Az észak-londoni labdarúgóklub játékosai és rajongói is nagyon régóta várták már, hogy birtokba vehessék az új stadiont. A szenzációs létesítmény felavatása néhány nappal ezelőtt megtörtént, mi pedig megvizsgáltuk, miért nevezhetik a világ legjobbjának.
A várakozás tényleg hosszúra nyúlt, mivel az átadás közel nyolc hónapot csúszott. Eredetileg úgy tervezték, hogy már az idény első meccsét itt játszhatja a Spurs, ám végül csak április harmadikán avathatta fel a stadiont a csapat – de legalább győzelemmel, magabiztosan 2:0-ra verték a Crystal Palace együttesét.
Mauricio Pochettino, a londoni gárda edzője örömmel nyilatkozott az új otthonban aratott diadalt követően. A tréner is azt hangsúlyozta, úgy kell viselkedniük, mint a világ egyik legnagyobb klubjának, harcban kell lenniük a trófeákért, fel kell nőniük a feladathoz, mert egy új fejezet kezdődött az életükben. Az bizonyos, hogy a helyszínen nem fog múlni a siker. Lássuk, mit kell tudni az arénáról, és mitől tartják a világ legjobb futballstadionjának!
#1. Az ára
Ha a csapat még nincs is a csúcson – a cikk írásának pillanatában a harmadik helyen állnak a Premier League tabelláján –, az új stadionjuk abszolút világbajnok. Legalábbis ezt állítja róla a dizájnjáért felelős építésziroda, a Populous vezérigazgatója. Az biztos, hogy az aréna ára a fellegekig kúszott; míg az előzetes tervek szerint 350 millió fontból akarták kihozni, végül nagyjából egymilliárd fontból jött ki a teljes projekt.
Ennek a hátterében több ok is húzódik, az importköltségek például drágábbá váltak a Brexit-szavazás miatt, de az árfolyam ingadozása, a felmerülő extra igények, a túlórák és az emelkedő építési költségek is hozzájárultak. A klub persze abban reménykedik, hogy a növekvő bevételek révén hamar megtérül majd a befektetés. Azzal számolnak, hogy évente körülbelül százmillió fontos bevételt hozhatnak majd a jegyeladások. Természetesen névszponzort is keresnek az új létesítményhez, amely egyelőre Tottenham Hotspur Stadion néven fut, ám 200 millió fontért kiadó az elnevezés tíz esztendőre.
#2. Eltüntethető gyepszőnyeg
A régi White Hart Lane helyére felhúzott 62 ezer férőhelyes stadion egyik legnagyobb különlegessége, hogy a gyepszőnyeg kevesebb mint fél óra alatt teljesen eltüntethető, a helyére pedig egy műfüves amerikaifutball-pályát lehet varázsolni, így nem pusztán a Tottenham Hotspur otthonául szolgál, hanem NFL-meccseket is játszanak majd rajta.
Erre a megoldásra azért volt szükség, mert a klub vezetősége megegyezett az amerikaifutball-ligával, hogy szezononként két NFL-meccset áthoznak Angliába, az új arénába. Emellett persze koncerteknek és más rendezvényeknek is otthont adhat majd a létesítmény, elvégre senki sem szeretné, hogy egész Európa legdrágább stadionja kihasználatlanul álljon.
#3. A Déli Lelátó
Az aréna déli lelátója is igazi kuriózumnak számít, hiszen a maga 17 500 férőhelyével egész Anglia legnagyobb egyszintes szektora lett. A tetején egy üvegsétány húzódik, aki pedig ezen végigsétál, az jutalmul megsimogathatja a stadion tetején elhelyezett szimbólumot, a fiatal kakast.
Természetesen az óriási lelátót úgy alakították ki, hogy a szurkolók rendkívül közel legyenek a pályához, a hangjukat pedig a lehető legjobban továbbítsa a játéktér felé, ezzel elősegítve a fantasztikus atmoszférát. Ahogy az építésziroda igazgatója megfogalmazta: olyan szektort akartak építeni, ami saját identitással, egyedi karakterrel büszkélkedhet.
#4. Saját sörfőzde és Európa leghosszabb bárpultja
A Déli Lelátó alatt húzódik egy hatalmas üvegátrium, ahol többek között egy hatvanöt méter hosszú bárpult található, és különböző étkezési, italozási lehetőségeket kínál. Itt hangolhatnak majd a szurkolók a meccsek előtt, illetve lazíthatnak a mérkőzések után.
Szeszből biztosan nem lesz hiány, ugyanis saját mikrosörfőzde is helyet kapott a létesítményben, a házi sört pedig abszolút egyedi módon csapolják.
Piros pont, hogy szívószálat semmiféle italhoz nem adnak, az egész stadion területén mellőzik a műanyag használatát.
#5. Kiszolgáló-létesítmények
A kiszolgáló-létesítmények között szerepel néhány remek bár és étterem is, ahonnan üvegfalakon keresztül tekinthetik meg a vendégek, hogyan futnak ki a gyepre a labdarúgók. A keleti és nyugati lelátók tetején pedig valódi Sky Lounge-ot alakítottak ki, az exkluzív helyszín természetesen tökéletes rálátást biztosít a pályára.
Nyilván nem hiányozhat a repertoárból egy klubmúzeum sem, ami már el is készült, a következő fázisban pedig jöhet a 180 szobás hotel, egy extrém sportlétesítmény az Egyesült Királyság legmagasabb mászófalával, egy közösségi egészségközpont, és 222 új, kedvező árú lakás a környékbeliek számára.
"A futball sokáig olyan volt, mint a színház. Berohantál, leültél megnézni az előadást, és ittál egyet gyorsan a szünetben. A jelenlegi elképzelés arra épül, hogy az emberek több időt töltsenek el a stadionban, legyen egész napos program, ne csupán egy kilencvenperces meccs. Az új aréna viszonyítási alap, így kell egy stadiont kialakítani. Számomra nem kétséges, hogy a Tottenham Hotspur Stadion a világ legjobbja" – nyilatkozta Christopher Lee, a Populous vezérigazgatója.
A vállalatnak egyébként ez már a harmadik hasonló projektje volt Londonban, hiszen a nagy rivális Arsenal otthonául szolgáló Emirates Stadiont és a Wembleyt is ők tervezték.
Ez is érdekelhet:
(Képek: Getty Images, Dezeen)
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!