Afrika sokkal többet kínál a szafarinál – mutatjuk is, mi mindent

Borturizmus, élettel teli tengerparti városok, kirándulás a hegyekbe – mindezek nem csak egy tipikus európai utazás hívószavai, hanem igazak Afrikában is. 

Aki Afrikára, mint turisztikai célpontra gondol, kapásból a szavannák ritka, gyönyörű állatai jutnak az eszünkbe, és az egész évben elérhető szafari-programok. Nyilván nem véletlenül, ugyanakkor a szafari csak a felszín, ha jobban belegondolunk, mi mindent tartogat még számunkra a kontinens.

Hegyek, dűnék, folyók

Aki szeret kirándulni, annak kapásból kínálkozik három evidens célpont: a marokkói Magas-Atlasz hegységben található 4167 méter magas Dzsebel Túbkál, illetve az M'Goun-csúcs, ami még szintén négy kilométer fölött van, 71 méterrel. A harmadik természetesen a kontinens legmagasabb pontja, a Kilimandzsárón lévő 5895 méteres Uhuru-csúcs.

De más klassz helyszínek is vannak, például a zimbabwei Inyangani-hegy, aminek nem is a 2592 méteres csúcsa az igazán izgalmas, hanem a rajta lévő sétaút, és persze a Mutarazi vízesés, ami a 762 méteres magasságával a 17. helyen szerepel e különös világranglistán.

Hosszú órákat lehet kirándulni a Dél-afrikai Köztársaság híres Tábla-hegyén, de egy igazi adrenalin junkie bevállal egy bungie jumping ugrást az ország legnagyobb városában, Johannesburgban lévő Soweto Towersen. A két hatalmas, közel száz méter magas, körtőszerű torony egy egykori hőerőmű maradványa, ma extrémsport-központ, rajta az ország legnagyobb graffitijével. Ugrás után ki lehet próbálni a helyi Soweto Gold sörmárkát is.

Dél-Afrika délkeleti partjának különleges része a híres Garden Route panorámaút, tavakon, lagúnákon, kötélhídon át, nemzeti parkon keresztül, változatos növényvilág mellett. Az út a Mossel-öböltől egészen a Stroms folyóig húzódik, még múzeumokba és a korábban illegálisan tartott majmokat befogadó látogatóközpontba is benézhetünk út közben.

Különleges látnivaló a madagaszkári Tsingy de Bemaraha Nemzeti Park is, amely két geológiai formációt foglal magába: a Nagy Tsingyt és a Kis Tsingyt.

A park különös neve a helyi nyelven szó szerint azt jelenti: „ahol nem lehet mezítláb járni”.

De cipőben sem szokványos túra, amennyiben a Nagy Tsingy olyan, akár egy mészkő-labirintus, amelynek sziklái egy erőre emlékeztetnek. A park a szomszédos rezervátummal együtt a világörökség részét képezi.

Megmászhatjuk a dűnék Elvis Presley-ét, a Namib-sivatag homoktengerének sztárját, a 45-ös dűnét. A Sessriem-kapu és Sossusvlei közötti országút 45. kilométerénél fekszik (innen a név), és ötmillió éve keletkezett homokból áll, továbbá 80 méterrel emelkedik a sivatag szintje fölé (innen a legenda), és egy több karú csillagdűne – a legnagyobb dűne viszont a 325 méter magas Big Daddy. Hasonlóan látványos Namíbia fehér salakos síksága, Deadvlei, illetve több kanyon is (Kuiseb, Sesriem).

Kell-e külön említenünk a Zambia és Zimbabwe határán lévő Viktória vízesést, ahol szintén hódolhatunk különféle extrémsportoknak, vagy az ugandai jinját, a Fehér-Nílus forrásvidékét? Népszerűek Afrikában a hőlégballonok is, például madártávlatból megnézni Marokkó berber falvait vagy a kenyai Masai Mara Nemzeti Parkot.

Irány a tengerpart!

Számos afrikai ország kínál izgalmas tengerparti városokat: a Seychelles-szigetek, Kenya, Tanzánia, Dél-Afrika, Mozambik, Mauritius, Zanzibár, Ghána, Namíbia egy Egyiptom. Nem könnyű tehát kiemelni egyet, de legyen mondjuk a kenyai Mombasa, amiről egy helyi idegenvezető, Luciemarie Swanepoe azt mondta:

„Itt egy helyen találkozhatsz az afrikai, indiai és arab kultúrával.”

A város egyik nevezetessége az 1593-ban a portugálok által épített Fort Jesus, amely kevesebb mint kétszáz év alatt kilencszer cserélt gazdát. Érdemes megnézni a kenyai szuahéli partokat, a történelmi Gede romokat, Malindi korallzátonyait, és a tengerparthoz közeli szent kaya erdőket, kilenc törzs szakrális területét, ami ma már a Világörökség része.

Madagaszkár egy újabb gyöngyszem, olyan strandokkal, mint a Nosy Be vagy az Ile Sainte Marie, pálmafás partokkal, nyüzsgő tengerparti falvakkal.

Dél-Afrika két legjobb tengerparti úti célja Durban és Fokváros – mindkettő kite szörf, snorkel, kajak paradicsom, továbbá dugongok (tengeritehenek) és fehér bálnák megfigyelőhelye.

Bortúrák

Meglepően sok országban találunk borvidékeket – Marokkóban, Namíbiában és Etiópiában is –, de a műfaj királya a kontinensen Dél-Afrika.

Az első tőkék még a 17. században érkeztek az országba, majd gyorsan fejlődött borászat, egészen a filoxéravész idejéig. Aztán persze újraindult minden: a múlt század hetvenes éveiben eredetvédelmi rendszert vezettek be, de az igazi áttörés az apartheid után következett be.

Az iparág szíve a Nyugat-Fokföld, az olyan termőterületek, mint Stellenbosch, Paarl vagy a lenti képen látható Franschhoek túlzás nélkül világhírű borokat termelnek. Az említett borászatok területét bejárhatjuk, megkóstolhatjuk a díjnyertes borokat, és megismerhetjük a borkészítés folyamatát.

Stellenbosch emellett nemcsak bortúrára ideális, hanem egy felkapott kulináris hely is, ami híres az innovatív ételvilágáról. Válasszunk olyan pincészetet, amely elkötelezett a fenntartható és organikus működés mellett.

Érdemes kalkulálni a farmok közti a távolsággal is: Stellenbosch több mint 60 négyzetkilométeren terül el. A legjobb látogatási időszak a januártól márciusig tartó szüret, bár minden évszaknak megvan a maga bája. Mindenesetre akinek tavasz környékén hiányzik a szüret hangulata, megéri vennie egy repjegyet délre.

Afrika a fentiek mellett számtalan más kalandot is kínál, van ország, amelyik nyitott a digitális nomádokra, míg máshol egy helyen lehet megismerkedni hegyekkel, gorillákkal és luxusüdülőkkel.

(Forrás: CNBC, fotók: GettyImages, nyitókép: a Garden Route a Robberg természetvédelmi területnél)

borturizmus | tengerpart | kirándulás | nagy sztori | utazás

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom