Borturizmus, élettel teli tengerparti városok, kirándulás a hegyekbe – mindezek nem csak egy tipikus európai utazás hívószavai, hanem igazak Afrikában is.
Aki Afrikára, mint turisztikai célpontra gondol, kapásból a szavannák ritka, gyönyörű állatai jutnak az eszünkbe, és az egész évben elérhető szafari-programok. Nyilván nem véletlenül, ugyanakkor a szafari csak a felszín, ha jobban belegondolunk, mi mindent tartogat még számunkra a kontinens.
Hegyek, dűnék, folyók
Aki szeret kirándulni, annak kapásból kínálkozik három evidens célpont: a marokkói Magas-Atlasz hegységben található 4167 méter magas Dzsebel Túbkál, illetve az M'Goun-csúcs, ami még szintén négy kilométer fölött van, 71 méterrel. A harmadik természetesen a kontinens legmagasabb pontja, a Kilimandzsárón lévő 5895 méteres Uhuru-csúcs.
De más klassz helyszínek is vannak, például a zimbabwei Inyangani-hegy, aminek nem is a 2592 méteres csúcsa az igazán izgalmas, hanem a rajta lévő sétaút, és persze a Mutarazi vízesés, ami a 762 méteres magasságával a 17. helyen szerepel e különös világranglistán.
Hosszú órákat lehet kirándulni a Dél-afrikai Köztársaság híres Tábla-hegyén, de egy igazi adrenalin junkie bevállal egy bungie jumping ugrást az ország legnagyobb városában, Johannesburgban lévő Soweto Towersen. A két hatalmas, közel száz méter magas, körtőszerű torony egy egykori hőerőmű maradványa, ma extrémsport-központ, rajta az ország legnagyobb graffitijével. Ugrás után ki lehet próbálni a helyi Soweto Gold sörmárkát is.
Dél-Afrika délkeleti partjának különleges része a híres Garden Route panorámaút, tavakon, lagúnákon, kötélhídon át, nemzeti parkon keresztül, változatos növényvilág mellett. Az út a Mossel-öböltől egészen a Stroms folyóig húzódik, még múzeumokba és a korábban illegálisan tartott majmokat befogadó látogatóközpontba is benézhetünk út közben.
Különleges látnivaló a madagaszkári Tsingy de Bemaraha Nemzeti Park is, amely két geológiai formációt foglal magába: a Nagy Tsingyt és a Kis Tsingyt.
A park különös neve a helyi nyelven szó szerint azt jelenti: „ahol nem lehet mezítláb járni”.
De cipőben sem szokványos túra, amennyiben a Nagy Tsingy olyan, akár egy mészkő-labirintus, amelynek sziklái egy erőre emlékeztetnek. A park a szomszédos rezervátummal együtt a világörökség részét képezi.
Megmászhatjuk a dűnék Elvis Presley-ét, a Namib-sivatag homoktengerének sztárját, a 45-ös dűnét. A Sessriem-kapu és Sossusvlei közötti országút 45. kilométerénél fekszik (innen a név), és ötmillió éve keletkezett homokból áll, továbbá 80 méterrel emelkedik a sivatag szintje fölé (innen a legenda), és egy több karú csillagdűne – a legnagyobb dűne viszont a 325 méter magas Big Daddy. Hasonlóan látványos Namíbia fehér salakos síksága, Deadvlei, illetve több kanyon is (Kuiseb, Sesriem).
Kell-e külön említenünk a Zambia és Zimbabwe határán lévő Viktória vízesést, ahol szintén hódolhatunk különféle extrémsportoknak, vagy az ugandai jinját, a Fehér-Nílus forrásvidékét? Népszerűek Afrikában a hőlégballonok is, például madártávlatból megnézni Marokkó berber falvait vagy a kenyai Masai Mara Nemzeti Parkot.
Irány a tengerpart!
Számos afrikai ország kínál izgalmas tengerparti városokat: a Seychelles-szigetek, Kenya, Tanzánia, Dél-Afrika, Mozambik, Mauritius, Zanzibár, Ghána, Namíbia egy Egyiptom. Nem könnyű tehát kiemelni egyet, de legyen mondjuk a kenyai Mombasa, amiről egy helyi idegenvezető, Luciemarie Swanepoe azt mondta:
„Itt egy helyen találkozhatsz az afrikai, indiai és arab kultúrával.”
A város egyik nevezetessége az 1593-ban a portugálok által épített Fort Jesus, amely kevesebb mint kétszáz év alatt kilencszer cserélt gazdát. Érdemes megnézni a kenyai szuahéli partokat, a történelmi Gede romokat, Malindi korallzátonyait, és a tengerparthoz közeli szent kaya erdőket, kilenc törzs szakrális területét, ami ma már a Világörökség része.
Madagaszkár egy újabb gyöngyszem, olyan strandokkal, mint a Nosy Be vagy az Ile Sainte Marie, pálmafás partokkal, nyüzsgő tengerparti falvakkal.
Dél-Afrika két legjobb tengerparti úti célja Durban és Fokváros – mindkettő kite szörf, snorkel, kajak paradicsom, továbbá dugongok (tengeritehenek) és fehér bálnák megfigyelőhelye.
Bortúrák
Meglepően sok országban találunk borvidékeket – Marokkóban, Namíbiában és Etiópiában is –, de a műfaj királya a kontinensen Dél-Afrika.
Az első tőkék még a 17. században érkeztek az országba, majd gyorsan fejlődött borászat, egészen a filoxéravész idejéig. Aztán persze újraindult minden: a múlt század hetvenes éveiben eredetvédelmi rendszert vezettek be, de az igazi áttörés az apartheid után következett be.
Az iparág szíve a Nyugat-Fokföld, az olyan termőterületek, mint Stellenbosch, Paarl vagy a lenti képen látható Franschhoek túlzás nélkül világhírű borokat termelnek. Az említett borászatok területét bejárhatjuk, megkóstolhatjuk a díjnyertes borokat, és megismerhetjük a borkészítés folyamatát.
Stellenbosch emellett nemcsak bortúrára ideális, hanem egy felkapott kulináris hely is, ami híres az innovatív ételvilágáról. Válasszunk olyan pincészetet, amely elkötelezett a fenntartható és organikus működés mellett.
Érdemes kalkulálni a farmok közti a távolsággal is: Stellenbosch több mint 60 négyzetkilométeren terül el. A legjobb látogatási időszak a januártól márciusig tartó szüret, bár minden évszaknak megvan a maga bája. Mindenesetre akinek tavasz környékén hiányzik a szüret hangulata, megéri vennie egy repjegyet délre.
Afrika a fentiek mellett számtalan más kalandot is kínál, van ország, amelyik nyitott a digitális nomádokra, míg máshol egy helyen lehet megismerkedni hegyekkel, gorillákkal és luxusüdülőkkel.
(Forrás: CNBC, fotók: GettyImages, nyitókép: a Garden Route a Robberg természetvédelmi területnél)
utazás | tengerpart | szafari | afrika | kirándulás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!