utazókat

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!