Dél-Afrikában rácsodálkozhatunk egy új világra, miközben nyugalomban és biztonságban érezhetjük magunkat. A több mint 1,2 millió km²-es ország minden utazónak kínál valamit, lévén rendkívül sokszínű és változatos ország – ami most tárt karokkal és nyitott szívvel várja a magyarokat is.
Magyar útlevéllel 20 napig vízum nélkül tartózkodhatunk a Dél-afrikai Köztársaságban, Nelson Mandela földjén – hangzott el egy lényeges információ a TWF Travel budapesti rendezvényén. Szóba került még több technikai jellegű infó is, ám a bemutatkozót az érzelmek uralták: a helyiekből – és szintén helyinek számító, az országban 35 évig élő Magyar Piroskából, a budapesti iroda szakértőjéből – áradó könnyedség és nyitottság.
Az eseményt Dél-Afrika nagykövete, H.E. Mr. Gangumzi Mattias Tsengiwe nyitotta meg, majd Johanna Makgalemele, a TWF csoport vezérigazgatója például a budapesti napsütést dicsérte, ami arra az időjárásra emlékeztette, amilyen „Dél-Afrika az év nagyjából tíz hónapjában.” Aztán Piroska vette át a szót, és egy szándékosan visszafogott prezentációt vetített le, mondván nem mesél el mindent, és nem mutat meg minden képet, hanem „jöjjenek, és nézzék meg maguk!”
A hangsúlyozottan rövid kedvcsináló el is érte a hatását: legszívesebben nyomban a rendezvény után nekivágtunk volna Afrikának. Nézzünk hát szét mi is kicsit a változatos kínálatban!
Dél-Afrika területéből adódóan soknapos program, nem éri meg egy hosszú hétvégére odautazni, noha megtehetnénk, mert nincs időeltolódás, így jet lag sincs. Ezen kívül nincs semmilyen egészségügyi előírás sem – azaz semmilyen oltásra nincs szükség –, van viszont két éghajlat, 12 világörökségi helyszín, és a Budapest–Párizs úthoz hasonló távolságok egy-egy nagyváros közt.
A fő szabály: amikor Európa fázik, Afrikában meleg van.
Tehát ha belefásulunk az itthoni szürkeségbe, jellemzően a tél végére, akkor idilli menedéket kínál Dél-Afrika. Mi több, a helyiek arról az extrém forgatókönyvről is beszélnek már, hogy idővel az egyre forróbb európai nyarak elől megyünk majd hűsölni Dél-Afrikába. Ehhez azonban erősen ajánlott szakértők segítségét igénybe venni, mert bár az ország egész évben látogatható, nagyon nem mindegy, mit mikor néznénk meg. Piroska felidézte a turisták esetét, akik megszerveztek egy olcsó utat maguknak a Viktória-vízeséshez, ahol az 1,7 km szélesen lezúduló vízesés helyett csak egy kis csöpörészést találtak, mert a csontszáraz télen keresték fel. Ilyen tippből pedig, higgyük el, több tucatnyi van.
Fogadjuk el tehát a szakértők segítségét – Piroskát idézve egyetlen telefonhívás az egész a budapesti irodának –, cserébe gondosan összeállított, nagyon változatos és biztonságos utak közül választhatunk egy olyan kontinensre, amelyik a legtöbb magyar számára még mindig felfedezésre vár. Az iroda minden csomagba tesz Fokvárost és Szafarit is, mint a két leghíresebb programot, de számos rendhagyó túrát is szerveznek, mint a két– és háromezer kilométeres motorozást a híres Garden Route-on.
De van fehér cápa-les, borkóstoló – amihez mindig van sajt és csokoládé is –, látogatás törzsi családoknál közös ebéddel, vagy strandolás pingvinekkel.
De kínálnak vezetett szafarikat, megnézhetjük „Dél-Afrika Las Vegasát”, Sun City-t és olyan nagyvárosokat fedezhetünk fel, mint a vonzáskörzettel együtt 15 milliós Johannesburg.
Tízféle csomagot kínálnak, köztük a legolcsóbb Horgász túra – a festői szépségű, 16 ezer hektáros Jozini-tavon, ahol egy négycsillagos lakóhajón van a szállás – már ezer euró alatt is elérhető, de nászutas túra, gasztronómiai és bortúra, és kombinált csomagok is elérhetőek, az utóbbiakban Botswanát vagy Namíbiát is megnézhetjük Dél-Afrika mellett.
Vagyis a változatosság tényleg bámulatos, így mindenki kimazsolázhatja a maga számára izgalmas programokat, illetve a szervezők rugalmas hozzáállása révén számos egyéni igény teljesíthető. Megkérdeztük Piroskát, hogy ha mégis csak egyetlen egy dolgot kellene mondania, amit semmiképpen ne hagyjunk ki, mi lenne az, amire Fokvárost nevezte meg, egy „önmagában is változatos, tengerpartot, városi életet, csodás gasztronómiát” kínáló helyet, ahol a Tábla-hegy eleve világhírű látványosság – egyike azoknak, amelyet csak ott helyben élhetünk át igazán.
Gasztro-vonatkozásban mindenképp említenünk kell két magyar borász, László Gyula és Gál Tibor a dél-afrikai bortermelés széles körű elismeréséhez – 2010-ben az ország exportja megelőzte a franciákét, amihez csúcsminőségű borok is hozzájárulnak, többek között a helyi szőlőfajtából készülő pinotage. A Cape Wine kiállítás már 25 éves múlttal büszkélkedik, miközben Dél-Afrika brandy nagyhatalom is, így ennek az italnak is vannak külön kóstolói.
Azért is hagytuk a végére a foody-kitérőt, mert az ország éghajlatából adódóan folyamatosan vannak friss és változatos zöldségek-gyümölcsök, ugyanakkor közel sem (csak) a vegánok paradicsoma, mert számos különleges húsfélét is megkóstolhatunk a krokodilig bezárólag.
Ahhoz, hogy mindezt megtapasztaljuk, egyszer el kell utazni oda, mert azokat az ízeket, hangulatokat, színeket és fényeket csak Afrikában találjuk meg.
Hegyek, túrák, tengerpartok
Afrika a fentiek mellett számtalan más kalandot is kínál, van ország, amelyik nyitott a digitális nomádokra, míg máshol egy helyen lehet megismerkedni hegyekkel, gorillákkal és luxusüdülőkkel. De a legátfogóbban ebben a cikkünkben írtunk a kontinensről, annak különlegességeiről, amilyen például Dél-Afrika extrémsport-központja, rajta az ország legnagyobb graffitijével.
(Fotók: Unsplash, a páros képek: TWF csoport)
afrika | nagy sztori | utazás | dél-afrika | dél-afrikai köztársaság

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!