Hamarosan csak pénzért lehet megnézni a világ egyik vezető látványosságát

Kénytelen lépni a római városvezetés.

A 2025-ös szentév kiemelt esemény lesz Rómában, amire várhatóan akár 32 millió turista is elzarándokolhat a városba. A hatalmas tömeg hatásának minimalizálása érdekében a városvezetés belépődíjat szedne a Trevi-kútnál.

A tervek szerint a szökőkúthoz előzetes foglalásra is szükség lenne, méghozzá meghatározott időbeosztással, és csak korlátozott számú látogató számára engedélyeznék a szökőkút körüli lépcsőkhöz való hozzáférést.

Mindeközben a helyiek továbbra is ingyenesen látogathatnák az emlékművet, míg a látogatóktól jelképes hozzájárulást, egy vagy két eurót kérnének.

A Trevi-kút (olaszul: Fontana di Trevi) Róma egyik legnagyobb és világszinten legismertebb szökőkútja. A barokk szökőkutat a 17. században építette Niccolò Salvi a Poli-palota (Palazzo Poli) déli homlokzatán. Itt játszódik a filmművészet egyik leghíresebb jelenete Federico Fellini Édes élet című filmjében, amikor Anita Ekberg éjfél után belegázol a szökőkútba, majd Marcello Mastroiannit hívja magához. Ma már tilos a vízbe gázolni, aki ezt mégis megteszi, pénzbírsággal sújtják.

Aki Rómában jár, szinte biztosan ellátogat a Trevi-kúthoz, hogy rituálé-szerűen érméket dobjon a vízbe és aztán kívánjon valamit – általában szerelem, jó egészség vagy az örök városba visszatérés szerepel a "kívánságlista” élén. A legenda szerint, ha valaki a jobb kezével a bal válla fölött a szökőkútba dob egy érmét, akkor visszatér Rómába.

A Rómába látogatók viszont ezzel a hagyománnyal segítséget nyújtanak olyan embereknek, akikkel vélhetően soha nem találkoznak.

Az érmék napokig halmozódnak a vízben, majd miután kihalásszák őket, elviszik a katolikus jótékonysági szervezet, a Caritas római részlegéhez, ahol aztán megszámolják a vödörnyi aprópénzt, majd élelmiszerbank, ingyenkonyha és egyéb szociális projektek finanszírozására fordítják. A szökőkutat havonta kétszer tisztítás céljából leengedik. Nem csupán érméket halásznak ki belőle, a munkások ékszereket, műfogsorokat, vallási érmeket, sőt még köldökzsinórt is távolítottak már el. Ami az összeget illeti, évente olyan másfél millió eurónyi pénzt szoktak kiszedni belőle.

(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images)

trevi-kút | belépődíj | róma | látogató | turista

FOLYTASD EZZEL

Európa legvágyottabb városait hagyta maga mögött Budapest ebben a különleges rangsorban

Még el sem kezdődött a szezon, de már biztos, hogy több a népszerű síterep nem nyit ki a hóhiány miatt

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram