Az erősödő dollár és az USA-t bojkottáló kanadaiak átírhatják a közeljövő utazási terveit.
Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetései és a gazdasági bizonytalanság miatt a kanadaiak az Egyesült Államok helyett inkább már belföldi vagy európai tripben gondolkodnak a nyárra.
Jó néhány amerikai a dollár erősödését kihasználva az öreg kontinensen ugyanis "tovább nyújtózkodhat", mint tehetné azt otthon, továbbá ott vannak még az Európában élő amerikaiak is, akik közül többen mindenképp Európában maradnak, a „mérgező és drága” hazájuk helyett.
Ezeket a tényezőket összeadva pedig jól járhatnak az európai szállásadók és vendéglátók.
Köszi, dollár!
A közgazdászok szerint az amerikai dollár várhatóan tovább erősödik majd a külföldi valutákkal szemben. Már az új vámpolitika is azt jelenti, hogy a világ főbb valutái – például az euró – a kamatlábak mozgása miatt gyengülni fog.
Mindez jobb vásárlóerőt biztosít az államokon kívülre utazni kívánó amerikaiaknak, akik ennek következményeként potenciálisan hosszabb vagy fényűzőbb utazásokat élvezhetnek Európában, ha helyi valutában foglalnak szállást, fizetnek egy étteremben, vagy egy vezetett túráért.
Na, de miért nem utaznak az USA-ba a kanadaiak?
Miután a Trump-adminisztráció már hivatalba lépésének első napjaiban súlyos vámokkal fenyegette meg Kanadát, Justin Trudeau miniszterelnök azt javasolta a kanadaiaknak, hogy „válasszák Kanadát”.
„Lehet, hogy mindez a nyári vakációs tervek újragondolásával jár, de aki az országon belül kel útra, az felfedezhet számos nemzeti parkot, történelmi emlékhelyet és turisztikai attrakciót, amit a nagyszerű országunk adni tud” – mondta Trudeau.
A legfrissebb adatok szerint az emberek hallgattak rá.
„A Flight Centre szakértői máris több kanadainak segítettek máshová átfoglalni az amerikai nyaralást” – közölte az utazási iroda. „Egyik régi ügyfelünk a hétvégén lemondta az arizonai útját, és most azt tervezi, hogy helyette Portugáliába viszi a családját”. Az utazások némelyike régóta vágyott élmények közé tartozik, amelyek ára 6700 és 13 480 euró (2.7 millió és 5.4 millió forint) között mozog.
Nem csak a szabadidős utazók mondják vissza a foglalásukat: a Corporate Traveller/YouGov nemrégiben végzett felmérése szerint a kanadai kis- és középvállalkozások 40 százaléka már csökkentette az USA-ba irányuló üzleti utak számát, míg az Air Canada a vámvitára és a gyengülő kanadai dollárra hivatkozva több floridai, Las Vegas-i és arizonai útvonalat is megszüntet márciustól. A jelentések szerint a nagyobb kanadai repülőtereken az amerikai vámsorok máris csendesebbek.
Az Amerikai Utazási Szövetség (USTA) szerint az országba érkező külföldiek legnagyobb hányadát a kanadaiak teszik ki, akik főleg Florida, Kalifornia, Nevada, New York és Texas melegebb éghajlatát kedvelik. 2024-ben például 20,4 millió kanadai látogatott az Egyesült Államokba, akik 20,5 milliárd dollárt költöttek el.
Hawaii sem boldog
A szigetek köztudottan népszerű nyaralóhelynek számít, viszont gazdasága az amerikai dollárra támaszkodik, így a külföldi importra kivetett vámfenyegetések miatt ugyancsak kevesebb látogatóval számol. A helyi média szerint az elmúlt hetekben 25 százalékkal csökkent a kereslet a WestJet nevű helyi légitársaság iránt, amely az Egyesült Államokból az összes nagyobb hawaii szigetre reptet utasokat.
A sziget turizmusára támaszkodó helyiek éppen ezért most arra kérik a turistákat, hogy ne mondják le az utazásaikat. Hogy meghallgatásra találnak-e a szigetlakók kérései, arra viszont majd az vélhetően idő fog választ adni.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
vám | intézkedés | amerikaiak | étterem | következmény | magyarország
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!